moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wuef po nowemu

Od 2019 roku egzaminy sprawności fizycznej będą odbywać się według nowych zasad. Część żołnierzy sprawdzi się w nowych konkurencjach, np. biegowym teście siłowym i zwinnościowym. Kobiety po raz pierwszy będą musiały zaliczać marszobieg na 3 km. – Wymagania są adekwatne do zadań, żołnierze muszą być sprawni i wytrzymali – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz ze Sztabu Generalnego WP.

Każdego roku żołnierze zawodowi muszą zdać egzamin ze sprawności fizycznej. Do tej pory był to m.in. marszobieg na 3 km lub pływanie w czasie 12 min (kobiety – marszobieg na 1000 m), podciąganie na drążku lub pompki, robienie tzw. brzuszków przez dwie minuty oraz bieg po tzw. kopercie, który mężczyźni mogli zamienić na bieg wahadłowy 10 x 10 m. 

Od 1 stycznia żołnierzy czekają zmiany. Kobiety i mężczyźni będą zdawać niemal taki sam sprawdzian, pojawią się też nowe konkurencje.

REKLAMA

Kobiety na start

Nowe przepisy wprowadzają takie same zasady marszobiegu dla żołnierzy obu płci. Dotychczas panowie musieli mierzyć się na dystansie 3 km, a kobiety – kilometra. W tym roku dystans dla wszystkich będzie taki sam i wyniesie 3 tys. m. – Sprawność fizyczna jest jednym z wielu wymogów pełnienia służby. Jeśli na danym stanowisku wymagamy od żołnierzy mężczyzn i żołnierzy kobiet jednakowych kwalifikacji, to wymagania dotyczące sprawności także powinny być takie same – tłumaczy ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Dodaje jednak, że nowe zasady uwzględniają różnice biologiczne kobiet i mężczyzn. Choć dystans będzie ten sam, różne będą więc normy czasowe. – Opracowując je uwzględniliśmy między innymi różnice procentowe w najlepszych wynikach biegów długodystansowych mężczyzn i kobiet w sporcie wyczynowym. Wynoszą one ok. 12%. Postanowiliśmy więc, że na bardzo dobrą ocenę 25-letni mężczyzna będzie musiał przebiec 3 km w 12 min i 30 s, natomiast kobieta w czasie 14 min i 10 s – dodaje oficer.

Nowością jest także ujednolicenie konkurencji sprawdzających siłę. Dotychczas żołnierze kobiety wykonywały pompki na ławeczce, teraz tak jak i mężczyźni będą mogły wybrać podciąganie się na drążku. Jednak normy dla pań są znacznie mniej wyśrubowane. Na przykład kobieta (w wieku 31–35 lat), która służy w siłach powietrznych będzie musiała wykonać sześć podciągnięć na ocenę bardzo dobrą, tymczasem mężczyzna – jedenaście.

Takie same dla obu płci będą też konkurencje testujące zwinność i sprawność. –Kobiety zamiast biegu zygzakiem będą mogły wybrać bieg wahadłowy 10 x 10, w tym przypadku normy są łagodniejsze o ok. 5% od ustalonych dla mężczyzn – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz. Kobieta dowódca w wieku 26–30 lat, aby dostać ocenę bardzo dobrą, będzie musiała wykonać to ćwiczenie w 31 s, mężczyzna – 29,5 s.

Obowiązkowy bieg

Nowością jest też zmiana systemu oceniania. Zdaniem autorów zmian dotychczasowe zasady nie mobilizowały żołnierzy, by zaliczyć marszobieg lub pływanie na ocenę pozytywną. Każda z konkurencji była bowiem oceniana oddzielnie, ale ogólną ocenę ze sprawdzianu stanowiła średnia poszczególnych not. Bywało więc, że żołnierze, którzy zaliczyli trzy konkurencje na hali sportowej na ocenę bardzo dobrą, rezygnowali z biegu, bo i tak mieli już zapewnioną czwórkę z testu.

Wyniki ostatnich sprawdzianów pokazują, że najsłabiej wypadają parametry dotyczące wytrzymałości. – Te dane jednak nie do końca odzwierciedlają faktyczną kondycję żołnierzy. Spośród mężczyzn zdających test z marszobiegu na trzy kilometry, ocenę niedostateczną otrzymało niemal 16,5 tys. żołnierzy. Ale należy pamiętać, że około 10 tys. żołnierzy z różnych powodów w ogóle nie podeszło do sprawdzianu – mówi ppłk Bembnowicz. Nowy system oceniania ma takie sytuacje wyeliminować. – Co z tego, że ktoś jest szybki i zwinny, jeśli w warunkach kryzysu nie będzie w stanie pokonać dłuższego dystansu z oporządzeniem. Armia potrzebuje wytrzymałych i wydolnych żołnierzy – dodaje oficer. Dlatego już podczas najbliższych sprawdzianów z wf-u wszyscy żołnierze będą musieli podjeść do konkurencji związanej z biegiem lub pływaniem. Jeśli tego nie zrobią, ocena końcowa nie będzie wyższa niż dostateczna.

Dowódcy muszą być najsprawniejsi

Pojawią się także trzy zupełnie nowe konkurencje, które w przypadku niektórych grup żołnierzy zastąpią popularne brzuszki. Nowe ćwiczenia będą wykonywać przede wszystkim żołnierze z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego Żandarmerii, piloci, a także dowódcy niższych szczebli, którzy nie mają więcej niż 30 lat.

Pierwszą nowością jest tor przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). Tutaj żołnierz będzie musiał m.in. przeskoczyć rów, wbiec na pochylnię, przeczołgać się przez tunel i wspiąć się na ściankę za pomocą liny. W sytuacji, gdy w jednostce nie będzie OSF-u, żołnierze będą zdawać biegowy test siłowy (BTS) z elementami podciągania na drążku, skłonami i pokonywaniem przeszkód.

Biegowy test zwinnościowy (BTZ) z wymykami, skokami przez skrzynię, przewrotami na materacu będą z kolei zaliczać żołnierze sił powietrznych – piloci i nawigatorzy do lat 30.

Zaostrzono również niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. Na przykład żołnierze w wieku 31–35 lat – zamiast 55 będą musieli zrobić 62 skłony tułowia w ciągu 2 min. W przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 m. – To żadna rewolucja, raczej powrót do norm obowiązujących w siłach zbrojnych do 2007 roku – przypomina ppłk Bembnowicz.

Bez zmian pozostanie dotychczasowy podział na osiem grup wiekowych (grupa I – do 25 lat, grupa II – od 26 do 30 lat, III – 31–35, IV – 36–40, V – 41–45, VI – 46–50, VII – 51–55, VIII – powyżej 55 lat). Zmienił się natomiast skład grup, według których żołnierze dzieleni są m.in. ze względu na rodzaj jednostki wojskowej i zajmowane stanowisko. Przy dowódcach niższych szczebli (batalionu, kompanii, drużyny, sekcji) i pozostałych żołnierzy wojsk specjalnych znaleźli się też spadochroniarze. Do przedostatniej grupy pod nazwą „pozostali żołnierze” przesunięto z kolei wojskowych zajmujących stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych oraz w korpusach: medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej, duszpasterstwa, wychowawczym (orkiestry i zespoły). Od 2008 roku byli oni przypisani do grupy V, zarezerwowanej głównie dla żołnierzy z kategorią „zdolny z ograniczeniami”.

Nowe przepisy wprowadza nowelizowane rozporządzenie w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.

Jak sobie żołnierze do tej pory radzili na sprawdzianach z wf-u? W 2017 roku średnia wszystkich ocen wyniosła 4,46 (w 2016 – 4,43, 2015 – 4,37). Ocen bardzo dobrych było 49,9 tys. (53,1%), dobrych – 35,4 tys. (40,2%), dostatecznych – 5,1 tys. (5,9%), niedostatecznych – 727 (0,77%).

Paulina Glińska

autor zdjęć: IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze

~toranaga
1546811640
Te normy to jakaś pomyłka. Co to za marszobieg, gdzie trzeba zap... by zdążyć na 3, a gdzie czas na marsz. To jest zwykła konkurencja biegowa. Jeżeli bierze się do tego normy z wyczynowego sportu to należy zapewnić warunki takie jakie mają wyczynowcy. Czyli odpowiednią dawkę godzin na WF (np. ukrócić biurokrację, która pożera 90% czasu służby logistyków), zapewnić profesjonalnego trenera który przygotuje formę na odpowiedni czas oraz odpowiednia suplementację diety jaką mają wyczynowi zawodnicy do tego oczywiście zgrupowania kondycyjne. A w tedy dopiero wymagać. Rozumiem, że wojska specjalne muszą wykazywać się sprawnością na poziomie wyczynowym, ale reszta żołnierzy to lekka przesada. A gdzie są normy dla nie "fizycznych" żołnierzy np. logistyków, techników warsztatowych itp. Widać, ze wymyślił to facet, który niczym innym nie zajmował się w służbie tylko uprawianiem sportu.
4A-70-B1-60
~Adam
1546793700
To jest tylko dla żołnierzy służby czynnej ? czy kandydatów OSF i BTS też obowiązuje
81-E8-89-BE
~Marti
1546622340
Zamiast nowymi normami z WF może panowie płk i generałowie nakłonią MON do podpisania rozporządzenia odnośnie obiecanych podwyżek?!?!? A nie pierdołami się zajmujecie.
D6-FE-4B-45
~Kali
1546577580
W tej całej analizie brakuje liczby osób które nie zostały poddane egzaminowi z przyczyn zdrowotnych... A jest ich sporo
3C-4E-39-E5
~Qwerty
1546502040
Czy bieg jest konkurencją która jest zaliczana jako pierwsza ? Czy kolejność konkurencji nie ma znaczenia ?
BE-6A-86-E5
~andree
1546456680
Dlaczego w biegu na 3 km nie ma takich samych czasów dla kobiet i mężczyzn? W konkurencjach siłowych kobiety genetycznie mogą nie dorównywać mężczyzną ale w biegach doskonale mogą sobie radzić - wystarczy trenować. Moim zdaniem to DYSKRYMINACJA kobiet i czekam aż upomną się o swoje.
06-6C-E3-0F
~Normy
1546455900
A kiedy można się spodziewać nowych norm do wglądu?
F7-61-08-64
~marko
1546429740
powyższy tekst mówi o nowościach, a ja po prostu stwierdzam, że to powrót do normalności !! OSF, BTZ czy BTS były normą przed 1990 r. poza tym było coś takiego jak coroczne zwody kadry na różnych szczeblach dowodzenia w wieloboju kadry dla podtrzymania sprawności !! Czyli wracamy do tego co dobre i sprawdzone, oczywiście z uwzględnieniem obecnych realiów :-)
CE-73-7A-E0
~Żołnierz
1546262520
"Jeśli na danym stanowisku wymagamy od żołnierzy mężczyzn i żołnierzy kobiet jednakowych kwalifikacji, to wymagania dotyczące sprawności także powinny być takie same – tłumaczy ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Dodaje jednak, że nowe zasady uwzględniają różnice biologiczne kobiet i mężczyzn." No to jak w końcu będzie. To samo stanowisko te same wymagania czy nie? A może przypisać wymagania do stanowiska a nie do płci?
E6-76-0B-80
~Iroquez
1546255260
Czyli tak będzie też wyglądał egzamin z wf żeby się dostać do wojska?
22-79-EC-7E
~Lusi
1546251900
Ja już w październiku zdawałam na nowych normach
C9-DB-90-D6

W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Czarter samolotów dla VIP-ów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W Brukseli o bezpieczeństwie
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Cybernetyczna foka lustruje dno
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Formowanie Żelaznej Dywizji
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Militaria z morskiego dna
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
„Poszli nasi w bój bez broni”
„Sophia” do końca marca
Pożegnanie generała Surawskiego
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Morze niezgody
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Proobronna „Anakonda”
Pilot z precyzją chirurga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Poszukiwana Harpia
Playing the World
Wojownik w Kłodzku
Curse of the Black Gold
13 Desperadoes
Centrum w zawieszeniu
Widzimy się na macie
Powrót lekkich czołgów w US Army
ORP „Drużno” po nowemu
Panie bez taryfy ulgowej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Antoś, symbol Lwowa
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Polskie święta na misjach
Klątwa czarnego złota
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Granice są po to, by je przekraczać
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Zrobiłem to, co do mnie należało
Testament geopolityczny prezydenta
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
See You On The Mat
Cel – bezpieczna Europa
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Ogień przez 48 godzin
Album na urodziny „Łuka”
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO