moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza budowa szpitala w Legionowie

Dziś przechodzimy od słów do czynów, zaczynamy budowę szpitala w Legionowie. To historyczne wydarzenie – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy wojskowej lecznicy pod Warszawą. Placówka będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego , a pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z jej usług już w 2022 roku.

Szpital w podwarszawskim Legionowie ma być filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Niewiele ponad tydzień temu w siedzibie szpitala na Szaserów gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u oraz Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag podpisali umowę na budowę lecznicy.

Dziś przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie, czyli w miejscu, gdzie powstanie szpital, uroczyście rozpoczęto jego budowę. Obecnie działa tu Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ. Do czasu powstania szpitala nadal będzie funkcjonowała, potem zostanie z nim połączona.

REKLAMA

– Zakończyliśmy wszelkie procedury związane z przygotowaniem tej inwestycji. Dziś wchodzimy na plac i rozpoczynamy budowę szpitala – mówił Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. Minister podkreślał, że budowa szpitala ma zwiększyć potencjał wojskowej służby zdrowia jako jednego z elementów wzmocnienia obronności. – Nasi przeciwnicy nazywają budowę szpitala absurdalną. A my chcemy zapewnić bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną dla żołnierzy z np. tworzącej się 18 Dywizji Zmechanizowanej czy wojsk obrony terytorialnej, którego dowództwo od 1 października ma swoją siedzibę w sąsiednim Zegrzu. Ale szpital, choć wojskowy, będzie otwarty dla wszystkich, którzy będą potrzebować pomocy – mówił szef MON.

Na ręce przedstawicieli firmy Starbag szef MON przekazał poziomicę. – Niech będzie ona symbolem dobrego, równego i wysokiego poziomu prowadzonych prac budowlanych. A potem niech zawiśnie w holu legionowskiego szpitala jako świadectwo wysokiego poziomu świadczonych usług medycznych – dodał Mariusz Błaszczak.

Gen. Gielerak podkreślił, że szpital w Legionowie to inwestycja, która buduje trwałe fundamenty bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa. Przyznał też, że przygotowując koncepcję budowy lecznicy miał okazję gruntownie poznać potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu. – Na pewno ten rejon zyska, ponieważ wiem, jaki potencjał medyczny stoi za szpitalem na Szaserów. Chcemy przenieść do tutejszego środowiska, do mieszkańców powiatu legionowskiego, najlepsze wzorce i standardy opieki medycznej – mówił dyrektor WIM.

– Tydzień temu podpisaliśmy umowę, dziś jesteśmy już na budowie. To bardzo dobrze wróży tej inwestycji. Zapewniam, że jako członek zarządu firmy, która w całej Polsce zatrudnia 6 tysięcy ludzi, która co roku realizuje kilkaset budów, stworzymy taki zespół, który pozwoli nam spotkać się tu w grudniu 2021, by przeciąć wstęgę i otworzyć lecznicę – mówił Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag.

Film: MON

Nowa placówka będzie w stanie przyjąć jednocześnie 90 pacjentów, a świadczenia medyczne będą udzielane na sześciu oddziałach. Znajdą się tu kliniki: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologiczno-położnicza oraz oddział intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Otwarty zostanie także nowoczesny blok operacyjny oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Pacjenci, którzy będą wymagali opieki wykraczającej poza kompetencje szpitala w Legionowie, będą kierowani na Szaserów.

Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób, w tym lekarze, pielęgniarki i inny personel medyczny i pomocniczy.

Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Błaszczak ogłosił w październiku 2018 r. W połowie tego roku został opracowany projekt budowlany, a na początku sierpnia starosta legionowski podpisał pozwolenie na budowę placówki. Tydzień temu została podpisana umowa na budowę placówki.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


16 Dywizja najlepsza!
 
F-16 kończą misję w Estonii
„Kaper” przeciw terrorystom
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Polsko-amerykańska współpraca
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kabina do zadań specjalnych
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Trenują, aby szkolić innych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szybciej do wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
„Aviation Detachment” w Łasku
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defendery 2020: RobUV
Zostań studentem ASzWoj
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Zamek na poligonie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
A więc wojna...
Dekady za wcześnie
Kraby kontra okręt
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Październik pod znakiem Tallboya
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Defilada na święto dywizji
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Ryzykowne remedium
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Groty dla podchorążych WAT-u
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Następca Honkera na MSPO
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kraken dla Kormoranów
Promocja oficerska w AWL
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Szybsza droga do armii zawodowej
Ochotnik do Auschwitz
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nadchodzi Armia Fight Night!
Defender 2020: Symulator Pioruna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO