moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans

Odwaga i patriotyzm to cechy żołnierza polskiego bez względu na czas historyczny, w którym przyszło mu służyć – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony w przeddzień Święta Wojska Polskiego wyróżnił medalami i odznaczeniami kilkudziesięciu żołnierzy i przyznał nagrody sportowcom. Awansował też na stopień podpułkownika Juliana Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Jak co roku, dzień przed Świętem Wojska Polskiego spotykamy się tu, aby podziękować za codzienną służbę żołnierzom Wojska Polskiego oraz pracownikom MON I instytucji podległych ministerstwu za codzienną pracę, która w rzeczywistości też jest służbą – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON rozpoczął spotkanie od awansowania majora Juliana Kulskiego, ps. Goliat. – Mam zaszczyt wręczyć awans na stopień podpułkownika powstańcowi warszawskiemu, żołnierzowi AK, człowiekowi, który przez całe życie prezentował postawę miłości do ojczyzny, odwagi i zaangażowania – mówił minister Błaszczak. – Dziś też jest w ten sposób aktywny wśród Polonii w USA, ale również w Polsce. Pańska postawa jest wzorem dla żołnierzy Wojska Polskiego – dodał szef MON.
Julian Kulski w czasie wojny działał w Szarych Szeregach, w 1942 roku był aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku. Zwolniony z aresztu opuścił Warszawę, ale wrócił do stolicy i brał udział w Powstaniu Warszawskim w szeregach Zgrupowania „Żywiciel”. Po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, jest architektem. Zajmował się m.in. nadzorowaniem projektów architektonicznych finansowanych przez Bank Światowy. W 2017 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

REKLAMA

Druga część uroczystości była poświęcona żołnierzom i pracownikom wojska, którym minister wręczył wyróżnienia, medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wśród uhonorowanych znaleźli się żołnierze, którzy ratowali zdrowie i życie ludzi. Na przykład st. chor. sztab. Damian Kalupa udzielił pomocy kobiecie, u której doszło do zatrzymania akcji serca, a st. chor. sztab. Jarosław Kłoczek pomógł ofierze wypadku drogowego. Oprócz nich jeszcze 10 żołnierzy otrzymało nagrody pieniężne za bohaterstwo, ofiarność oraz odwagę w ratowaniu życia ludzkiego. – To żołnierze, którzy na co dzień wyróżniają się w swojej służbie, są aktywni, zaangażowani, niektórzy poza godzinami służby nieśli pomoc potrzebującym. Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze na służbie. Zawsze można na nich liczyć – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego szef resortu obrony nagrodził również wojskowych sportowców, m.in: plut. Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), szer. Sophię Ennaoui (bieg na 1500m), szer. Justynę Święty-Ersetic (bieg na 400 m), szer. Igę Baumgart-Witan (sztafeta 4x400m), st. szer. Annę Kiełbasińską (sztafeta 4x400), kpr. Marcina Lewandowskiego (bieg na 1500 m), mar. Piotra Dobka (bieg przez płotki), mar. Wojciecha Nowickiego (rzut młotem). Sportowcy otrzymali nagrody pieniężne. – Jesteśmy z was dumni, z waszych sukcesów na Drużynowych Mistrzostwach Europy. Wiem, że to tylko etap w waszej karierze i jestem spokojny, że poradzicie sobie na igrzyskach i dostarczycie nam wiele radości i dumy – mówił minister Błaszczak. Podziękował także sportowcom za włączenie się w kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jak podkreślał, swoją postawą pokazują młodym ludziom, że w wojsku można realizować pasje.


Film: MON

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego szef MON wręczył również Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Wśród odznaczonych była Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Na koniec spotkania minister obrony zaprosił wszystkich na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. – Już jutro defilada w Katowicach, serdecznie wszystkich zapraszam. Zaczynamy o 14.00 – powiedział Mariusz Błaszczak.

KE

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Włosko-polski sojusz kosmiczny
 
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Kto zostawia ślady w sieci
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Unwanted Treaty
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Ludzie niebezpiecznej profesji
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Obrona bez polityki
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Trudna droga
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Odwiedź wrocławską AWL
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Thin Blue Line
„Błękitni” lecą do Afganistanu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Klucz do dobrych relacji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Z archiwum „Szarego”
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kontenery dla Wisły
Wrocław czeka na Amerykanów
Volhynian Lion Hearts
T-72 strzelają na poligonie
Nowe maszyny w LAW
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Gorące obrady NATO w Londynie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ostre strzelanie artylerzystów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Dołącz do zawodowców
Razem się szkolą, razem walczą
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO