moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja wojskowa już za tydzień

4 lutego rozpocznie się coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi będzie się musiało stawić w sumie około 220 tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2000 roku. Armia czeka też na ochotników, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają określonej zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie, od dziesięciu lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Wojsko wzywa młodych ludzi do stawienia się przed komisjami lekarskimi, by sprawdzić, kto w razie zagrożenia byłby zdolny podjąć służbę.

Co roku obowiązek stawiennictwa dotyczy innej grupy wiekowej. Jakiej? Szczegółowo określa to przygotowywane corocznie rozporządzenie ministrów: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. Zgodnie z tegorocznym dokumentem w tym roku do kwalifikacji będzie musiało stanąć około 220 tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim dziewiętnastolatkowie – mężczyźni urodzeni w 2000 roku.

Nie tylko mężczyźni

Przed komisję będą musieli stawić się także mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby z roczników 1998 i 1999, które wcześniej otrzymały kategorię zdolności „B” ( czasowo niezdolny do czynnej służby). Zgodnie z przepisami, nie mając uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony, takie osoby nie mogą zostać przeniesione do rezerwy. Stąd obowiązek ponownego stawienia się przed komisję i poddania badaniom lekarskim.

Przed komisjami muszą się też stawić niektóre kobiety. Dotyczy to głównie pań urodzonych w latach 1995–2000, które mają wykształcenie przydatne w służbie wojskowej lub tych, które w tym roku kończą naukę w określonych specjalnościach. Chodzi m.in. o kierunki: lekarski, farmację, pielęgniarstwo, psychologię, ratownictwo medyczne i weterynarię.

Do kwalifikacji mogą także zgłosić się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Co roku zdarzają nam się tacy ochotnicy, którzy chcą przejść kwalifikację i pytają o możliwość wstąpienia do armii. Najczęściej to kobiety, które chciałyby na przykład odbyć służbę przygotowawczą i już na tym etapie chcą zgłosić swój akces – mówi mjr Ireneusz Wiliński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze.

Ale podczas kwalifikacji będzie też można dowiedzieć się o różnych innych formach służby. Dla wszystkich zainteresowanych zielonogórski sztab wystawi bowiem stoisko informacyjno-promocyjne w ramach kampanii resortu obrony narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. – Żołnierze z jednostek wojskowych stacjonujących na naszym terenie będą udzielali informacji na temat zasad naboru do armii, zarówno do szkół wojskowych, służby przygotowawczej, jak i terytorialnej służby wojskowej – dodaje mjr Wiliński.

Kwalifikacja w całej Polsce

Kwalifikacja odbędzie się na terenie wszystkich 16 województw. Za jej przeprowadzenie będą odpowiedzialni wojewodowie z szefami 16 wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Udział w kwalifikacji wezmą przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz członkowie wojewódzkich i powiatowych komisji lekarskich.

Pierwsze terminy stawiennictwa wyznaczono już na 4 lutego. Tego dnia kwalifikacja rozpocznie się np. w województwie opolskim na terenie administrowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu. Komisje będą pracować m.in. w Brzegu, Kluczborku, Namysłowie... 4 lutego kwalifikacja ruszy też w województwie lubuskim. – Na początek prace rozpoczną cztery komisje, ale w całym okresie trwania kwalifikacji będzie ich pracować na naszym terenie w sumie 14. Obowiązek stawiennictwa dotyczy w naszym przypadku około 6 tysięcy osób – mówi mjr Wiliński.

Osoby stawiające się na kwalifikację muszą zabrać ze sobą dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki oraz dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów. Osoby, które brały już udział w kwalifikacji (np. te z kategorią „B”), powinny zabrać jedynie dokument potwierdzający tożsamość oraz książeczkę wojskową. Pozostałe dokumenty są wymagane jedynie w przypadku, gdy zaszły w nich jakieś zmiany (np. ukończenie nauki, nowe badania medyczne).

Każdego, kto stawi się przed komisją, czekają podstawowe badania lekarskie. Specjaliści zbadają ciśnienie, wzrok i słuch, sprawdzą też wagę, wzrost i postawę. Ci, którzy cierpią na chorobę przewlekłą, muszą przedstawić dokumentację medyczną. Lekarze orzecznicy będą mogli skierować daną osobę na dodatkowe, obowiązkowe badania specjalistyczne, także psychologiczne czy obserwację szpitalną. Ostatnim etapem będzie rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień, który nada kategorię i wręczy każdemu książeczkę wojskową. Po 14 dniach osoby po kwalifikacji zostaną przeniesione do rezerwy. Wyjątkiem będą ci, którzy otrzymają kategorię „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do służby.

Tegoroczna kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

KATEGORIA „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, w tym: zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej.

KATEGORIA „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii „A”, w czasie pokoju.

KATEGORIA „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.

KATEGORIA „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: sierż. Krzysztof Łupiński

dodaj komentarz

komentarze


Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
 
Spełniliśmy swój obowiązek
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wozy amunicyjne do Raków
Od sojusznika do kata
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Bohaterowie jadą na wakacje
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szukamy następcy Herculesa
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
Rivalry on Closed Sea
Wielofunkcyjny scyzoryk
Brunatno-czerwona zmowa
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
Strzelać nauczyłem się sam
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przysięga śląskich terytorialsów
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Pułaski” wrócił do kraju
A Wave of Alliances
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Sprawdzają Brutusa
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Piknik ze smakiem
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wędrówka dla Dwóch Serc
Preselekcja u komandosów
Wojsko wróciło do Lublina
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
High Confidence Operations
Nowa misja i nowy sprzęt
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO