moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sophia” z polskim akcentem

Oczekując solidarności od naszych sojuszników, jesteśmy również solidarni wobec nich – podkreślał dziś w Siemirowicach Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wziął udział w pożegnaniu polskiego kontyngentu, który udaje się na południe Włoch, by wziąć udział w międzynarodowej misji „Sophia”. 

Polscy żołnierze jadą na południe Europy, by pomóc w zażegnaniu kryzysu imigracyjnego. To jeden z największych problemów XXI wieku – podkreślał w Siemirowicach minister Mariusz Błaszczak. Jego bezpośrednie skutki można obserwować z dala od polskich granic. Jednak w mniejszym lub większym stopniu przekładają się one na sytuację całego kontynentu. I dlatego właśnie Polska włącza się w próbę jego rozwiązania. Podstawowym zadaniem naszego wojska jest obrona ojczyzny. Ale ponieważ należymy do NATO i Unii Europejskiej – także naszych sojuszników. Oczekując solidarności z ich strony, jesteśmy solidarni wobec nich – zaznaczał szef MON. 

Misja została uruchomiona w 2015 roku przez Unię Europejską. Jej nazwa nawiązuje do imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”.

REKLAMA

Początkowo siły morskie i lotnictwo państw zaangażowanych w misję monitorowały najczęściej wykorzystywane szlaki przemytnicze z Libii na południe Włoch. Starały się też namierzać i zatrzymywać organizatorów nielegalnego procederu. Niedawno do tych zadań doszło jeszcze szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz marynarki wojennej. Ściśle współpracują przy tym z NATO, które działa w tamtym rejonie przy okazji operacji „Sea Guardian”. W ubiegłym roku kierujący „Sophią” Włosi podali, że od początku misji udało się zniszczyć 440 łodzi i zatrzymać 109 przestępców, którzy odpowiadają za nielegalny przerzut ludzi i towarów. Jednocześnie siły działające pod egidą Unii Europejskiej uratowały życie 36 tys. emigrantów. Wyprawili się oni na morze w niewielkich, niedostatecznie wyposażonych łódkach, które w każdej chwili mogły się przewrócić i pójść na dno.

Polska do tej pory miała jednego oficera w sztabie operacji. Teraz do Włoch jedzie 100 żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jego skład uzupełniają komandosi Formozy oraz specjaliści z 10 Brygady Logistycznej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3 Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6 Ośrodka Radioelektronicznego. Lotnicy morscy będą mieli do dyspozycji samolot rozpoznawczy M28B1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. To maszyna o numerze bocznym 1017, potocznie zwana „Białą Damą”. Jego malowanie nawiązuje do historycznych barw Wellingtona z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Tradycję tej właśnie jednostki dziedziczy siemirowicka baza. Samolot jest wyposażony m.in. w radar identyfikacji obiektów nawodnych ARS-400, system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON oraz tratwę ratowniczą. – W 2015 roku został on zmodernizowany. Zyskał odbiornik systemu nawigacyjnego TACAN (działa na podobnych zasadach jak ILS, który pomaga wylądować w trudnych warunkach – przyp. red.), centralny punkt tankowania i pięciopłatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano też elementy radaru – wylicza kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady.

Polacy będą stacjonowali w bazie Sigonella. – Przede wszystkim będziemy prowadzić loty rozpoznawcze nad wybranymi akwenami Morza Śródziemnego. Zebrane w ten sposób dane przekażemy analitykom. Po obróbce trafią one do dowództwa operacyjnego misji. A ono zdecyduje o dalszych działaniach – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca PKW EU „Sophia”. Dowództwo może np. wysłać na miejsce grupy abordażowe, które przejmą wskazane jednostki.

Na początku lutego na Sycylię dotarła już grupa przygotowawcza PKW. Główna część kontyngentu wyruszy tam w najbliższych dniach. Zgodnie z obecnie obowiązującą decyzją prezydenta RP, Polska wydeleguje do misji „Sophia” dwie zmiany żołnierzy. Swój udział w misji powinniśmy zakończyć 31 grudnia tego roku. W razie potrzeby może on jednak zostać przedłużony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Eurosatory – osobiste wymogi
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Polskie skrzydła w Afryce
Scenariusze dla Tygrysów
Najszybsza selekcja w Polsce
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polityka fałszywego uśmiechu
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Kierunek – wschodnia flanka
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Nowy inspektor marynarki wojennej
Święto Dowództwa Generalnego
Na jakich zasadach powrót do armii?
Bliski Wschód – definicja chaosu
Terytorialsi nauczą się nurkować
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory 2018 zakończone
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Sukces Trumpa czy Kima?
„Tygrys” z radarem
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
LOT Szkoły Orląt
Starcie pancernych plutonów
Marsz dla Rafała
Porady z paragrafem
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Patagonia w zasięgu ręki
Polskie Bryzy nad Afryką
Francja inwestuje w obronność
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Legenda polskiej partyzantki
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
Puma i Kuguar na Mazurach
Trening z koktajlami Mołotowa
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Przyjaciele nie tylko w służbie
Wojskowi judocy na tatami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO