moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne szkoły w programie MON

Piętnaście szkół dołącza do programu MON dla klas wojskowych. Uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. To III edycja projektu przygotowanego przez ministerstwo, w którym bierze już udział ponad 5 tys. nastolatków. – W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas – podkreślają przedstawiciele resortu.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od września 2017 roku. Jego celem jest ujednolicenie szkolenia wojskowego, kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do służby wojskowej. W ogłoszonych przez MON dwóch edycjach programu bierze udział ponad 5 tysięcy uczniów ze 107 szkół.

– Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a placówki biorące w nim udział wzorowo go realizują, współpracując np. z jednostkami wojskowymi, które są przydzielone do każdej szkoły jako patronackie – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Dlatego przedstawiciele kierownictwa resortu obrony narodowej postanowili uruchomić kolejną edycję programu. Do MON wpłynęło w sumie kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół w całym kraju. Komisja kwalifikująca szkoły brała pod uwagę m.in. ich osiągnięcia w nauczaniu wojskowym, dotychczasową współpracę z wojskiem, bazę szkoleniową, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

REKLAMA

Ostatecznie, pod koniec kwietnia, do III edycji zakwalifikowano 15 szkół ponadpodstawowych. Wśród nich jest I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie (organem prowadzącym jest Płocki Uniwersytet Ludowy), w którym od 16 lat są klasy mundurowe. Dyrektor liceum Agnieszka Kaczyńska podkreśla, że choć szkoła ma duże doświadczenie w nauczaniu wojskowym, udział w ministerialnym projekcie jest dla niej bardzo ważny. – Teraz wszystko będzie z góry zaplanowane i dużo lepiej zorganizowane, a jakość szkolenia będzie można zweryfikować. Poza tym nasi uczniowie, którzy zdecydują się na służbę w wojsku, będą mieli łatwiejszy start – mówi dyrektor Kaczyńska.

Dwuletnia nauka według programu MON w szkołach zakwalifikowanych do III edycji projektu rozpocznie się 1 września. Pierwszy etap to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, organizowanych przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Uczniowie poznają m.in. regulaminy i musztrę, czeka ich szkolenie inżynieryjno-saperskie, medyczne oraz bojowe. Podczas drugiego etapu (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie będą mogli przejść kwalifikację wojskową. A w wakacje rozpocznie się trzeci etap (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy w czasie kwalifikacji uzyskali kategorię zdolności do czynnej służby, będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową.

– Uczniowie trzeciej edycji dopiero rozpoczną naukę w ramach programu, ale w tym roku będziemy też mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas. Gdy zdadzą maturę, będą mogli liczyć na preferencje w naborze do służby wojskowej, a także dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych na studia w akademiach wojskowych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

MON chce utworzyć w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. We wrześniu sieć szkół biorących udział w projekcie obejmie 82 ze wszystkich 86 rejonów administrowanych przez WKU (w pozostałych czerech rejonach nie ma placówek z klasami mundurowymi).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Zapal światło dla ofiar Katynia
 
Thin Blue Line
Rok Żelaznej Dywizji
Chorwacki test polskich kadetów
Defendery 2019 – część 2
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Oko na Europę
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wrzesień ’39 na południu Polski
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Cienka niebieska linia
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019
A Torn Subcontinent
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Robot” w akcji
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Umarły dla świata
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Śląskie sceny z życia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Kosmiczny gość
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
DSEI dla ludzi morza
Niszczyciele czołgów z PGZ
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Większe dotacje na budowę strzelnic
Przetrwać do świtu
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Warszawa – miasto nieujarzmione
Polska nie pozostanie osamotniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Awaryjny most gotowy
Podstawa silnego przemysłu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 3
Defendery 2019 – część 4
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Sprawdzają Brutusa
Polskie firmy na targach w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Terytorialsi na wysokościach
Irańskie szachy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO