moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wzmocnienie natowskiej dywizji

To dzień w którym potwierdzamy gotowość polską i sojuszniczą do obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Pułku Wsparcia Dowodzenia. Jednostka, która stacjonuje w Elblągu, weszła dziś w podporządkowanie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Otrzymała także siedem nowych wozów dowodzenia.

Pułk Wsparcia Dowodzenia powstał na bazie stacjonującego dotychczas w Elblągu 16 Batalionu Dowodzenia. Działalność rozpoczął w lutym. Od dziś jednostka będzie zabezpieczać dowództwo i sztab Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

– Kiedy w lipcu 2016 roku podczas Szczytu NATO były podejmowane decyzje w sprawie obecności na wschodniej flance wojsk sojuszniczych, wiedzieliśmy, że zajdą zasadnicze zmiany. Aby wypełnić te postanowienia, musieliśmy się przygotować, stworzyć dowództwa i wyposażyć żołnierzy w nowoczesny sprzęt. Dziś w Elblągu jesteśmy świadkami realizacji tego procesu – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

REKLAMA

Podczas dzisiejszej uroczystości jednostka otrzymała także siedem nowych wozów dowodzenia. – To nowoczesny sprzęt, który pozwoli dowódcom na  utrzymywanie łączności z podległymi oddziałami, tak aby mogli dbać o bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył szef resortu obrony.

Wozy dowodzenia, na platformie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, zostały opracowane przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Rosomak SA i Grupę WB. Pojazdy konstrukcyjnie są zbliżone do wozów ewakuacji medycznej – ich przedziały desantowe są większe niż w tradycyjnych KTO. Natomiast zastosowany w Rosomaku system teleinformatyczny ma umożliwiać załodze pojazdu otrzymywanie i przetwarzanie informacji niejawnych, nawet o klauzuli NATO Secret. Umowa na dostawę siedmiu pojazdów została zawarta między Inspektoratem Uzbrojenia i firmą Rosomak SA w marcu tego roku. Kontrakt opiewał na kwotę 80 mln złotych.

– Chciałbym, aby te wozy trafiły również do innych jednostek Wojska Polskiego i żeby stanowiły wizytówkę sił zbrojnych, a także dowód na to, że wojsko jest przygotowane do tego, aby bronić naszej ojczyzny – podkreślił.

Minister przypominał, że Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód jest w trakcie certyfikacji. Jej pierwszy etap – sprawdzenie procesów planistycznych – rozpoczął się w czerwcu. Natomiast w grudniu, podczas ćwiczenia Anakonda’18, żołnierze będą musieli udowodnić, że są gotowi do prowadzenia działań bojowych. – Jestem przekonany, że ten proces wypadnie korzystnie dla jednostki j, która powstała po to, by wzmocnić system bezpieczeństwa Polski i NATO – mówił minister Błaszczak.

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód powstała w 2017 roku. W jej szeregach służą żołnierze 13 narodowości. Dywizja ma koordynować funkcjonowanie i szkolenie Batalionowych Grup Bojowych NATO. Formacje te, zgodnie z postanowieniami warszawskiego szczytu NATO, zostały utworzone w Polsce i państwach bałtyckich.

W Bemowie Piskim tworzą je żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, na Litwie z Niemiec, Chorwacji Francji, Holandii, Norwegii, Belgii i Islandii, w Estonii z Wielkiej Brytanii, Danii i Islandii, a na Łotwie – z Kanady, Hiszpanii, Polski, Włoch, Słowacji, Czech, Słowenii i Albanii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~federale
1538584680
Brakuje na nim tylko Zdalnie Sterowanego Modułu Uzbrojenia z Tarnowa, do samoobrony. W końcu to pojazd opancerzony. Trochę głupio wychlać głowę by się w nim bronić.
CC-FD-13-79
~Seba
1538544120
życzę powodzenia temu, kto dostanie siatkę maskującą na "stan" ...
E2-93-0C-CC
~ja
1538508720
"– Chciałbym, aby te wozy trafiły również do innych jednostek Wojska Polskiego i żeby stanowiły wizytówkę sił zbrojnych" A zatem... czekamy na sprzęt dla pozostałych jednostek. Mam nadzieję, że dostarczenie do nich tak ważnego sprzętu nastąpi tak szybko jak dla Wielonarodowej Dywizji. Obym się nie mylił.
0D-0B-16-BB

W Brukseli o bezpieczeństwie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
IPN zidentyfikował ofiary UPA
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Panie bez taryfy ulgowej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Zwiad w miejskiej dżungli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Cel – bezpieczna Europa
O honor Polski walczącej
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Diabły po Żelaznych Koniach
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Podwójne zamrożenie
Deputowani z USA murem za NATO
Interoperacyjność Jaśmina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej Polski w Eurokorpusie
Peaceful Pretexts of Putin
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Harcerz zwany Flo
WOT na szklanym ekranie
The holy mission
Breakdown? Do not panic
Neptuny wchodzą do służby
Pokonać strach przed ogniem
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
19 medali żołnierzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
Na wyciągnięcie ręki
Polowanie na zbrodniarzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Obrady NATO w Brukseli
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Macedonia Północna w drodze do NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Ramię w ramię z pogranicznikami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO