moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leczenie pod zwiększonym ciśnieniem

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nowocześnie wyposażony Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej. Z inwestycji, sfinansowanej ze środków MON, będą korzystać zarówno żołnierze, jak i pacjenci cywilni. – Wojsko zawsze sprawia, że obywatele mogą poczuć się bardziej bezpieczni – mówił dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w WIM.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej znajduje się w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Jest pierwszym ośrodkiem hiperbarii w polskim wojsku. Nowoczesny sprzęt, w jaki został wyposażony oddział (m.in. jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce), umożliwia prowadzenie wysokospecjalistycznego leczenia oraz badań naukowych.

W uroczystym otwarciu oddziału udział wziął minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślał, że inwestycja ma dla resortu obrony podwójne znaczenie. – Przede wszystkim dlatego, że jest takim znaczącym znakiem tego, że wojsko jest wszędzie tam, gdzie są najważniejsze potrzeby społeczne, gdzie trzeba pomóc, gdzie ta pomoc musi być szybka, sprawna, specjalistyczna, na najwyższym poziomie – mówił minister. Dodał, że nowy oddział WIM to przykład „transferu polskiej technologii wojskowej na rynek cywilny, a osiągnięcia medycyny wojskowej mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ciężkich chorób, wobec których tradycyjna medycyna jest często bezradna”. – Szpital na Szaserów, służąc ratowaniu ludzkiego życia, jest w awangardzie polskiej medycyny – zaznaczył.

REKLAMA

Minister Macierewicz mówił, że nowy oddział w WIM jest istotny także z drugiego powodu. – W sytuacji, w której na terenie Polski stacjonują wojska sojusznicze, nasz kraj musi być gotowy do udzielenia im pomocy, także medycznej. Budowa nowoczesnego ośrodka medycyny hiperbarycznej jest odpowiedzią Polski na to zobowiązanie – przekonywał szef MON.

Budowa i wyposażenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej kosztowały 8 mln zł. Suma ta pochodziła z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To były dobrze wydane pieniądze – ocenił gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak. Podkreślał, że to kolejna w ciągu pół roku inwestycja (po radioterapii), która wykracza poza zakres usług medycznych oferowanych dotąd w szpitalu na Szaserów. – Dzięki niej powstała jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce – mówił gen. Gielerak.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna? – To metoda leczenia polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wytwarzane jest ono wewnątrz specjalnie skonstruowanych stalowych komór hiperbarycznych – wyjaśniał dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM.

Na nowy oddział szpitala będą trafiać m.in. osoby z chorobą dekompresyjną, a także pacjenci cierpiący na syndrom stresu pola walki. – WIM jest dziś jednym z pierwszych na świecie ośrodków implementujących nowe zastosowanie medycyny hiperbarycznej, w tym leczenie pacjentów ze stresem pola walki – dodaje gen. Gielerak. Ale leczenie tlenoterapią hiperbaryczną sprawdza się także w przypadku pacjentów z trudno gojącymi się ranami. – Ta metoda służy nie tylko do leczenia u nurków choroby dekompresyjnej, korzyści z terapii hiperbarycznej są związane z lepszą penetracją cząsteczek tlenu do uszkodzonych lub zmienionych chorobowo tkanek, dlatego też stymuluje gojenie ran, działa przeciwzapalnie i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii – zauważa dr hab. n. med. Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdańsku i prezes European Underwater and Baromedical Society (EUBS).

W komorze hiperbarycznej już od lipca leczą się żołnierze, a od listopada oddział będzie otwarty dla pozostałych pacjentów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~snco
1508974260
A "dzielny" ppor. to jaki strój nosi?
0B-A3-4C-61

PGZ zwiększa moc
 
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Morska flanka pod osłoną
Wojsko znów zagra z Gortatem
Medale za walkę z COVID-19
F-15 w Łasku
Wyższe nie tylko pensje
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Droga ku liczniejszej armii
Za wolność naszą i waszą
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Ukraina kontratakuje
Przewrót majowy
Droga Hannibala wzięta!
Ottokar przyspiesza
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Pioruny w ofercie dla US Army
W Drawsku strzelają Abramsy
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Wojsko na muralach
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Trwają walki o Donbas
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Raport podkomisji smoleńskiej
Stocznia na dwóch barkach
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wielki dzień dla polskiego wojska
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wielki desant na „Swift Response”
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
PKW Orlik wrócił do domu
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Dla bezpieczeństwa lotów
Leopardy 2A7 w Polsce
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Przeprawa przez Wisłę
Więcej pieniędzy na zapomogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO