moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Pomyślnie zakończyła się certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Główną siłę kontyngentu tradycyjnie stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na Sycylię powinni wyruszyć 30 września. Do tego czasu prezydent Andrzej Duda ma podpisać zgodę na przedłużenie misji.

Do załogi patrolowo-rozpoznawczego samolotu Bryza spłynął meldunek, że na morzu pojawiły się dwie podejrzane jednostki. Lotnicy otrzymują zadanie, by je namierzyć i zebrać jak najwięcej informacji na ich temat. Wkrótce maszyna wzbija się w powietrze. Na miejscu okazuje się, że pierwsza z jednostek wypełniona jest nielegalnymi migrantami, natomiast na drugiej prawdopodobnie przemycana jest broń lub ropa naftowa. Lotnicy naprowadzają na jej pozycję łódź z komandosami. Specjalsi przygotowują się do abordażu – wreszcie wchodzą na pokład jednostki i przeprowadzają przeszukanie.

Tak przebiegała zakończona w piątek certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Została przeprowadzona na terenie bazy w Siemirowicach oraz na Bałtyku. Żołnierze, którzy wzięli w niej udział współpracowali między innymi z 3 Flotyllą Okrętów. W rolę pierwszej z zatrzymanych jednostek wcielił się kuter K-5, drugiej zaś cywilny statek. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. – Zapewne wkrótce wyruszymy na Sycylię. Oficjalne pożegnanie wstępnie zostało zaplanowane na 30 września – informuje kmdr ppor. Sebastian Stypułkowski z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, dowódca czwartej zmiany PKW EU „Sophia”. Wcześniej jednak prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję o przedłużeniu misji. Obecna kończy się właśnie w ostatnim dniu września. Podpis prezydenta uzależniony będzie od rozstrzygnięć na forum Unii Europejskiej. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że Wspólnota będzie chciała misję kontynuować.

REKLAMA

Misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytu ludzi z północnej Afryki. Z czasem mandat został rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z ogarniętej chaosem Libii, a także szkolenie członków libijskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. Trzy lata później do misji dołączyła Polska. W lutym 2018 roku pierwsza zmiana polskiego kontyngentu wojskowego poleciała do bazy Sigonella na Sycylii. Składała się z ponad stu osób, zaś jej trzon stanowili żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do dyspozycji mieli oni samolot Bryza. Lotnicy otrzymali zadanie patrolowania wód Morza Śródziemnego między południem Włoch a Libią, bo tam właśnie przebiegają szlaki wykorzystywane przez organizatorów procederu nielegalnej migracji.

Obecnie na południu Włoch służbę pełni już trzecia zmiana PKW EU „Sophia”. – Mamy teraz gorący czas. Latem na morze wyrusza zwykle więcej łodzi z nielegalnymi migrantami. Loty patrolowe z udziałem naszych załóg organizowane są trzy, czasem cztery razy w tygodniu – wyjaśnia mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik PKW. Obecna zmiana, tak jak poprzednie opiera się na żołnierzach BLMW. Na południe Europy nie wyjechali jednak żołnierze wojsk specjalnych. Wcześniej stacjonowali oni na jednym z włoskich okrętów i z jego pokładu wyruszali m.in. przeszukiwać wskazane statki i jednostki pływające. Jednak okręty zostały z misji wycofane.

Czwarta zmiana, która najpewniej wkrótce wyruszy do Włoch, w dużej części składa się z żołnierzy, którzy służyli już w PKW EU „Sophia”. – Wiemy zatem, czego spodziewać się po misji. Mamy nadzieję, że podczas niej zdobędziemy kolejne cenne doświadczenia i raz jeszcze pokażemy, że potrafimy sprawnie współdziałać z naszymi sojusznikami – podsumowuje kmdr ppor. Stypułkowski. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Benemerenti 2020
 
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Powstanie bez sukcesu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Polsko-łotewska „Zima”
Misje na dłużej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Beagle dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
To nie mogło się udać, ale…
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Następcy Wstęg poszukiwani
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kajak idealny dla komandosa
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Bohaterskie Orlęta
Ostatni samochód Marszałka
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Defense Without Politics
Wojsko wzywa na kwalifikację
Za wolność naszą i waszą
Pomagali z narażeniem życia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Misja wojownika
Mobilne moździerze dla armii
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
We Are All Darfur
Strykery znów na Mazurach
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Projekt MON dla szkół
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
They Train Together, They Fight Together
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Terytorialsi za oceanem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO