moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
DSEI dla ludzi morza

W Londynie rozpoczęły się targi Defence Systems and Equipment International. To drugie – obok paryskich Eurosatory – największe takie wydarzenie na świecie. Bierze w nim udział 1700 wystawców z ponad 60 krajów, bijąc rekord w dwudziestoletniej historii imprezy. DSEI zainaugurował admirał Tony Radakin, szef brytyjskiej Royal Navy.

Tym, co wyróżnia targi DSEI na tle innych tego typu przedsięwzięć jest ich morski charakter. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i w tym roku wydarzenie zdominowali producenci różnego typu wyposażenia i sprzętu dla flot wojennych. Również organizowane podczas DSEI konferencje naukowe dotyczą głównie tematyki morza i związanych z nim wyzwań dla armii na całym świecie.

REKLAMA

Nic jednak w tym dziwnego skoro Royal Navy, czyli flota wojenna gospodarza, aż do drugiej wojny światowej była największą i najsilniejszą na świecie. A dziś pod przoduje na Starym Kontynencie. W najbliższych latach Royal Navy czekają spore zmiany. – Stoi przed nami pięć najważniejszych zadań. Chodzi o zwiększenie obecności na Północnym Atlantyku, stworzenie grupy uderzeniowej lotniskowca, utworzenie dowództwa V generacji, wprowadzenie do służby nowych typów okrętów oraz wdrażanie nowoczesnych technologii – zapowiadał podczas otwarcia targów admirał Tony Radakin, niedawno mianowany na First Sea Lord, czyli szefa brytyjskiej marynarki wojennej.

Admirał podkreślał, że Royal Navy po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat znacząco się powiększy. Wszystko dzięki większym nakładom i decyzji o zakupie nowych okrętów podwodnych, lotniskowców, fregat, patrolowców oraz okrętów wsparcia.

Nie tylko światowi giganci

Na londyńskim DSEI swoje produkty prezentują wszystkie czołowe firmy zbrojeniowe, które już wybrano na poddostawców systemów okrętowych dla nowych typów jednostek, czyli m.in. fregat rakietowych typu 31e oraz atomowych okrętów podwodnych typu „Dreadnought”. Ale promują się również firmy, które dopiero zabiegają o zlecenia.

DSEI to jednak nie tylko targi gigantów walczących o lukratywne kontrakty. Można tu zobaczyć pełną gamę produktów dla wojennych flot, począwszy od małych, bezzałogowych łodzi patrolowych, poprzez zwiadowcze morskie drony, aż po wiązki kabli przeznaczonych do mniejszych i większych okrętów.

Tradycją londyńskiej imprezy jest jej morska wystawa, czyli prezentacja na Tamizie okrętów, zarówno brytyjskiej marynarki wojennej, jak i z zaprzyjaźnionych państw. W tym roku jest osiem jednostek. Prezentują się brytyjskie: HMS „Argyll” – fregata rakietowa typu 23, HMS „Medway” – patrolowiec, HMS „Grimsby” – niszczyciel min, HMS „Dasher” i HMS „Trumpeter” – patrolowce i okręty szkolne. Jest też belgijski BNS „Pollux” – patrolowiec, holenderski HNLMS „Zeeland” – patrolowiec oraz francuski FS „Garonne” – okręt wsparcia.

Walka o prymat

Odbywające się od 20 lat londyńskie targi zbrojeniowe są – obok Eurosatory – największymi na świecie. Biorąc pod uwagę liczby wystawców, oficjalnych delegacji i zwiedzających widać wyraźnie, że z roku na rok palma pierwszeństwa przechodzi pomiędzy Londynem a Paryżem na zmianę. Na Eurosatory 2016 przyjechało 1572 wystawców. Z kolei na DSEI w 2017 roku było już ponad 1600, a rok później na Eurosatory – 1762. Tegoroczna, jedenasta edycja DSEI znów daje szansę londyńskim targom wskoczyć na pierwsze miejsce – wystawców ma być bowiem ponad 1700 (ilu jest dokładnie jeszcze nie ujawniono).

Krzysztof Wilewski , korespondencja z Londynu

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Agent w generalskich szlifach
Sukcesy sportowców w mundurach
MBDA w walce o „Narew”
Polskie porty bardziej otwarte
Partyzanci rozgromili ubeków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Kontrakty na Raki i nowe mundury
„Spartan” znów na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Pilot F-16 oślepiony laserem
Podchorążowie za sterami Bielików
Specjalsi świętują
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Obradowała Rada Gabinetowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Widzieć i nie być widzianym
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poszukiwania Magneto
F-16 kończą misję w Estonii
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ćwiczenia z torpedą
Army of Medics
Przeciwlotnicza Sona
Pracowity tydzień flotylli
NATO walczy z koronawirusem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gotowi na „Defendera”
Na misjach święta inne niż zwykle
Na zakupy do sklepu AMW
Co z tegorocznym MSPO?
Online z mistrzami sportu
Prawdziwi wojownicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Patrioty z polskimi przyczepami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO