moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznań z amerykańskim dowództwem

Będzie koordynować działania sił US Army na wschodniej flance NATO, czuwać nad rotacją kolejnych oddziałów i organizacją ćwiczeń – dziś w Poznaniu zainaugurowało działalność Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Stanów Zjednoczonych. – Relacje Polski i USA nigdy jeszcze nie były tak silne – podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziś kilka minut po godz. 14 na placu apelowym siedziby 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, przy wtórze hymnów Polski i USA, na maszt wciągnięte zostały flagi obydwu państw. Był to symboliczny początek działalności Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego Stanów Zjednoczonych. Stało się to kilkanaście dni po podpisaniu stosownego porozumienia pomiędzy prezydentami: Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą.

W czerwcu tego roku przywódcy obydwu państw podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wkrótce liczba żołnierzy US Army wzrośnie z 4,5 do 5,5 tysiąca. Z kolei we wrześniu Trump i Duda parafowali kolejny dokument, w którym mowa o lokalizacji kilku kluczowych amerykańskich placówek. I tak niebawem w Drawsku powstanie Centrum Szkolenia Bojowego dla żołnierzy NATO, we wrocławskiej dzielnicy Strachowice lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa, zaś w Łasku siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych. W Powidzu będą stacjonować: lotnicza brygada bojowa, batalion bojowego wsparcia logistycznego oraz wojska specjalne. Amerykańscy specjalsi pojawią się też w Lublińcu.

REKLAMA

– Obydwie deklaracje podpisane przez prezydentów to rezultat ciężkiej pracy polskiego MON i Departamentu Obrony USA – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak i dodawał, że zacieśnienie wojskowych więzów ze Stanami Zjednoczonymi to także jeden z jego priorytetów. – Niewątpliwie projekty, które zamierzają u nas realizować Amerykanie stanowią zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o obecność sojuszników na naszym terytorium i na wschodniej flance NATO – podkreślał. – Ze szczególną satysfakcją odnotowuję, że udało nam się potwierdzić trwały charakter tej obecności. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo całego regionu, a Polska ostatecznie przestanie być postrzegana jako państwo buforowe – dodał. Szef MON zaznaczył także, że amerykańskie dowództwo w Poznaniu to jedyna tej rangi struktura w naszej części Europy. – Od początku zaangażowania amerykańskiej armii w naszym kraju, Polska dokonała znaczących inwestycji w infrastrukturę wojskową przeznaczoną na ich potrzeby. Planujemy takie działania kontynuować, w tym znacząco wesprzeć naszych sojuszników w rozwijaniu tejże poznańskiej jednostki.

Według Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, dzisiejsza uroczystość jest niczym kamień milowy we wzajemnych kontaktach. – USA złożyły mocne zobowiązanie na rzecz polskiego bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisaliśmy porozumienia, które umożliwią Polsce pozyskanie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot oraz systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Trwa przyspieszony proces pozyskiwania myśliwców F-35 – wyliczała pani ambasador. – Jesteśmy dumni, że USA może się dzielić ze swoimi partnerami nowoczesną technologią wojskową. Ma to służyć wspólnym celom – kolektywnej obronie naszych interesów w tej części świata – dodawała. Georgette Mosbacher zapewniała jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie traktują i nigdy nie traktowały Polski jako klienta kupującego uzbrojenie. Według niej trwały sojusz obydwu krajów oparty jest na wspólnych wartościach.

Docelowo w ulokowanej w Poznaniu amerykańskiej kwaterze będzie służyć kilkuset żołnierzy. – Celem dowództwa jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania sił rotacyjnych naszej armii na wschodniej flance NATO. Jest to również struktura odpowiedzialna za koordynowanie szkoleń i ćwiczeń z siłami polskimi – tłumaczył gen. James Jarrard, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie. – Będziemy nadal pracowali nad wzmocnieniem amerykańsko-polskich relacji obronnych, jedności NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego – podsumował.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Army of Medics
Podchorążowie za sterami Bielików
Amerykanie odmładzają F-16
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Gotowi na „Defendera”
F-16 kończą misję w Estonii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Specjalsi świętują
Na zakupy do sklepu AMW
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Na misjach święta inne niż zwykle
„Harpun” do walki
MON nie wycofuje się z MSPO
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ratownik” od nowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Przeciwlotnicza Sona
Prawdziwi wojownicy
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Rubiny w walce z epidemią
Pracowity tydzień flotylli
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto żołnierzy służących na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Agent w generalskich szlifach
Białe noce podhalańczyków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO