moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WF na punkty

W MON trwają prace nad wprowadzeniem nowych zasad oceniania testów sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. – Nowością będą punkty przeliczane na ocenę. Konkurencje pozostają bez zmian – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz ze Sztabu Generalnego WP. Nowe zasady oceny, dostosowane do standardów funkcjonujących w NATO, mają pozwolić na łatwiejszą diagnozę kondycji żołnierzy.

Test sprawności fizycznej żołnierze zawodowi zdają co roku. Obejmuje on cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, siłę, motorykę oraz szybkość i zwinność. To odpowiednio: marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut, podciąganie na drążku lub ugięcia ramion, skłony tułowia w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie, który można zamienić na bieg wahadłowy 10x10 metrów. Z każdej konkurencji żołnierz otrzymuje ocenę, a średnia not z czterech ćwiczeń stanowi ocenę ogólną z testu.

Taki system nie do końca jednak trafnie diagnozuje kondycję i sprawność poszczególnych żołnierzy. – Dziś piątka piątce nierówna i trudno jednoznacznie stwierdzić, w czym żołnierz jest najlepszy. W praktyce ktoś z piątką z WF-u może być np. bardziej silny, bo robi dużo podciągnięć na drążku, ale jest mniej wytrzymały i wydolny, bo w biegu wypada słabiej. Jego ocena z testu niewiele mówi o jego poszczególnych cechach motorycznych – zauważa ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Dlatego już w ubiegłym roku rozpoczęły się prace zmierzające do opracowania systemowych rozwiązań związanych z oceną sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. Po kilku miesiącach gotowy jest projekt zmian.

Sprawny na 100 punktów

Propozycje zmierzają do wprowadzenia punktowego systemu oceny. Na czym dokładnie ma on polegać? – Za każdą z konkurencji będziemy przyznawać punkty, zależne m.in. od wieku, płci i stanowiska, a także liczby powtórzeń danego ćwiczenia czy czasu jego wykonania. Następnie wartości punktowe dla każdego ćwiczenia określone w specjalnych tabelach będziemy przeliczać na ocenę ogólną – tłumaczy ppłk Bembnowicz.

Na przykład żołnierz wieku 31-35 lat, który w konkurencji podciągania na drążku chce otrzymać maksymalną liczbę 21 punktów, będzie musiał zrobić 14 powtórzeń, ale ten w wieku 46-50 lat dostanie tyle samo punktów za 10 podciągnięć. W przypadku biegu wahadłowego żołnierze ci dostaną maksymalnie 19 punktów za pokonanie dystansu odpowiednio w czasie: 29,2 sek. i 30,4 sek. Siedemdziesiąt tzw. brzuszków da młodszym żołnierzom maksymalnie 16 punktów, ci starsi będą musieli zrobić 55 powtórzeń tego ćwiczenia.

W sumie, za cały test każdy z żołnierzy będzie mógł uzyskać 100 punktów. Najbardziej wyśrubowane normy mają żołnierze zawodowi – kobiety i mężczyźni zajmujący stanowiska służbowe w zespołach bojowych, szturmowych, wsparcia bojowego jednostek wojsk specjalnych i w Wydziale Działań Specjalnych ŻW. Aby otrzymać piątkę, będą oni musieli zdobyć od 95 do 100 punktów. Jak to wygląda przy rozłożeniu na poszczególne konkurencje? – Bieg na 3 kilometry i pływanie zostały „wycenione” maksymalnie na 44 punkty. 21 punktów będzie można uzyskać za podciąganie na drążku i pompki, 19 punktów za bieg wahadłowy i bieg zygzakiem po kopercie, a 16 punktów za skłony tułowia – tłumaczy ppłk Bembnowicz. Czwórka zostanie wystawiona za 84-94 punktów, a trójka – 73-83 punktów. Żołnierz, który uzyska poniżej 73 punktów, otrzyma ocenę niedostateczną.

W przypadku mężczyzn, żołnierzy zawodowych, m.in. dowódców pododdziałów (kompania, pluton, drużyna, sekcja i równorzędne), wykonujących skoki ze spadochronem czy służących na stanowiskach w pododdziałach rozpoznawczych piątkę będzie można dostać za zdobycie od 84 do 100 punktów, a czwórkę za uzyskanie od 73-83 punktów. Ocena dostateczna będzie wystawiona za noty od 67-72 punktów. Kobiety będą musiały zdobyć odpowiednio: 74-100 punktów, 73-59 punktów i 48-58 punktów.

Mocne strony

Żołnierze sił powietrznych, zarówno kobiety jak i mężczyźni, służący na stanowiskach pilotów i personelu pokładowego, aby otrzymać piątkę będą musieli zdobyć 90-100 punktów. Lokata poniżej 68 punktów będzie oznaczała dwóję.

Dla pozostałych żołnierzy (ok. 80 proc. wszystkich służących w armii) ustalono jeszcze inne progi punktowe. Mężczyźni otrzymają piątkę, jeśli zdobędą minimum 78 punktów, kobietom wystarczy 68. Ocena niedostateczna będzie wystawiana, gdy żołnierze uzyskają odpowiednio: poniżej 59 i 45 punktów. – W przypadku kobiet z tej grupy zaproponowaliśmy nieznaczne podniesienie wymagań. Uznaliśmy to za konieczne, analizując normy obowiązujące na sprawdzianie sprawności fizycznej w 2019 roku. Dla przykładu, gdyby przeliczyć obecne normy, żołnierz mężczyzna na stanowisku strzelca za 60 punktów otrzymałby ocenę dostateczną, a kobieta bardzo dobrą – mówi ppłk Bembnowicz.

Najniższe kryteria będą obowiązywały żołnierzy służących na stanowiskach „zdolny z ograniczeniami”. Tu na piątkę wystarczy zdobyć 40 punktów. Dwója będzie wystawiana poniżej 20 punktów. – Propozycje zakładają też, że wszyscy żołnierze, poza tymi z kategorią z/o, aby otrzymać ocenę pozytywną ze sprawdzianu z WF-u, będą musieli uzyskać minimum 30 proc. maksymalnej wartości punktowej przypisanej do swojej grupy wiekowej w konkurencjach: podciąganie się na drążku albo uginanie i prostowanie ramion, bieg wahadłowy lub bieg zygzakiem oraz skłony tułowia – mówi ppłk Bembnowicz. W przypadku marszobiegu na 3 kilometry konieczne będzie uzyskanie minimum 50 proc. maksymalnej wartości punktowej przypisanej do grupy wiekowej zdającego test.

Oficer podkreśla, że taki system oceny pozwoli na łatwiejszą diagnozę sprawności danego żołnierza. – Przy opracowaniu tabel punktowych szczególną uwagę zwróciliśmy na znaczenie poszczególnych cech motorycznych niezbędnych w służbie wojskowej i na nowo określiliśmy ich procentowe znaczenie przy ocenie ogólnej – mówi podpułkownik. I tak, wydolność będzie stanowić 44 proc. (obecnie 50 proc. oceny ogólnej), siła – 21 proc. wartości punktowej (16,6 proc.), szybkość i zwinność – 19 proc. wartości punktowej (16,6 proc.), a skłony tułowia w czasie 2 minut – 16 proc. wartości punktowej ( 16,6 proc.).

Od 1 stycznia 2019 roku żołnierze zawodowi zdają test według nowych zasad. Ujednolicone zostały np. konkurencje sprawdzające siłę. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą podciągać się na drążku lub wykonywać ugięcia ramion na ławeczce. Takie same dla obu płci są też konkurencje testujące zwinność i sprawność. Dla kobiet, obok biegu zygzakiem wprowadzony został do wyboru bieg wahadłowy 10x10. Kobiety po raz pierwszy, na równi z mężczyznami, muszą zaliczać marszobieg na 3 kilometry (różne są tylko normy czasowe). Dla wybranych grup żołnierzy w miejsce tzw. brzuszków wprowadzono trzy nowe konkurencje – Biegowy Test Siłowy (BTS), Biegowy Test Zwinnościowy (BTZ) oraz Ośrodek Sprawności Fizycznej (OSF). Nowe ćwiczenia wykonują przede wszystkim żołnierze, którzy nie ukończyli 30 roku życia, głównie z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego ŻW, piloci, a także dowódcy niższych szczebli. Podwyższone zostały też niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. W przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 metrów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia SZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~Jaś
1580729820
Po przeanalizowaniu tego projektu widać jedno. Kolejne podniesienie poprzeczki w górę. W niektórych przypadkach dzisiejsza norma z wybranej konkurencji, którą obecnie żołnierz zdaje na bdb w nowym rozporządzeniu daje mniej niż minimum by w ogóle zaliczyć całość egzaminu... Jak to mówiono w PRL "Musztrą, śpiewem i WF-em wygramy nawet z NRF-em"...
9A-20-F9-DB
~Piotrr
1580584860
"Umożliwi diagnozę sprawności" Uśmiałem się jak koń. ta Wasza diagnoza będzie służyć tylko i wyłącznie szantażowi wywieranemu na żołnierzach kontraktowych. "nie licz na 4 z opinii, bo z wf-u miałeś słaby wynik". A wtedy d-ca jw powie: No słabo kolego, 3 z opinii, mam prawo pożegnać się z Tobą. I nieistotne będzie, że żołnierz wykonywał swoje zadania na najwyższym poziomie. Nie każdy musi być biegaczem. Sukces tkwi w różnorodności. Mając trzy piątki z sali i czwórkę z biegu to zawsze była sprawiedliwa ocena. Teraz grzebiecie w tych przepisach co rok Gdzie ta stabilizacja. A za rok co będzie? 100 podciągnięć? 150 skłonów? 4 minuty na 3km? Już widzę jak technik lotniczy starszy chorąży po 50-tce podciąga się 10 razy. Wrzucacie wszystkich do przysłowiowego "jednego wora". Mój wywód to nie jest narzekanie, bo ludzie sobie poradzą. Tylko z tego całego zamieszania od kilku lat widać, że może jest ktoś tam na górze, kto próbuje zaistnieć i udowodnić swoją przydatność, co uskutecznia różnymi "cudami". które komplikują funkcjonowanie tych trybików na dole. Pozdrawiam serdecznie.
34-53-CF-31

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Zamek na poligonie
Nadchodzi Armia Fight Night!
Laserowa artyleria US Army
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Wojsko przeciw wirusowi
Groty dla podchorążych WAT-u
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
Ryzykowne remedium
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ukraiński kurs na Zachód
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Aviation Detachment” w Łasku
Dekady za wcześnie
Defilada na święto dywizji
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Szybciej do wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybsza droga do armii zawodowej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Defendery 2020: RobUV
Trenują, aby szkolić innych
Ku czci roku 1918 i 1920
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Następca Honkera na MSPO
Październik pod znakiem Tallboya
Polsko-amerykańska współpraca
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
16 Dywizja najlepsza!
Bohaterska obrona wzgórza 385
Promocja oficerska w AWL
Kraken dla Kormoranów
Zostań studentem ASzWoj
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Amerykanie odmładzają F-16
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
F-16 kończą misję w Estonii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Ochotnik do Auschwitz
Kabina do zadań specjalnych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO