moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kontenery dla Wisły

Firma Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania z Dębicy wyprodukuje kontenery operacyjne, które trafią do Wojska Polskiego w ramach realizacji pierwszego etapu programu „Wisła”. Będą w nich zainstalowane m.in. systemy łączności dwóch baterii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, które MON zamówiło wiosną 2018 roku.

Umowa między firmą Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania a amerykańskim koncernem Raytheon została podpisana 26 listopada. Zakłada ona, że polskie przedsiębiorstwo wyprodukuje kontenery operacyjne. Znajdą się w nich systemy łączności oraz elementy zabezpieczenia technicznego dwóch pierwszych baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Janusz Kania, prezes i właściciel przedsiębiorstwa Agregaty Pex-Pool Plus, poinformował, że negocjacje z amerykańskim koncernem trwały ponad rok. Raytheon wybrał do współpracy firmę z Dębicy na podstawie rekomendacji udzielonej przez Polską Grupę Zbrojeniową, z którą spółka Agregaty Pex-Pool Plus współpracuje od kilku lat. – Zostałem obdarzony zaufaniem ze strony firmy Raytheon. Patrząc na to, co realizujemy, i z jak dużym koncernem obronnym realizujemy zadanie, jestem pewien, że będą się do nas zwracać inne firmy, które będą chciały skorzystać z naszego potencjału wiedzy technicznej – komentował Janusz Kania.

Umowa z firmą Agregaty Pex-Pool Plus Kania jest kolejnym kontraktem Raytheona związanym z polonizacją baterii Patriot przeznaczonych dla Wojska Polskiego. We wrześniu tego roku amerykański koncern podpisał umowę z Hutą Stalowa Wola na produkcję i integrację szesnastu wyrzutni do Patriotów oraz z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia ws. kwalifikacji i certyfikacji produkowanych w Polsce wyrzutni i pojazdów systemu. Wcześniej, bo sierpniu br., podpisano natomiast umowy: z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi na dostawę urządzeń do transmisji danych – DLTM, Data Link Terminal Module oraz z Zakładami Mechanicznymi Tarnów na podzespoły jednostek ogniowych.

Raytheon ma również wieloletnie kontrakty w naszym kraju: z PIT-Radwar na opracowanie i produkcję anten do identyfikacji swój-obcy oraz z firmą Teldat na skonstruowanie i dostawy routerów sieciocentrycznego systemu łączności.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Pex-Pool

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1574973840
Śmiechu warte! Te kontenery to dowód jak jesteśmy traktowani przez naszych "przyjaciół" i dowodem na nieudolność naszych decydentów w kwestii pozyskiwania technologii wojskowych dla naszych zakładów zbrojeniowych.
80-AB-16-01

Śmierć w sercu Azji
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Marsz prawdę ci powie
Polski wkład w operację „Overlord”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Kraków zaprosił weteranów
Sojusz kontra drony
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Generał z cienia
Drugi dom efów
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Merops nad Ustką
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Równanie z „Iksem”
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Oswoić „latający komputer”
Latający dron – broń na okręty podwodne
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Natowskie manewry na Bałtyku
Czerwieńsze będą…
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Hegseth odznaczył polskiego generała
Groźny incydent w Libanie
Bałtyk, wspólna sprawa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Studia z obrony granic
F-35 zmienia wszystko
Biało-czerwona na Monte Cassino
Koszykarskie widowisko
Bez zmian w emeryturach
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Nowy Grot zatwierdzony
Husarze dla mieszkańców Polski
NATO rozkłada lotniczy parasol
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
K9, ognia!
Wielka gra na ukraińskim froncie
DIANA szansą dla polskich innowacji
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO