moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy pułk artylerii

Jeszcze więcej wojska na wschodniej flance NATO. Stacjonujący w Suwałkach 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zostanie przeformowany w pułk. Decyzję ogłosił dziś minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, wyposażone w nowoczesny sprzęt, musi być gotowe do tego, aby stanąć na straży naszego bezpieczeństwa – mówił podczas wizyty w jednostce.

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej stacjonuje w Suwałkach od 2010 roku. Jednostka powstała po rozformowaniu pułku artylerii, który funkcjonował w tam wcześniej. Dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o odbudowie zlikwidowanego oddziału Wojska Polskiego. – Moja misja jako ministra obrony narodowej koncentruje się na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aby było silnie osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił. – Stąd dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu formowania pułku przeciwpancernego w Suwałkach. Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił.

Utworzenie nowej jednostki wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy stacjonują w Suwałkach. Obecnie jest to 150 wojskowych, w pułku ma ich służyć nawet sześć razy więcej. Minister podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do wstępowania w szeregi armii. – Bardzo dziękuję wszystkim kandydatom za tak duże zainteresowanie służbą w wojskach operacyjnych, a także wojskach obrony terytorialnej – powiedział.

Szef MON poinformował także, że suwalska jednostka będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Obecnie artylerzyści z Suwałk podczas służby korzystają z samobieżnych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka, które wkrótce zamienią na wyrzutnie pocisków kierowanych Spike. Żołnierze już rozpoczęli szkolenie, które przygotuje ich do korzystania z nowego uzbrojenia. – Bardzo dziękuję za waszą codzienną służbę. Cieszę się, że wspólnie wzmacniamy zdolności obronne naszej ojczyzny – mówił. Szef MON przypomniał także, że uroczystość rozpoczynająca formowanie jednostki odbywa się w symbolicznym momencie – kiedy obchodzimy 74. rocznicę obławy augustowskiej. – Wspominamy ofiary tego wydarzenia, tych wszystkich, którzy zostali zamęczeni, zamordowani, dlatego że byli Polakami. Oby nigdy więcej ta historia się nie powtórzyła. A nie powtórzy się tylko wtedy, kiedy Polska będzie bezpieczna – podkreślił.

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej to jednostka, która odpowiada za obronę przeciwpancerną pododdziałów wojskowych, a także za niszczenie środków pancernych i opancerzonych przeciwnika. Obecnie podlega 11 Mazurskiemu Pułkowi Artylerii, a jej dowódcą jest ppłk Krzysztof Świderski. Przeformowanie pododdziału w pułk może potrwać nawet kilka lat. Szczegółowy plan budowy pułku nie jest jeszcze znany – o szczegółach resort ma poinformować w ciągu kilku dni.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / COMON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma swojego satelitę!
Gdy ucichnie artyleria
Kto zostanie Asem Sportu?
Dzień wart stu lat
Służba w kadrze
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Polski Rosomak dalej w produkcji
Niebo pod osłoną
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Nowe zasady dla kobiet w armii
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Astronauta w Szkole Orląt
Panczeniści na podium w Hamar
Święto sportowców w mundurach
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Militarne Schengen
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Historyczna „Wisła”
Mundurowi z benefitami
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Odpalili K9 Thunder
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Najdłuższa noc
Gala Boksu na Bemowie
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Nowe K9 w Węgorzewie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Seryjny Heron coraz bliżej
Combat 56 u terytorialsów
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Wisła dopłynęła
Plan na WAM
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
The Taste of Military Service
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Aby granica była bezpieczna
Niemieckie wsparcie z powietrza
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
„Burza” nabiera kształtów
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Pancerniacy jadą na misję
Kolejne AW149 nadlatują
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO