moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patrioty z polskimi podzespołami

Bydgoska firma Teldat otrzymała od amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon kolejny kontrakt na dostawę wojskowych routerów. Urządzenia umożliwiające budowę sieciocentrycznej łączności będą wykorzystane podczas modernizacji amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot, którymi dysponuje 13 państw.

Amerykański koncern Raytheon to jedna z największych firm zbrojeniowych na świecie. Oferuje szeroką gamę produktów, od specjalistycznego oprogramowania do walki z cyberatakami po lotnicze bomby i radary, jednak najbardziej znany jest z produkcji różnego typu rakiet. Flagowym produktem Raytheona jest system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który trafił do uzbrojenia aż 13 armii na świecie.

Polski rząd chce kupić Patrioty w ramach programu „Wisła”, który zakłada wyposażenie naszych sił powietrznych w zestawy rakietowe średniego zasięgu. W ubiegłym roku nasz kraj wysłał do rządu Stanów Zjednoczonych tzw. Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe. Polskie władze uzależniają jednak zdobycie wartego kilkadziesiąt miliardów złotych kontraktu od zaangażowania producenta we współpracę z polskim przemysłem. Zainteresowany lukratywnym zleceniem Raytheon nawiązał już kontakty biznesowe z kilkudziesięcioma polskimi firmami. Wśród tych, z którymi współpracuje najbliżej, jest bydgoska spółka Teldat. Od dwudziestu lat dostarcza ona polskiej armii zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne związane z systemem Jaśmin, umożliwiły one m.in. budowę interoperacyjnych sieci łączności i dowodzenia w Afganistanie i Iraku.

W 2014 roku Raytheon zlecił Teldatowi opracowanie nowoczesnych wojskowych routerów działających w technologii IPv6, które mają być częścią sieciocentrycznego systemu łączności zmodernizowanych zestawów Patriot. Jak wyjaśnia prezes Teldatu Henryk Kruszyński, polska firma, aby zdobyć to zlecenie musiała przejść trwający cztery lata audyt. Ale – jak podkreśla – było warto. – Nasi inżynierowie stanęli na wysokości zadania i stworzyli światowej klasy produkt, którego jakość odpowiada najwyższym standardom wymaganym od tego typu wyrobów o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego – mówi Kruszyński. Jednocześnie dodaje: – Współpraca z firmą Raytheon pozwoliła nam dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła drogę do rynków eksportowych 13 użytkowników systemu Patriot.

Kilka dni temu Teldat i Raytheon poinformowały, że bydgoska spółka otrzymała kolejny (już trzeci po umowie z 2015 i 2016 roku) kontrakt na dostawę routerów do modernizowanych Patriotów. Obie strony nie ujawniają jednak ani jego wartości, ani liczby urządzeń, które ma zbudować polska firma.

Przetarg w sprawie zestawów rakietowych średniego zasięgu MON ogłosiło cztery lata temu. W 2015 roku kierownictwo resortu poinformowało, że najlepszą propozycję złożyła właśnie firma Raytheon i to od niej, w ramach umowy międzyrządowej, kupimy broń do zwalczania wrogich samolotów i rakiet balistycznych. Niedawno MON jednak zdecydowało, że mimo negocjacji z Raytheonem, zaprosi do rozmów również koncern MEADS, który oferuje inne rozwiązanie.

Zestawy średniego zasięgu Wisła to pierwszy z trzech podsystemów tzw. Tarczy Polski, które zamierza kupić MON. Wisła będzie się składała się z sześciu baterii zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które mają zwalczać cele w odległości do 100 kilometrów, m.in. pociski balistyczne.

Amerykańskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot weszły do służby w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są używane w armiach m.in. USA, Niemiec, Holandii, Grecji i Hiszpanii.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~znawca
1487403120
kolejny dobry materiał - gratulacje !!!
9F-13-51-24

LOT Szkoły Orląt
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Święto Dowództwa Generalnego
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Wojskowi judocy na tatami
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Porady z paragrafem
„Tygrys” z radarem
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Eurosatory – osobiste wymogi
Polskie Bryzy nad Afryką
Terytorialsi nauczą się nurkować
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Sukces Trumpa czy Kima?
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Polskie skrzydła w Afryce
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Marsz dla Rafała
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polityka fałszywego uśmiechu
Starcie pancernych plutonów
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Puma i Kuguar na Mazurach
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Kierunek – wschodnia flanka
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Przyjaciele nie tylko w służbie
Eurosatory 2018 zakończone
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Najszybsza selekcja w Polsce
Bliski Wschód – definicja chaosu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Trening z koktajlami Mołotowa
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Francja inwestuje w obronność
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Patagonia w zasięgu ręki
Załoga Bergepanzera w akcji
Scenariusze dla Tygrysów
Nowy inspektor marynarki wojennej
Na jakich zasadach powrót do armii?
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Legenda polskiej partyzantki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO