moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Dziś, w 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez 2 Korpus Polski, w Międzyzdrojach stanął pomnik gen. Władysława Andersa. Rzeźba słynnego dowódcy pozostanie w Polsce prawie rok, potem zostanie przewieziona do Cassino. Tam stanie się częścią monumentu poświęconego polskim bohaterom z 2 Korpusu.

– Rozpiera nas duma, że pomnik gen. Władysław Andersa, postaci tak ważnej w polskiej historii, stoi w naszym mieście – mówi Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. Rzeźba z brązu przedstawiająca dowódcę 2 Korpusu Polskiego została odsłonięta w nadmorskim kurorcie w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, którą wygrali polscy żołnierze pod wodzą generała.

Pomnik jest częścią monumentu, jaki ma stanąć we włoskim Cassino, by upamiętnić zwycięstwo Polaków. Jego odsłonięcie miało być częścią tegorocznej uroczystości, jednak z powodu pandemii została ona odwołana.

REKLAMA

Do czasu zakończenia we Włoszech prac nad monumentem, rzeźba gen. Andersa, którą stworzył trójmiejski artysta Igor Duszyński, będzie stała w Międzyzdrojach, mieście partnerskim Cassino. – Mój ojciec Franciszek walczył pod Monte Cassino, był amunicyjnym w 2 Korpusie, dlatego dla mnie odsłonięcie tego pomnika w naszym mieście ma podwójne znaczenie – dodaje Jan Węglorz, przewodniczący Rady Miasta Międzyzdroje. Zachęca też mieszkańców i turystów do oglądania rzeźby generała, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa związanych z epidemią.

Pomnik ustawiono w holu Międzynarodowego Domu Kultury w centrum miasta, gdzie od jutra zostanie udostępniony publiczności. Znalazła się tam też tablica informująca o projekcie memoriału. – Monument upamiętni jeden z największych triumfów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej – podkreśla Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” oraz pomysłodawca budowy memoriału gen. Andersa we Włoszech.

W kwietniu 2021 roku organizatorzy chcą przekazać rzeźbę Włochom. Monument ma stanąć w centrum Cassino. Postać gen. Andersa zostanie umieszczona na tle 12-metrowego muru z marmuru. Wygrawerowane zostaną na nim nazwiska wszystkich 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na murze znajdzie się też, z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, mapa i opis szlaku bojowego 2 Korpusu.

Cały czas w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino” można wesprzeć budowę memoriału, wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Koszt całego monumentu to około 700 tys. zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Budowę monumentu można też wesprzeć, biorąc udział w wirtualnym biegu, z którego wpisowe w całości zostanie przeznaczone na ten cel.

Częścią przyszłorocznych obchodów rocznicowych we Włoszech będzie też „Bieg na Monte Cassino” oraz otwarcie edukacyjnej ścieżki wytyczonej z inicjatywy WIW-u, której trasa będzie biegła z centrum Cassino do polskiego cmentarza. Stanie na niej kilkanaście tablic informujących o miejscach związanych z walkami żołnierzy 2 Korpusu. – Każdy, kto ją przemierzy, pozna historię polskiego bohaterstwa w tej bitwie – podkreśla Anna Putkiewicz, redaktor naczelny portalu „Polska Zbrojna” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
„Aviation Detachment” w Łasku
Październik pod znakiem Tallboya
Szybsza droga do armii zawodowej
Promocja oficerska w AWL
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Kaper” przeciw terrorystom
Zamek na poligonie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Groty dla podchorążych WAT-u
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Następca Honkera na MSPO
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Polsko-amerykańska współpraca
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Kraby kontra okręt
Trenują, aby szkolić innych
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kraken dla Kormoranów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Szybciej do wojska
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Laserowa artyleria US Army
16 Dywizja najlepsza!
Ryzykowne remedium
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zostań studentem ASzWoj
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dekady za wcześnie
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ku czci roku 1918 i 1920
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Defilada na święto dywizji
A więc wojna...

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO