moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Do 30 września została przedłużona misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU „Sophia” nad Morzem Śródziemnym. Decyzję w tej sprawie podjął zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Obecnie na Sycylii stacjonuje niemal 100 żołnierzy, głównie z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dla gdyńskiej brygady to pierwsza zagraniczna misja w historii. Jej żołnierze wsparci kolegami z innych jednostek pojawili się na Sycylii w lutym ubiegłego roku. Obecnie we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii służbę pełni już III zmiana PKW EU „Sophia”. Według początkowych uzgodnień, jej mandat miał potrwać trzy miesiące. Jednak prezydent Andrzej Duda zdecydował się przedłużyć misję. Decyzja zwierzchnika sił zbrojnych ukazała się pod koniec ubiegłego tygodnia.

– Nasze podstawowe zadania nie różnią się od tych, które realizowali poprzednicy – przyznaje kmdr por. Mirosław Domański, zastępca dowódcy III zmiany PKW EU „Sophia”. Polski samolot Bryza regularnie patroluje szlaki żeglugowe pomiędzy Sycylią a Libią. Załogi wypatrują łodzi z nielegalnymi migrantami, a także jednostek, które mogłyby przemycać broń czy ropę naftową. – Od lutego 2018 roku polscy żołnierze spędzili w powietrzu ponad 890 godzin, wykonując 204 loty operacyjne. Załogi z naszej zmiany podczas 31 misji wylatały 150 godzin – informuje mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik kontyngentu.

W marcu decyzją Unii Europejskiej z udziału w misji zostały wycofane okręty. Unijne instytucje nie porozumiały się z rządem Włoch, gdzie wysadzać rozbitków uratowanych na morzu. Włosi nie chcieli ponosić ciężaru przyjmowania wszystkich na swoim terytorium. W efekcie w III zmianie PKW nie bierze udziału pododdział wojsk specjalnych. Wcześniej komandosi tworzyli grupę abordażową na jednym z okrętów. Niewykluczone jednak, że sytuacja się zmieni. Dlatego też w obwieszczeniu prezydenta RP mowa o możliwości wzmocnienia misji 20 żołnierzami i pracownikami wojska, którzy pozostają w odwodzie na terytorium Polski.

Unijna misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytników. Dwa lata później mandat został jednak rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z Libii, a także szkolenie tamtejszej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. W efekcie łodzie z nielegalnymi migrantami coraz częściej zatrzymywane są w pobliżu afrykańskiego wybrzeża i kierowane z powrotem. Według danych, które opublikowało dowództwo operacji w „Sophię” zaangażowało się 25 państw, zaś szkolenia przeszło 355 Libijczyków. Z morza podjętych zostało około 45 tysięcy migrantów. Często było to równoznaczne z uratowaniem im życia. Wielu z nich próbowało się bowiem przedostać do Europy na jednostkach nieprzystosowanych do morskiej żeglugi.

Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Duda rozstrzygnął nie tylko o przyszłości PKW EU „Sophia”. Do końca roku został przedłużony również mandat polskich kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Kosowie, na Łotwie, a także Rumunii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
W jedynym słusznym kierunku
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Wilk na poligonie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żołnierze poszkodowani na granicy
Course on Diplomacy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będą podwyżki dla żołnierzy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kraby dla podhalańczyków
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Zbrodnia bez kary
Dron dla hydrografów
Szef MON odwiedził USA
Time for Miecznik
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Duch Invictus jest, czas na formę
Polityka nie znosi próżni
103 lata Sztabu Generalnego
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
AZOR – podwodny specjalista
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
Legia Akademicka po raz piąty
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
O bezpieczeństwie państw NATO
Kobiety a pokój
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Napięta sytuacja na granicy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczury Torbuku
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
KFOR: wyższy stopień gotowości
Saper robi przejście
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Czy będą podwyżki?
Żołnierze bez testów z WF-u
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Inwestycje Stoczni Wojennej
Wybierz się na wojskowe studia
Raki dla podhalańczyków
Ogień na alpejskich szczytach
Afganistan. Czas wracać do domu
Star Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO