Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki zostały kolejną, po PIT-Radwarze i Teldacie, polską firmą, która będzie współpracowała z koncernem Raytheon przy produkcji wyrzutni Patriot. Umowę w sprawie produkcji modułów transmisji danych DLTM (Data Link Terminal Module) podpisano 12 sierpnia.
Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki oraz amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały umowę ws. produkcji podzespołów zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej WZE zostały tym samym trzecią, po PIT-Radwarze (który produkuje anteny do identyfikacji swój obcy) oraz Teldacie (wytwarzającym podzespoły sieciocentrycznego systemu łączności) polską spółką, której wyroby będą montowane w wyrzutniach rakietowych Patriot.
Co dokładnie będą produkować WZE? Urządzenia do transmisji danych. – Data Link Terminal Module to moduł zaawansowanej elektroniki, pozwalający na kontrolowanie wyrzutni łącznie z komunikacją z samą rakietą aż do chwili jej startu – wyjaśnia dr inż. Przemysław Kowalczuk. Prezes WZE podkreśla, że umowa z Raytheonem przewiduje nie tylko produkcję obecnej wersji DLTM, ale również prace badawczo-rozwojowe nad jego kolejnymi generacjami.
Podwarszawska firma jest już prawie gotowa do rozpoczęcia produkcji podzespołów do amerykańskich wyrzutni. – Nasz zakład posiada większość umiejętności wymaganych do wytwarzania bloków DLTM. Doświadczenie to nabyliśmy przy okazji remontów i modernizacji sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP wykorzystujących inne amerykańskie rozwiązania – podkreślał prezes Kowalczuk.
Zadowolenia z podpisania umowy pomiędzy Raytheonem a WZE nie ukrywał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wskazał na jej prorozwojowy impuls dla regionu. – WZE staje się jednym z największych przedsiębiorstw zapewniających nowe miejsca pracy mieszkańcom powiatu wołomińskiego – komentował w mediach społecznościowych.
W dwóch bateriach Patriotów zamówionych przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”, poza urządzeniami wyprodukowanymi przez WZE, PIT-Radwar oraz Teldat, krajowe będą również pojazdy – Jelcze oraz wyrzutnie, które wyprodukuje HSW.
Przypomnijmy, na terenie WZE powstaje obecnie centrum produkcyjno-serwisowe rakiet, w którym poza pociskami przeciwokrętowymi NSM mają być również wytwarzane komponenty antyrakiet PAC-3 MSE. Zakład ma być gotowy już w przyszłym roku.
autor zdjęć: PGZ, Raytheon
komentarze