moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja na południowej flance NATO

Do Rumunii przylecieli w trzech turach. 13 lipca oficjalnie przejęli obowiązki od poprzedników. Od dwóch tygodni 230-osobowy kontyngent wystawiony przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną pełni służbę w Rumunii. Ich zadaniem jest wzmocnienie południowej flanki NATO.

Trzecią zmianę kontyngentu wykonującego zadania w ramach tFP (ang. tailored Forward Presence), czyli dostosowanej, wysuniętej obecności NATO, tworzą głównie żołnierze kompanii zmotoryzowanej z 17 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej międzyrzeckiej brygady. Dowódcą III zmiany PKW jest mjr Marcin Szulewa, pełniący na co dzień obowiązki szefa sztabu, zastępcy dowódcy 17 Batalionu. Polacy stacjonują w koszarach rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty w miejscowości Craiova.

Głównym uzbrojeniem żołnierzy biorących udział w misji jest 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Siłę ognia armat transporterów i ich broni pokładowej uzupełnia uzbrojenie drużyn zmotoryzowanych, wyposażonych w karabinki szturmowe Beryl, karabiny maszynowe UKM, granatniki przeciwpancerne RPG-7, lekkie moździerze LM-60 oraz granatniki automatyczne MK-19.

REKLAMA

Partnerami polskich żołnierzy są Rumuni z 2 kompanii piechoty 26 Batalionu Piechoty, nazywani Red Scorpions. Pododdział ten wyposażony jest w kołowe transportery opancerzone Piranha. Pierwsze dni wspólnej służby minęły na wzajemnym poznaniu się. – Skoro potencjalnie mielibyśmy razem walczyć, musimy znać ich możliwości. Wiedzieć, jak są wyszkoleni, na jakie odległości mogą prowadzić skuteczny ogień i jaka jest ich siła bojowa – mówi kpt. Przemysław Beczek, dowódca kompanii zmotoryzowanej polskiego kontyngentu.

Polski oficer wyjaśnił, że transportery Piranha manewrowością, siłą ognia i możliwościami bojowymi są zbliżone do polskich Rosomaków. Cieszy go to, że sojusznicza kompania wzmocniona została plutonem przeciwpancernym i plutonem moździerzy. Dzięki temu połączony pododdział ma znacznie zwiększą siłę ognia.

Pierwszym szkoleniowym wyzwaniem podwładnych kpt. Beczka były ćwiczenia na strzelnicy. Żołnierze PKW trenowali prowadzenie ognia z broni osobistej – pistoletów, Beryli i karabinów maszynowych. Za kilka dni odbędą się strzelania z granatników, a w późniejszym terminie z zamontowanych na transporterach armat i ich broni pokładowej.

Pierwsze zajęcia na ziemi rumuńskiej tylko z pozoru były łatwe. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie tutaj taki klimat – mówi dowódca kompanii. Problemem nie są ponad 30-stopniowe upały, bo do takich żołnierze przyzwyczaili się już w kraju. We znaki daje się jednak wysoka wilgotność, za sprawą której warunki są zbliżone do tych panujących w dżungli. – Gdy żołnierze założą na siebie całe bojowe wyposażenie, przy niewielkim wysiłku pot leje się z nich strumieniami – relacjonuje kpt. Beczek.

Zwieńczeniem półrocznej misji będą międzynarodowe ćwiczenia na poligonie w Cincu. Odbędą się one we wrześniu. Żołnierze PKW już teraz rozpoczęli przygotowania do tego zadania. Oficerowie z dowództwa kontyngentu przeprowadzili rozpoznanie trasy, którą polskie pododdziały będą się poruszać w drodze do Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Cincu. Jest to o tyle ważne, że to przeważnie wąskie, kręte, górskie drogi i jazda po nich Rosomakiem nie należy do najłatwiejszych. – Na początku sierpnia wyjedziemy razem z gospodarzami, aby dokonać rekonesansu samego poligonu – mówi mjr Marcin Szulewa, dowódca PKW. Wyjaśnił, że chce poznać możliwości tego obiektu, położenie placów ćwiczeń i ich wielkość.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: PKW Rumunia, kpt. Dariusz Szeląg, st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Polowanie na zbrodniarzy
Podwójne zamrożenie
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Na wyciągnięcie ręki
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
77 lat temu powstała Armia Krajowa
WOT na szklanym ekranie
Interoperacyjność Jaśmina
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Pokonać strach przed ogniem
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Harcerz zwany Flo
19 medali żołnierzy
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Podchorążowie na zimowym survivalu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Panie bez taryfy ulgowej
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Diabły po Żelaznych Koniach
Ramię w ramię z pogranicznikami
Breakdown? Do not panic
Obrady NATO w Brukseli
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Macedonia Północna w drodze do NATO
The holy mission
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej Polski w Eurokorpusie
O honor Polski walczącej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Deputowani z USA murem za NATO
Peaceful Pretexts of Putin
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Neptuny wchodzą do służby
Zwiad w miejskiej dżungli
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zgrupowanie bojowe pancerniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO