moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni w akcji – dezynfekcja

Ponad 300 wolontariuszy z organizacji proobronnych prowadzi akcję dezynfekcji obiektów przestrzeni publicznej. Podczas epidemii odkażają domy opieki społecznej, uniwersytety, urzędy, ale też osiedlowe balustrady czy windy. Do akcji włączają się kolejne osoby jednak wolontariuszom brakuje pieniędzy na środki dezynfekujące. Apelują o wsparcie.

Obok żołnierzy do walki z koronawirusem włączyli się członkowie organizacji proobronnych z całej Polski. Na apel Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON swoją gotowość zadeklarowało ponad 4,5 tysiąca członków organizacji. Szyją maseczki, drukują w technologii 3D przyłbice, pomagają w szpitalach, oddają krew, dostarczają też zakupy i posiłki osobom potrzebującym.

 

REKLAMA

Zmyć wirusa!

Kilka dni temu ruszyli z ogólnopolską akcją #SekcjaDezynfekcja. Zainicjowała ją Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, ale szybko przyłączyli się także przedstawiciele ośmiu innych organizacji społecznych. Działają we wszystkich 16 województwach. – Jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego i czujemy się odpowiedzialni za nasze lokalne społeczności. Nasza akcja polega na odkażaniu obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem – mówi Marcin Korowaj, prezes zarządu Fundacji „Combat Alert”.

W ciągu kilku dni proobronni odkazili kilkanaście miejsc. To m.in. cały kampus Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, poręcze, windy i domofony na osiedlach warszawskiego Śródmieścia oraz wiaty przystankowe, ośrodki zdrowia i place w gminie Leszno (woj. wielkopolskie). Przeprowadzą też dużą akcję w warszawskiej dzielnicy Białołęka, odkażą m.in. przystanki autobusowe oraz domy opieki społecznej.

Zaangażowanie wolontariuszy doceniają władze gmin, które skorzystały z ich pomocy. – Pojawili się w każdej z 17 miejscowości naszej gminy. Zdezynfekowali powierzchnie zewnętrzne, czyli np. wiaty przystankowe, poręcze i barierki, klamki, a także wejście do ośrodka zdrowia. Mieszkańcy naszej gminy bardzo pozytywnie ocenili tę akcję, bo bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Proobronnym należą się ogromne podziękowania – mówi Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica (Lubelskie).

Podczas przeprowadzania dezynfekcji proobronni wykorzystują kupiony z własnych środków sprzęt: kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe i ręczniki do dezynfekcji. Od kilku dni mają też do dyspozycji dwa zestawy samochodowe z tysiąclitrowymi baniakami na płyn i opryskiwaczami przemysłowymi.

Wesprzyj proobronnych

Organizatorzy akcji przyznają, że spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem, coraz więcej instytucji i samorządów zwraca się do nich o wsparcie. Przybywa też wolontariuszy. – Codziennie zgłaszają się nowi ochotnicy i nowe organizacje deklarujące gotowość wsparcia. Planujemy rozszerzyć akcję i zaangażować do niej ponad 1200 osób. Rąk do pracy nam nie zabraknie, ale naszą działalność na szerszą skalę ogranicza obecnie brak sprzętu – przyznaje Marcin Korowaj. Najbardziej potrzebne są środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące i urządzenia do ich rozpylania. Organizacja szacuje, że to koszt ok. 300 tysięcy złotych.

Dlatego proobronni uruchomili zbiórkę publiczną (zrzutka.pl/sekcjadezynfekcja). „Ruszamy w teren za darmo odkażać przestrzeń publiczną. Płynu do odkażania jest co raz mniej. Dorzuć się, zdezynfekujemy coś w Twoim imieniu” – tak wolontariusze w sieci zachęcają do wpłat.

Ale akcję można też wesprzeć, kupując po prostu niezbędny do dezynfekcji sprzęt. – Na kolejny etap potrzebujemy około 20 tysięcy litrów płynu. Można go kupić w tabletkach, co zdecydowanie ułatwia wysyłkę kurierską. Wszystko będziemy zbierać w naszym magazynie w Centrum Aktywności Proobronnej im. Aleksandra Szczygło w Warszawie – mówi Marcin Korowaj.

Cenna inicjatywa

Proobronni zapewniają, że będą pomagać tak długo jak będzie potrzeba. – Bardzo mnie cieszą kolejne ochotnicze akcje członków organizacji. Nie zapominajmy, że wszystko co robią, robią dobrowolnie, z chęci pomocy swoim małym ojczyznom – mówi gen. bryg Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w MON.

Za zaangażowanie w akcję podziękował wolontariuszom również minister Mariusz Błaszczak. „Ponad 300 osób z organizacji proobronnych pomaga w odkażaniu miejsc publicznych w 16 województwach. Dziękuję za wsparcie w walce z koronawirusem” – napisał szef MON na Twiterze.

Do akcji można się zgłaszać wysyłając email na adres legiaakademicka@gmail.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze

~jakis jest
1587487560
czym to sie psika/dmucha?
99-C5-97-9E

Debata nad wyzwaniami przyszłości
 
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Attention, Controlled Flight
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
13 medali żołnierzy na ringu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Sąd nad systemem
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Laserowa artyleria US Army
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dominatorzy biegów na orientację
Amerykanie odmładzają F-16
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w umundurowaniu?
F-16 kończą misję w Estonii
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Święto sportowców w mundurach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Świąteczne prezenty od AMW
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Armia donatorów krwi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojskowi wspierają medyków
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Obrady ministrów obrony NATO
Start w nieznane
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze spieszą z pomocą
Jakie zmiany w mundurówce?
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
HackYeah, czyli programiści na start!
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Piekło „Pługa”
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO