moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” z polskim akcentem

Oczekując solidarności od naszych sojuszników, jesteśmy również solidarni wobec nich – podkreślał dziś w Siemirowicach Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wziął udział w pożegnaniu polskiego kontyngentu, który udaje się na południe Włoch, by wziąć udział w międzynarodowej misji „Sophia”. 

Polscy żołnierze jadą na południe Europy, by pomóc w zażegnaniu kryzysu imigracyjnego. To jeden z największych problemów XXI wieku – podkreślał w Siemirowicach minister Mariusz Błaszczak. Jego bezpośrednie skutki można obserwować z dala od polskich granic. Jednak w mniejszym lub większym stopniu przekładają się one na sytuację całego kontynentu. I dlatego właśnie Polska włącza się w próbę jego rozwiązania. Podstawowym zadaniem naszego wojska jest obrona ojczyzny. Ale ponieważ należymy do NATO i Unii Europejskiej – także naszych sojuszników. Oczekując solidarności z ich strony, jesteśmy solidarni wobec nich – zaznaczał szef MON. 

Misja została uruchomiona w 2015 roku przez Unię Europejską. Jej nazwa nawiązuje do imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”.

REKLAMA

Początkowo siły morskie i lotnictwo państw zaangażowanych w misję monitorowały najczęściej wykorzystywane szlaki przemytnicze z Libii na południe Włoch. Starały się też namierzać i zatrzymywać organizatorów nielegalnego procederu. Niedawno do tych zadań doszło jeszcze szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz marynarki wojennej. Ściśle współpracują przy tym z NATO, które działa w tamtym rejonie przy okazji operacji „Sea Guardian”. W ubiegłym roku kierujący „Sophią” Włosi podali, że od początku misji udało się zniszczyć 440 łodzi i zatrzymać 109 przestępców, którzy odpowiadają za nielegalny przerzut ludzi i towarów. Jednocześnie siły działające pod egidą Unii Europejskiej uratowały życie 36 tys. emigrantów. Wyprawili się oni na morze w niewielkich, niedostatecznie wyposażonych łódkach, które w każdej chwili mogły się przewrócić i pójść na dno.

Polska do tej pory miała jednego oficera w sztabie operacji. Teraz do Włoch jedzie 100 żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jego skład uzupełniają komandosi Formozy oraz specjaliści z 10 Brygady Logistycznej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3 Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6 Ośrodka Radioelektronicznego. Lotnicy morscy będą mieli do dyspozycji samolot rozpoznawczy M28B1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. To maszyna o numerze bocznym 1017, potocznie zwana „Białą Damą”. Jego malowanie nawiązuje do historycznych barw Wellingtona z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Tradycję tej właśnie jednostki dziedziczy siemirowicka baza. Samolot jest wyposażony m.in. w radar identyfikacji obiektów nawodnych ARS-400, system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON oraz tratwę ratowniczą. – W 2015 roku został on zmodernizowany. Zyskał odbiornik systemu nawigacyjnego TACAN (działa na podobnych zasadach jak ILS, który pomaga wylądować w trudnych warunkach – przyp. red.), centralny punkt tankowania i pięciopłatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano też elementy radaru – wylicza kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady.

Polacy będą stacjonowali w bazie Sigonella. – Przede wszystkim będziemy prowadzić loty rozpoznawcze nad wybranymi akwenami Morza Śródziemnego. Zebrane w ten sposób dane przekażemy analitykom. Po obróbce trafią one do dowództwa operacyjnego misji. A ono zdecyduje o dalszych działaniach – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca PKW EU „Sophia”. Dowództwo może np. wysłać na miejsce grupy abordażowe, które przejmą wskazane jednostki.

Na początku lutego na Sycylię dotarła już grupa przygotowawcza PKW. Główna część kontyngentu wyruszy tam w najbliższych dniach. Zgodnie z obecnie obowiązującą decyzją prezydenta RP, Polska wydeleguje do misji „Sophia” dwie zmiany żołnierzy. Swój udział w misji powinniśmy zakończyć 31 grudnia tego roku. W razie potrzeby może on jednak zostać przedłużony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
A więc wojna...
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wojsko przeciw wirusowi
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ku czci roku 1918 i 1920
Październik pod znakiem Tallboya
Defendery 2020: RobUV
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Zostań studentem ASzWoj
Polsko-amerykańska współpraca
Kraken dla Kormoranów
„Aviation Detachment” w Łasku
16 Dywizja najlepsza!
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nadchodzi Armia Fight Night!
Szybciej do wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Ci cholerni Polacy!”
Defender 2020: Symulator Pioruna
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Zamek na poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Promocja oficerska w AWL
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Następca Honkera na MSPO
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Kaper” przeciw terrorystom
Dekady za wcześnie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Trenują, aby szkolić innych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
F-16 kończą misję w Estonii
Ryzykowne remedium
Szybsza droga do armii zawodowej
Groty dla podchorążych WAT-u
Defilada na święto dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO