W Wojskowym Instytucie Medycznym została dziś podpisana umowa na budowę wojskowego szpitala w podwarszawskim Legionowie. Wykonawcą inwestycji będzie austriacka firma Strabag. – Bardzo się cieszę , że marzenia o powstaniu szpitala, marzenia sprzed 30 lat, właśnie się spełniają – mówił obecny na uroczystości minister Mariusz Błaszczak. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.
Szpital w podwarszawskim Legionowie ma być filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dziś to właśnie tam została podpisana umowa na budowę placówki. Wykonawcą inwestycji będzie austriacka firma Strabag. Dokument podpisali gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u oraz Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy.
Obecny na uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że pierwsze pomysły na budowę szpitala w Legionowie zrodziły się w 1980 roku. – Kiedy powstawała tu „Solidarność”, to powstawała wokół idei budowy takiej placówki. To była jedna z zasadniczych potrzeb mieszkańców miasta, których znaczną część stanowili żołnierze. Przez lata ta idea, mimo obietnic różnych władz, nie została jednak zrealizowana – mówił szef MON. – Marzenia się spełniają, gdy jest determinacja i gdy są odpowiednie umiejętności. Bardzo się cieszę, że doprowadziliśmy do tego, że marzenie sprzed 30 lat właśnie się spełnia, że możemy być świadkami podpisania tej umowy – dodał.
Generał Gielerak zauważył, że po blisko 60 latach funkcjonowania szpital na Szaserów będzie miał nową, dodatkową lokalizację. – To ważne dla naszego rozwoju. Dzięki tej inwestycji nasze usługi dotrą do nowych grup pacjentów – mówił dyrektor WIM. – Dziś doskonale widać, jak wojskowa służba zdrowia może pozytywnie wpływać na kształtowanie się rynku ochrony zdrowia w Polsce, na realizację potrzeb pacjentów, czerpiąc z najlepszych doświadczeń wojska – dodał generał.
Film: MON
Szpital w Legionowie ma działać według nowej formuły organizacji rynku ochrony zdrowia w Polsce. – To formuła oparta o model współpracy szpitala o najwyższym poziomie referencyjności z jednostkami o poziomie niższym. To najbardziej racjonalny sposób wykorzystania posiadanych przez szpital zasobów karowych, sprzętowych, a także posiadanej wiedzy i umiejętności personelu – zauważył gen. Gielerak.
– Dziś zaczyna się dla nas ciężka praca. Jestem jednak przekonany, że doskonale poradzimy sobie z tym zadaniem i za dwa lata będziemy mogli przekazać szpital do użytkowania, a potem w równie dobrych nastrojach będziemy mogli świętować otwarcie tej placówki – mówił Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag.
Jak zaznaczył minister Błaszczak, zgodnie z koncepcją budowy, szpital powstaje z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale przede wszystkim o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. Dostęp do opieki medycznej otrzymają tu m.in. żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz dwóch mazowieckich brygad obrony terytorialnej. – Szpital powstaje w Legionowie, bo właśnie tym mieście jak, i w całym powiecie, wojska przybywa. W odróżnieniu od czasów nie tak odległych, gdy likwidowano tu jednostki – podkreślił.
Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom.
Nowa placówka będzie w stanie przyjąć jednocześnie 90 pacjentów, a świadczenia medyczne będą udzielane na sześciu oddziałach. Znajdą się tu kliniki: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologiczno-położnicza oraz oddział intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Otwarty zostanie także nowoczesny blok operacyjny oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Pacjenci, którzy będą wymagali opieki wykraczającej poza kompetencje szpitala w Legionowie, będą kierowani do WIM. Wartość inwestycji to około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.
Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 r. Krótko po tym, pod koniec lutego szef MON poinformował, że zostały już zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. W połowie roku został opracowany projekt budowlany, a na początku sierpnia Robert Wróbel, starosta legionowski, podpisał pozwolenie na budowę placówki.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze