moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leczenie pod zwiększonym ciśnieniem

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nowocześnie wyposażony Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej. Z inwestycji, sfinansowanej ze środków MON, będą korzystać zarówno żołnierze, jak i pacjenci cywilni. – Wojsko zawsze sprawia, że obywatele mogą poczuć się bardziej bezpieczni – mówił dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w WIM.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej znajduje się w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Jest pierwszym ośrodkiem hiperbarii w polskim wojsku. Nowoczesny sprzęt, w jaki został wyposażony oddział (m.in. jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce), umożliwia prowadzenie wysokospecjalistycznego leczenia oraz badań naukowych.

W uroczystym otwarciu oddziału udział wziął minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślał, że inwestycja ma dla resortu obrony podwójne znaczenie. – Przede wszystkim dlatego, że jest takim znaczącym znakiem tego, że wojsko jest wszędzie tam, gdzie są najważniejsze potrzeby społeczne, gdzie trzeba pomóc, gdzie ta pomoc musi być szybka, sprawna, specjalistyczna, na najwyższym poziomie – mówił minister. Dodał, że nowy oddział WIM to przykład „transferu polskiej technologii wojskowej na rynek cywilny, a osiągnięcia medycyny wojskowej mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ciężkich chorób, wobec których tradycyjna medycyna jest często bezradna”. – Szpital na Szaserów, służąc ratowaniu ludzkiego życia, jest w awangardzie polskiej medycyny – zaznaczył.

Minister Macierewicz mówił, że nowy oddział w WIM jest istotny także z drugiego powodu. – W sytuacji, w której na terenie Polski stacjonują wojska sojusznicze, nasz kraj musi być gotowy do udzielenia im pomocy, także medycznej. Budowa nowoczesnego ośrodka medycyny hiperbarycznej jest odpowiedzią Polski na to zobowiązanie – przekonywał szef MON.

Budowa i wyposażenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej kosztowały 8 mln zł. Suma ta pochodziła z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To były dobrze wydane pieniądze – ocenił gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak. Podkreślał, że to kolejna w ciągu pół roku inwestycja (po radioterapii), która wykracza poza zakres usług medycznych oferowanych dotąd w szpitalu na Szaserów. – Dzięki niej powstała jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce – mówił gen. Gielerak.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna? – To metoda leczenia polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wytwarzane jest ono wewnątrz specjalnie skonstruowanych stalowych komór hiperbarycznych – wyjaśniał dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM.

Na nowy oddział szpitala będą trafiać m.in. osoby z chorobą dekompresyjną, a także pacjenci cierpiący na syndrom stresu pola walki. – WIM jest dziś jednym z pierwszych na świecie ośrodków implementujących nowe zastosowanie medycyny hiperbarycznej, w tym leczenie pacjentów ze stresem pola walki – dodaje gen. Gielerak. Ale leczenie tlenoterapią hiperbaryczną sprawdza się także w przypadku pacjentów z trudno gojącymi się ranami. – Ta metoda służy nie tylko do leczenia u nurków choroby dekompresyjnej, korzyści z terapii hiperbarycznej są związane z lepszą penetracją cząsteczek tlenu do uszkodzonych lub zmienionych chorobowo tkanek, dlatego też stymuluje gojenie ran, działa przeciwzapalnie i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii – zauważa dr hab. n. med. Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdańsku i prezes European Underwater and Baromedical Society (EUBS).

W komorze hiperbarycznej już od lipca leczą się żołnierze, a od listopada oddział będzie otwarty dla pozostałych pacjentów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~snco
1508974260
A "dzielny" ppor. to jaki strój nosi?
0B-A3-4C-61

Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
 
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Kuźnie oficerskich kadr
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Nowy karabin z Tarnowa
Course on Diplomacy
Nowe książeczki wojskowe
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Jak wojsko walczy z pandemią
Pierwsze kroki na linie
Getto walczy
Kolejne Herculesy dla wojska
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Rosomaki na okrętach
Łączenie dwóch światów
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Udany weekend żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Jedyna taka brygada
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Sportowy jubileusz
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Sto sekund do zagłady
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Rumuński „Scorpion Spring”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kierunek: certyfikacja
Opiniowanie po nowemu
Złoto ustrzelone w Indiach
Siły powietrzne czekają na F-35
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Mistrzowskie zagranie przegranych
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Mężny duch dla ratowników
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Kurs na dyplomację
„Wolverine Strike” odpiera atak
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kraby na „Bizonie ‘21”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Łask czeka na myśliwce V generacji
Leopardy w natarciu
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO