moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Javeliny, czyli amerykańskie oszczepy dla WOT-u

Mogą razić cele oddalone o prawie 5 kilometrów i przebić pancerz o grubości 800 mm RHA. W tak nowoczesny sprzęt prawdopodobnie w przyszłym roku zostaną wyposażeni żołnierze WOT-u. Polska złożyła dziś do amerykańskiej agencji DSCA zapytanie ofertowe w sprawie kupna 180 rakiet wraz z 60 wyrzutniami. Dokumenty przekazano podczas MSPO w Kielcach.

Polskie wojsko chce pozyskać nowy rodzaj przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dziś, podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, gen. bryg. Dariusz Pluta, wręczył gen. bryg. Charlesowi Hooperowi, szefowi Defense Security Cooperation Agency (DSCA), oficjalne zapytanie ofertowe polskiego rządu ws. pozyskania z USA zestawów rakietowych FGM-148 Javelin.

Z dokumentu (Letter of Request) wynika, że Polska planuje kupić 180 przeciwpancernych pocisków w ich najnowszej wersji FGM-148F Javelin oraz 60 wyrzutni. Jak podkreślał obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, broń trafi na wyposażenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Ten sprzęt nie ma zastępować rakiet Spike, ale uzupełniać zdolności Wojska Polskiego – podkreślał szef resortu obrony.

REKLAMA

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Javeliny (czyli z ang. oszczepy) miałyby zostać dostarczone polskiej armii. Jeśli amerykański Kongres – który musi wyrazić zgodę na sprzedaż tej broni poza USA – szybko upora się z formalnościami, może to nastąpić jeszcze w tym roku. Szacowana wartość umowy to ponad 20 milionów dolarów.

Nowoczesny oszczep

Javeliny w ich najnowszej wersji, oznaczonej jako FGM-148F, mogą razić cele oddalone nawet o 4750 metrów, a ważąca ponad osiem kilogramów tandemowa głowica kumulacyjna pozwala przebić pancerz czołgu o grubości nawet 800 mm RHA (równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej). FGM-148F to rakieta typu wystrzel i zapomnij, która nie wymaga od żołnierza naprowadzania na cel. Zrobi to za niego zaawansowana głowica działająca w podczerwieni.

Jeżeli Amerykanie przychylą się do polskiej prośby, nasz kraj stanie się 21. ich użytkownikiem. Obecnie korzystają z nich – poza wojskami USA, które mają ich najwięcej – także Australia, Bahrajn, Czechy, Estonia, Francja, Gruzja, Indonezja, Irlandia, Jordania, Litwa, Malezja, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Katar, Ukraina, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. Jeśli nowa broń zostanie dostarczona Polsce, nasze wojsko będzie dysponowało dwoma nowoczesnymi systemami przeciwpancernych pocisków kierowanych. Obecnie wojsko ma jedynie pociski Spike, które – na izraelskiej licencji – produkuje należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko. Nimi można razić cele oddalone o maksymalnie 4000 metrów. Przebijają pancerz o grubości około 700 mm RHA.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt 1st Class Ben Houtkooper, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1567756800
Wspaniała wiadomość. Sprzęt najwyższej półki. Gdyby jeszcze śmigła bojowe mieć, takie np. AH-64e stacjonujące przykładowo w Radomiu. Pięknie by było.
0A-33-E0-9A
~Krzywdzic
1567516560
Warto dodać, że to są zakupy dla trzech pierwszych brygad WOT. Czyli Javelin będzie bronią ppanc na szczeblu kompanii. Niesamowite, że to się dzieje.
9F-B7-D5-C6

„Tarzan” wróci do domu
 
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Symulator Orlika w Dęblinie
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Daglezje na większe przeprawy
Ferie z gwiazdami sportu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kutno w sieci LogHubs
Najlepsi wśród „górali”
Trudny rok na misjach
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Na rozgrzewkę – zapasy
Co musi umieć kierowca czołgu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dołącz do zawodowców
Amerykanie odmładzają F-16
WBH upublicznia swoje archiwa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jest Warszawa
Wojsko walczy z COVID-19
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dama odeszła do historii
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
IBCS dla Polski
Nurkowie w głębinach
Kuźnie oficerskich kadr
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Agenci wywiadu na bobslejach
Trudny egzamin przed misją
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komandosi znad Garigliano
Saperzy zimą otworzą ogień
Powstali przeciw carskiej potędze
Jakie zmiany w mundurówce?
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Żydzi od Andersa
Na straży niebieskiej linii
Kwalifikacja odbędzie się …
Pustynna burza wokół Husajna
Armia Fight Night znów w akcji
Meta podsumowała komandoskie biegi
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Hartowanie spadochroniarzy
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO