moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” z polskim akcentem

Oczekując solidarności od naszych sojuszników, jesteśmy również solidarni wobec nich – podkreślał dziś w Siemirowicach Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wziął udział w pożegnaniu polskiego kontyngentu, który udaje się na południe Włoch, by wziąć udział w międzynarodowej misji „Sophia”. 

Polscy żołnierze jadą na południe Europy, by pomóc w zażegnaniu kryzysu imigracyjnego. To jeden z największych problemów XXI wieku – podkreślał w Siemirowicach minister Mariusz Błaszczak. Jego bezpośrednie skutki można obserwować z dala od polskich granic. Jednak w mniejszym lub większym stopniu przekładają się one na sytuację całego kontynentu. I dlatego właśnie Polska włącza się w próbę jego rozwiązania. Podstawowym zadaniem naszego wojska jest obrona ojczyzny. Ale ponieważ należymy do NATO i Unii Europejskiej – także naszych sojuszników. Oczekując solidarności z ich strony, jesteśmy solidarni wobec nich – zaznaczał szef MON. 

Misja została uruchomiona w 2015 roku przez Unię Europejską. Jej nazwa nawiązuje do imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”.

Początkowo siły morskie i lotnictwo państw zaangażowanych w misję monitorowały najczęściej wykorzystywane szlaki przemytnicze z Libii na południe Włoch. Starały się też namierzać i zatrzymywać organizatorów nielegalnego procederu. Niedawno do tych zadań doszło jeszcze szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz marynarki wojennej. Ściśle współpracują przy tym z NATO, które działa w tamtym rejonie przy okazji operacji „Sea Guardian”. W ubiegłym roku kierujący „Sophią” Włosi podali, że od początku misji udało się zniszczyć 440 łodzi i zatrzymać 109 przestępców, którzy odpowiadają za nielegalny przerzut ludzi i towarów. Jednocześnie siły działające pod egidą Unii Europejskiej uratowały życie 36 tys. emigrantów. Wyprawili się oni na morze w niewielkich, niedostatecznie wyposażonych łódkach, które w każdej chwili mogły się przewrócić i pójść na dno.

Polska do tej pory miała jednego oficera w sztabie operacji. Teraz do Włoch jedzie 100 żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jego skład uzupełniają komandosi Formozy oraz specjaliści z 10 Brygady Logistycznej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3 Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6 Ośrodka Radioelektronicznego. Lotnicy morscy będą mieli do dyspozycji samolot rozpoznawczy M28B1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. To maszyna o numerze bocznym 1017, potocznie zwana „Białą Damą”. Jego malowanie nawiązuje do historycznych barw Wellingtona z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Tradycję tej właśnie jednostki dziedziczy siemirowicka baza. Samolot jest wyposażony m.in. w radar identyfikacji obiektów nawodnych ARS-400, system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON oraz tratwę ratowniczą. – W 2015 roku został on zmodernizowany. Zyskał odbiornik systemu nawigacyjnego TACAN (działa na podobnych zasadach jak ILS, który pomaga wylądować w trudnych warunkach – przyp. red.), centralny punkt tankowania i pięciopłatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano też elementy radaru – wylicza kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady.

Polacy będą stacjonowali w bazie Sigonella. – Przede wszystkim będziemy prowadzić loty rozpoznawcze nad wybranymi akwenami Morza Śródziemnego. Zebrane w ten sposób dane przekażemy analitykom. Po obróbce trafią one do dowództwa operacyjnego misji. A ono zdecyduje o dalszych działaniach – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca PKW EU „Sophia”. Dowództwo może np. wysłać na miejsce grupy abordażowe, które przejmą wskazane jednostki.

Na początku lutego na Sycylię dotarła już grupa przygotowawcza PKW. Główna część kontyngentu wyruszy tam w najbliższych dniach. Zgodnie z obecnie obowiązującą decyzją prezydenta RP, Polska wydeleguje do misji „Sophia” dwie zmiany żołnierzy. Swój udział w misji powinniśmy zakończyć 31 grudnia tego roku. W razie potrzeby może on jednak zostać przedłużony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Spędź sobotę w WAT
Rok intensywnych ćwiczeń
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
201 maratonów w 201 krajach
Wnioski z „Anakondy ‘18”
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Pogromcy czołgów poszukiwani
75 lat od wielkiej ucieczki
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Zoom na proobronność”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Podwyżki dla pracowników wojska
Pancerna walka w mieście
Panie bez taryfy ulgowej
Wizja marszałka prysła w Rydze
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
A Biting and Tracking Commando
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Jastrzębie widzą w ciemności
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Drugie życie Wilczego Szańca
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
General Anders Joins NATO
Podniebny trening transportowców
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Trzecia Setka Komandosa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Trening na wieżowcu i nad wodą
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
To był realny plan odbudowy Polski
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Step ahead in a different world
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szef NATO w Warszawie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
US Army od kuchni
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Cel – bezpieczna Europa
Premier odwiedził GROM
Kraby na służbie w Sulechowie
Generała Andersa akces do NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO