moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aplikacja ułatwi działania terytorialsom

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która ułatwi współpracę żołnierzy WOT z miejskimi ośrodkami pomocy społecznej i oddziałami Caritasu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu terytorialsi, wspierający osoby starsze i objęte kwarantanną, szybciej dowiedzą się, kto i gdzie czeka na ich pomoc.

Od kilku dni wojskowi studenci wspierają żołnierzy WOT, którzy włączyli się w walkę z epidemią koronawirusa. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej dbają między innymi o to, aby dobrze działała uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie udzielają pomocy osobom przebywającym w kwarantannie. Teraz studenci opracowali aplikację o nazwie „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. Ma ona usprawnić koordynację działań, jakie WOT prowadzi w ramach operacji „Odporna wiosna”. Jej celem jest opieka nad osobami, którym wirus zagraża najbardziej.

Jak wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT, żołnierze formacji dostarczają kombatantom i osobom przebywającym w kwarantannie leki oraz jedzenie, transportują też paczki z żywnością dla podopiecznych miejskich ośrodków pomocy społecznej czy Caritasu. – Do tej pory każda instytucja potrzebująca naszego wsparcia kontaktowała się telefonicznie z koordynatorem danej brygady, który następnie kierował w odpowiedni rejon żołnierzy. Teraz, dzięki aplikacji, cała procedura jest znacznie prostsza i krótsza – zaznacza.

Korzystając z aplikacji, która została udostępniona różnym instytucjom, ich pracownicy mogą zgłosić potrzeby podopiecznych za pomocą specjalnego elektronicznego formularza. Ten natychmiast trafi do koordynatorów z brygad OT, a oni skierują żołnierzy do konkretnych działań w danym rejonie. Przebieg realizacji zadania będzie można śledzić w aplikacji. – Największymi sprzymierzeńcami koronawirusa są osoby nieprzestrzegające reżimu sanitarnego oraz biurokraci. Aplikacja skutecznie ogranicza możliwości działania tych drugich, na dodatek przekładając się na szybkość działania. Podchorążowie WAT dobra robota! – chwalił pracę studentów gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Terytorialsi 10 ŚBOT we współpracy z Caritas Polska Kielce przewożą żywność. W najbliższych dniach żołnierze rozwiozą ją do potrzebujących.

Operacja „Odporna wiosna”, to nie jedyne działania wojsk obrony terytorialnej na rzecz walki z epidemią koronawirusa. Terytorialsów zmobilizowano do gotowości już kilkanaście dni temu. Od tego czasu każdy z żołnierzy WOT musi liczyć się z tym, że dostanie wezwanie do służby i – w zależności od specjalizacji – w ciągu 6 lub 12 godzin będzie musiał stawić się w jednostce. Do tej pory, terytorialsi zostali zaangażowani między innymi do wspierania działań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na 14 lotniskach pomagali przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski, wspierali także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Cały czas stawiają się również w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Nowy europejski czołg
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Partnerstwo Polski i Litwy
Maj polskich żywych torped
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Krok po kroku przez kwalifikacje
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Warto iść swoją drogą
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
USA: chcemy Grenlandii
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Piątka z czwartego wozu
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Good Morning, Orka!
Medale na lodzie i śniegu
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
O bezpieczeństwie u prezydenta
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Człowiek, który sprzedał ciszę
W cieniu dumy floty
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Jak zbudować armię przyszłości
Pucharowy medal na desce
Więcej mocy dla Orki
Czas podwodniaków
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Czekamy na F-35
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
PKW „Noteć” – koniec misji
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Góral z ORP „Gryf”
Odpalili K9 Thunder
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Na tronie mistrza bez zmian
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Medyczny impas
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Dyrygent w mundurze
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO