moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na misję

Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do żołnierzy tworzących VI zmianę PKW Rumunia. Na półroczną misję wyjedzie 200 wojskowych, głównie z 17 Brygady. Dziś odbyło się ich uroczyste pożegnanie.

– Za wami szkolenie i intensywne przygotowania, ale tak naprawdę to dopiero początek drogi, początek misji, a tym samym kolejna okazja do doskonalenia i poszerzania żołnierskiego rzemiosła – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Oficer podkreślił, że mimo iż obowiązkiem Wojska Polskiego jest obrona polskich granic, równie ważne jest wywiązywanie się z sojuszniczych zobowiązań. Dodał, że polscy żołnierze cieszą się bardzo dobrą opinią poza granicami kraju, są uznawani za świetnie wyszkolonych i godnych zaufania partnerów. – To powód do dumy dla każdego dowódcy. Dbajcie w Rumunii o nasze barwy, tradycje i honor żołnierza polskiego. Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – powiedział.

Kontyngent, który dziś pożegnano tworzą żołnierze z 35 jednostek wojskowych z całego kraju, ale – jak w przypadku poprzednich zmian PKW Rumunia – najliczniejszą grupę stanowią wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na miejscu Polacy będą współpracować z wojskowymi z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. – Do tej pory polski kontyngent współdziałał głównie z 26 batalionem rumuńskich sił zbrojnych. Teraz tych jednostek ma być więcej. Będziemy brali udział m.in. w ćwiczeniu certyfikującym rumuński 20 batalion – mówi mjr. Mariusz Dłubała, dowódca VI zmiany PKW Rumunia.

Jednak to nie jedyne zadanie, które czeka żołnierzy na misji – ich grafik jest wypełniony po brzegi. – Oprócz codziennych szkoleń, będziemy także zaangażowani w ćwiczenie „Scorpion Legacy” czy „Justice Eagle” – wyjaśnia oficer.
Dowódca kontyngentu zapewnia, że żołnierze są dobrze przygotowani do działania z sojusznikami. – Formowanie kontyngentu rozpoczęło się w lutym, następnie odbyły się ćwiczenia zgrywające drużyny, plutony oraz kompanię. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniu „Dragon-19” czy w łotewskim „Silver Arrow” – wylicza. Każdy z żołnierzy musiał odbyć także wiele szkoleń, między innymi z SERE B, podstaw języka rumuńskiego, a także w zależności od zajmowanego stanowiska – z udzielania pierwszej pomocy, jazdy w górach czy obsługi specjalistycznego sprzętu logistycznego. – Ostatecznym sprawdzianem była jednak certyfikacja, która odbyła się w październiku. Zdaliśmy ten egzamin na piątkę – podkreśla major Dłubała.

Żołnierze rozpoczną misję w styczniu. W Rumunii będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Sprzęt już czeka na nich na miejscu. Korzystali z niego bowiem żołnierze z poprzednich zmian. Dzięki temu wojskowi pojadą na misję, tylko z wyposażeniem podstawowym.

Misja polskich żołnierzy w Rumunii rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku. Decyzja o jej rozpoczęciu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku obradował w Warszawie. Równolegle ulokowano cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO – w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Szybciej do wojska
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Defilada na święto dywizji
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trenują, aby szkolić innych
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Wojsko przeciw wirusowi
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Laserowa artyleria US Army
Nadchodzi Armia Fight Night!
Groty dla podchorążych WAT-u
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań studentem ASzWoj
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Promocja oficerska w AWL
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kraken dla Kormoranów
A więc wojna...
16 Dywizja najlepsza!
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Zamek na poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ku czci roku 1918 i 1920
Defendery 2020: RobUV
„Kaper” przeciw terrorystom
Dekady za wcześnie
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Ochotnik do Auschwitz
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kraby kontra okręt
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Następca Honkera na MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ryzykowne remedium
„Ci cholerni Polacy!”
„Aviation Detachment” w Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Październik pod znakiem Tallboya

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO