moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medycy WOT kontra COVID-19

Patrolowali granice, kontrolowali stan zdrowia podróżnych, cały czas wspierają też osoby starsze i samotne. Teraz przed żołnierzami wojsk obrony terytorialnej kolejne zadanie – zostali skierowani do pomocy pracownikom placówek medycznych przy pobieraniu wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Specjalną opieką objęli też bliskich medyków.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź żołnierzy wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronowirusem. W ramach akcji terytorialsi opiekują się kombatantami, transportują żywność dla podopiecznych Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritasu, a psychologowie z formacji udzielają wsparcia osobom przebywającym w kwarantannie i izolacji. Żołnierze WOT zostali także skierowani do pomocy medykom.

– W naszej formacji służą ochotnicy z wielu grup zawodowych. Są wśród nas także wykwalifikowane pielęgniarki, ratownicy medyczni czy diagności laboratoryjni. Teraz ci, którzy na co dzień nie są zaangażowani w czynny udział w walkę z COVID-19 w placówkach medycznych, zostali zaangażowani do działania w ramach „Odpornej wiosny” – mówi szer. Aneta Trzcińska z 13 Śląskiej Brygady OT, a także pielęgniarka i wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jakie zadania wykonują terytorialsi? Szer. Trzcińska wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o pobieranie wymazów od osób, które miały styczność z osobami chorymi na COVID-19, wróciły z zagranicy lub mają objawy świadczące o tym, że są nosicielami koronawirusa. – Wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zgłaszają koordynatorom WOT potrzebę wsparcia, a następnie dowódca jednostki kieruje żołnierzy w dany rejon – wyjaśnia.

Żołnierze za pomocą specjalnych zestawów do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych pozyskują wymaz z nosogardła badanej osoby. Następnie taką próbkę transportują do laboratorium, gdzie jest ona analizowana. Pobrany przez terytorialsów materiał jest przewożony w specjalnym pojemniku wypełnionym lodem, tak aby przez cały czas znajdował się w niskiej temperaturze, mniej więcej od 3 do 5 stopni Celsjusza. Zestaw transportowy, którego używają żołnierze, jest wcześniej przygotowany, odpowiednio opisany i oznaczony przez stację sanitarno-epidemiologiczną.

Terytorialsi z 12 WBOT wspierają szpital w Wągrowcu. Mierzą temperaturę i pomagają przy preselekcji pacjentów we wcześniej przygotowanych przez żołnierzy namiotach.

Jak podkreśla szer. Trzcińska, bardzo ważne jest to, aby cały proces odbył się zgodnie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i obowiązujących procedur. – Niewłaściwe pobranie materiału może spowodować, że wynik badania będzie zafałszowany. W walce o zdrowie i życie osób, którymi się opiekujemy, nie ma ani miejsca, ani czasu na popełnianie błędów, dlatego do działania została wyselekcjonowana wykwalifikowana i przeszkolona grupa specjalistów – podkreśla. Dodaje także, że każdy żołnierz przed przystąpieniem do pracy musiał ukończyć specjalistyczne szkolenia w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej oraz w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Prestiż munduru

Terytorialsi zajmują się również transportem środków ochrony indywidualnej (ŚOI) do szpitali, część z nich pomaga też przy ich produkcji, m.in. w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych. Ale to nie wszystko. Żołnierze objęli opieką bliskich tych, którzy na co dzień walczą o życie innych – pielęgniarek, lekarzy czy ratowników medycznych. – W związku z epidemią koronawirusa pracownicy placówek medycznych spędzają wiele godzin w pracy. Czasem, na przykład z powodu nieodpowiedzialnego zachowania pacjentów chociażby zatajenia informacji o kontaktach z osobami zarażonymi COVID-19, są też zmuszeni pozostać w szpitalnej kwarantannie. Ich rodziny w tej sytuacji nie mogą zostać pozostawione same sobie – mówi szer. Trzcińska. – Żołnierze WOT pozostają w gotowości, aby pomagać bliskim pielęgniarek, lekarzy, ratowników. Mogą dostarczyć im niezbędne leki, zrobić zakupy czy zorganizować transport – dodaje. Każdy, kto chciałby skorzystać z takiego wsparcia, powinien wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Taka informacja trafi do brygady WOT, która stacjonuje w danym rejonie.

Podczas wykonywania zadań związanych z walką z wirusem, terytorialsi korzystają ze środków ochrony indywidualnej: rękawiczek, maseczek, a w razie konieczności, także z kombinezonów ochronnych. – Nasi żołnierze są nieustannie uczulani na kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa. Musimy o nie dbać, bo tylko zdrowi będziemy mogli pomagać innym – podkreśla szer. Trzcińska.

Żołnierze Wojska Polskiego zostali zaangażowani do działań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa kilkanaście dni temu. Dzisiaj w tej akcji bierze udział 5007 wojskowych, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. 638 z nich, ramię w ramię z policjantami i pogranicznikami, patroluje tereny przygraniczne i kontroluje podróżnych. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dzięki temu tylko ostatniej nocy udało się zatrzymać 24 osoby, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
 
Sojusznicze wsparcie
Polskie wyrzutnie Wisły
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
W Sejmie o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Orlik po raz dziesiąty
F-16 lecą na Litwę
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Nowy stopień w siłach zbrojnych
„Tumak ’21” na finiszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Amerykanie polegli nad Polską
Będzie ustawa o obronie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Żołnierz ranny na granicy
Bryza na południowej flance
Mielec wraca do odrzutowców
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Niepowtarzalność 1918
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Mecz z mistrzem!
Reforma administracji wojskowej
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Test odporności
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Tor pod osłoną
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
Nocne ataki na granicę udaremnione
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Oczy na wschodnią flankę
Na straży polskich rubieży
Gdy mąż i tata na misji
W BBN o sytuacji na granicy
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Course on Diplomacy
Zespół NATO na bojowo
Afganistan. Czas wracać do domu
Niemiec z Goździkiem
W jedynym słusznym kierunku
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
SOMA dla specjalsów
Dodatek specjalny za ochronę granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO