moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja specjalna „Projektu Wojownik”

Podstawy sztuk walki, samoobrony, a także ćwiczenia z jogi. To zajęcia, które odbyły się dziś w Mrągowie. A wszystko za sprawą Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizatora „Projektu Wojownik”. Jednak tym razem na macie nie stanęli weterani, a rodziny żołnierzy poległych na misjach. Ich trening poprowadzili instruktorzy w mundurach.

Specjalna edycja „Projektu Wojownik”, treningów sztuk walki dedykowanych weteranom, odbyła się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym w Mrągowie. To właśnie tu odbywają się, organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, warsztaty terapeutyczno-psychologiczne i rehabilitacyjne dla bliskich żołnierzy, którzy z misji nigdy nie wrócili. – Staramy się organizować tego typu spotkania raz, dwa razy w roku. Osoby, które tu przyjeżdżają – żony, matki, ojcowie, dzieci, mimo ogromnej straty, którą ponieśli – cały czas lgną do wojska, chcą przebywać z żołnierzami, a także spotkać się w swoim środowisku – mówi Monika Nosek, prezes stowarzyszenia. – Zawsze staramy się też zapewnić im jakieś atrakcje. Zazwyczaj są to zajęcia na basenie czy wycieczki. Jednak tym razem postanowiliśmy ich zaskoczyć, stąd pomysł na zorganizowanie zajęć ze sztuk walki – dodaje.

I jak się okazuje, był to strzał w dziesiątkę. Swoich sił na macie postanowiło spróbować kilkadziesiąt osób. – Zajęcia oceniam bardzo dobrze, szczególnie podobały mi się zajęcia z samoobrony, bo poznaliśmy proste, ale skuteczne chwyty. Mam jednak nadzieję, że nigdy mi się nie przydadzą – mówiła Lidia Kuta, uczestniczka warsztatów, która po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w tego typu treningu. Większym doświadczeniem mogła pochwalić się Anna Krygiel, która uczestniczyła już w „Projekcie Wojownik”, który odbył się w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Było super! Bardzo podobało mi się boksowanie, bo można było się wyżyć. Polecam każdemu. Jeśli „Projekt Wojownik” zawita w okolice mojego miasta, na pewno stawię się na zajęciach” – zapewniła.

REKLAMA

Uczestnicy warsztatów ćwiczyli dziś pod okiem żołnierzy i instruktorów, którzy dotychczas sami byli uczestnikami „Projektu Wojownik”. – Trenowaliśmy dziś podstawy boksu i samoobrony. Ćwiczyliśmy też jogę. – relacjonuje szer. Konrad Gajdowski z Pułku Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Kpr. Paweł Wachsman z 16 Batalionu Remontowego Lotnisk z Jarocina dodaje, że uczestnicy treningu byli bardzo zaangażowani i zdyscyplinowani. – Pokazywaliśmy dziś bardzo proste i skuteczne chwyty. Myślę, że to ich zaskoczyło i przekonało do tej dyscypliny – podkreśla.

Płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest organizatorem „Projektu Wojownik”, podkreśla jednak, że to nie aktywność fizyczna była dziś najważniejsza. – Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w takim gronie. Rodziny poległych, podobnie jak weterani, to ludzie, którzy dobrze czują się we własnym gronie. Wspieramy się nawzajem – mówi. Sam znał dwóch żołnierzy, którzy nie wrócili z misji – jednego poznał jeszcze w szkole oficerskiej, z drugim służył na misji w Iraku. – Myślę, że dla ich rodzin to bardzo ważne, że nasze losy wciąż się przeplatają, bo wiedzą, że nie są sami ze swoimi problemami i zawsze mogą otworzyć się przed kimś, kto ich zrozumie – dodaje.

Kilka miesięcy temu płk Głuszczak przekazał na aukcję charytatywną Buzdygana, którego za organizację przedsięwzięcia przyznali mu internauci, czytelnicy „Polski Zbrojnej”. Dotychczas, dzięki dobrej woli zwycięzców licytacji, którzy zwracali nagrodę właścicielowi, odbyły się już cztery aukcje. Trzy z nich właśnie na rzecz organizacji zrzeszającej rodziny poległych żołnierzy.

„Projekt Wojownik” to cykl zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej jednostce wojskowej, tak aby mogli w nich uczestniczyć żołnierze z całego kraju. Za każdym razem prowadzi je też inny trener. Dotychczas żołnierze ćwiczyli m.in. pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Przemysława Salety, Jana Błachowicza czy Joanny Jędrzejczyk. Kto poprowadzi następny trening? Tego organizator jeszcze nie zdradza. Wiadomo jednak, że zajęcia odbędą się pod koniec sierpnia w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku, a razem ze weteranami na macie stanie zawodnik federacji ACA (Absolute Championship Akhmat).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Gorące obrady NATO w Londynie
 
Obrona bez polityki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe po nowemu
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Unwanted Treaty
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Z archiwum „Szarego”
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
T-72 strzelają na poligonie
Los Polski naszym losem
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Nowe maszyny w LAW
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Razem się szkolą, razem walczą
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Kto zostawia ślady w sieci
Volhynian Lion Hearts
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Ostre strzelanie artylerzystów
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Leopardy na Podkarpaciu
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Kontenery dla Wisły
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klucz do dobrych relacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Trudna droga
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Dołącz do zawodowców
Holownik „Semko” stanął na wodzie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szwedzki baypass przed „Orką”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowe laboratorium WAT
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Terytorialsi za oceanem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO