moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test przed defiladą

Zaczęli w nocy, skończyli o świcie. W weekend ulicami Katowic przedefilowały pododdziały piesze, przejechał także ciężki sprzęt. W ten sposób wojsko ćwiczyło przed wielką defiladą „Wierni Polsce”, która odbędzie się 15 sierpnia. – Zapraszam do wspólnego świętowania – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który obserwował przygotowania.

Defilada wojskowa, to jeden z głównych elementów programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Jednak tym razem, nie odbędzie się ona w Warszawie, a w Katowicach. W weekend żołnierze przeprowadzili próbę generalną wydarzenia. Na ulicach Katowic można było zobaczyć defilujące poddziały, a także czołgi Leopard, PT-91, kołowe transportery opancerzone Rosomak czy armatohaubice Krab – w sumie 180 jednostek sprzętu.

REKLAMA

Defilada „Wierni Polsce”, która odbędzie się w Katowicach będzie wydarzeniem historycznym, bo oprócz tego, że będziemy obchodzić święto Wojska Polskiego, uczcimy także setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Wówczas Ślązacy zdecydowali, że chcą, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajmy im hołd i pamiętamy o ich ofierze – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który obserwował przygotowania żołnierzy w Katowicach.

Minister przypomniał, że w defiladzie „Wierni Polsce”, która odbędzie się 15 sierpnia, weźmie udział 2600 żołnierzy z całego kraju. Oprócz reprezentantów Wojska Polskiego, będą również Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni ze stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie też tych, którzy być może już wkrótce zasilą szeregi Wojska Polskiego, czyli uczniów klas mundurowych i przedstawicieli organizacji proobronnych. Na ulice miasta wyjedzie także 180 jednostek sprzętu wojskowego, w tym kołowe transportery Rosomak, armatohaubice Krab i moździerze Rak, które – jak podkreślał minister obrony – „stanowią chlubę polskiego przemysłu obronnego”. W powietrze wzbije się 60 samolotów i śmigłowców. Równolegle do defilady odbędzie się wojskowy piknik.

– Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się że sprzętem Wojska Polskiego i porozmawiać z żołnierzami. Serdecznie zapraszam 15 sierpnia do Katowic. Zaczynamy od godz. 14.00. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego – zachęcał minister Błaszczak.

Próba rozpoczęła się o godzinie 2 w nocy w sobotę, a zakończyła o 6 rano. Żołnierze przedefilowali ulicami miasta dwa razy. – Sprawdziliśmy przebieg wydarzenia od początku do końca. Mogę powiedzieć, że wszystko przebiegło pomyślnie, jestem zadowolony z żołnierzy – mówi płk Andrzej Kupis, koordynator ds. defilady z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Próba się zakończyła, ale szkolenie wciąż trwa. Pododdziały piesze mają się zgrywać na lotnisku Katowice-Muchowiec, natomiast wojskowi odpowiedzialni za ciężki sprzęt będą się szkolić w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu. Już dziś do żołnierzy Wojska Polskiego dołączą także sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a za kilka dni także uczniowie klas mundurowych i przedstawiciele organizacji proobronnych.

We wtorek rozpoczną się próby lotnicze. Statki powietrzne będą startować z kilku lotnisk. Wszystkie spotkają się nad Olkuszem. Z tego miejsca w odpowiednim szyku skierują się do Katowic. – 15 sierpnia będzie można zobaczyć różne rodzaje statków powietrznych. Każdy z nich porusza się z inną prędkością, także zgranie wszystkich, tak, aby w odpowiednim czasie pojawiły się na defiladzie jest sporym wyzwaniem – mówi oficer. Jednak jak mówi, 15 sierpnia wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. – Zapraszamy serdecznie, przyjedźcie do Katowice i świętujcie razem z nami – zachęca.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
 
We Are All Darfur
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Dwa oblicza agenta wywiadu
Trzy cele na ścieżce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Beagle dla Polaków
Sukcesy sportowców w mundurach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Saperzy w walce z Covid-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zryw kościuszkowski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Poprady i Pilica z interrogatorami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
USA nie zacznie wojny z Iranem
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Miliony ofiar hiszpanki
Kremlowska gra
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Więcej wojska do walki z pandemią
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Koronawirus na wojskowej uczelni
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rakiety w celu
Nabór na wojskowe studia trwa
Cichociemny patronem 14 BOT
Arsenał Iranu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Testy radarów dla Wisły
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Gwiezdne wojny” Reagana
Iran uderza w USA
Medycy WOT kontra COVID-19
Sześć dekad pod wirnikiem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Studia on-line w Szkole Orląt
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nissany zastąpią Honkery
Kwarantanna na WAT
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Wojskowi medycy w gotowości
Bezpłatne turnusy dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO