moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Program dla klas wojskowych – trzecia edycja

Chcemy mieć wpływ na to, jakie osoby będą trafiać do jednostek wojskowych za kilka czy kilkanaście lat, dlatego rozpoczynamy nabór do trzeciej edycji programu MON-u – napisał wiceminister Wojciech Skurkiewicz, zapraszając szkoły do udziału w programie „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Czas na złożenie wniosku upływa z końcem lutego.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej, rozpoczął się w 2017 roku. Jednym z jego głównych celów jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży ochotników do służby w armii. „Wojsko potrzebuje ludzi świadomych słuszności drogi, którą obrali, wykształconych i ambitnych, a wszystkie te wymogi spełnia absolwent klasy o profilu mundurowym”, napisał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w liście do szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie dzięki opracowanemu przez MON programowi korzystają z wojskowych centrów szkolenia i wsparcia instruktorów, poznają m.in. regulaminy i musztrę, uczą się dyscypliny wojskowej, taktyki i strzelectwa, biorą udział w szkoleniu inżynieryjno-saperskim oraz bojowym.

REKLAMA

W pierwszej edycji, która potrwa do końca sierpnia, bierze udział 58 szkół. – Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dyrektorów, nauczycieli i uczniów, a współpraca między szkołami i jednostkami układa się bardzo dobrze. Już w ubiegłym roku rozszerzyliśmy program o kolejne 49 placówek. Obecnie w obu edycjach uczestniczy w sumie ponad 5 tys. uczniów ze 107 szkół z całej Polski – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. Resort właśnie uruchomił trzecią edycję programu.

Kto może się zgłosić?

Kwalifikacje do programu prowadzi Biuro do Spraw Proobronnych MON. Zgłosić się może zarówno szkoła ponadpodstawowa, która już teraz uczestniczy w programie, jak i nowa placówka, dotąd niekorzystająca z tej formy wsparcia. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić określone warunki. – Szkoła musi prowadzić klasy mundurowe co najmniej od trzech lat, mieć możliwości organizacyjne i kadrowe do prowadzenia szkolenia wojskowego przy wsparciu resortu obrony narodowej. Ważne jest także, aby udokumentować prowadzenie szkolenia wojskowego dla uczniów, na przykład w formie autorskiego programu nauczania – mówi płk Mirosław Mika, szef Zespołu ds. Kontaktów z Organizacjami Biura do Spraw Proobronnych.

Wnioski można składać do 28 lutego. O przyjęciu szkoły do programu będzie decydowała m.in. kolejność zgłoszeń, rekomendacje wojewódzkich sztabów wojskowych i WKU oraz kuratoriów, z kolei Biuro do Spraw Proobronnych, oceni m.in. możliwości bazy szkoleniowej (np. strzelnice, tory przeszkód, hale sportowe).

Nauka przez dwa lata

Informacja o tym, które szkoły zostały zakwalifikowane do programu, zostanie podana w kwietniu. A nauka rozpocznie się we wrześniu 2019 roku i potrwa dwa lata. Pierwszy etap (trwający od 1.09.2019 do 31.01.2021) to edukacja wojskowa, czyli 45 godzin teorii i aż 140 godzin zajęć praktycznych. Uczniowie będą mogli korzystać z infrastruktury wojskowej i sprzętu. – Zajęcia te będą się odbywać przy wsparciu instruktorów i wykładowców z jednostek wojskowych, centrów szkolenia i terenowych organów administracji wojskowej. Uczniowie wyjadą również na poligon na pięciodniowy obóz szkoleniowy – mówi Waldemar Zubek.

Podczas drugiego etapu nauki (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie przejdą kwalifikację wojskową. Trzeci etap odbędzie się już w czasie wakacji (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy staną do kwalifikacji i uzyskają kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej, będą mogli np. odbyć skróconą służbę przygotowawczą. – A także mogą liczyć na preferencje podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej i dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych podczas rekrutacji na studia wojskowe – dodaje Waldemar Zubek.

MON chce, aby w przyszłości powstała w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. Założenia są takie, aby na terenie administrowanym przez każdą z 86 wojskowych komend uzupełnień działała co najmniej jedna szkoła, która prowadzi jednolite, zgodne z programem MON-u, szkolenie wojskowe uczniów. Aktualnie placówki biorące udział w programie działają na terenach administrowanych przez 77 wojskowych komend.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Agata Orłowska

dodaj komentarz

komentarze


Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Życie zaklęte w gablotach
Leopards in a Trap
Bliski Wschód. Region bez klucza
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Więcej wojska w Łomży
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Kolejka dostawców niszczycieli
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
NATO i kosowska łamigłówka
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wodowanie „Artemisa”
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Odliczanie do majowej defilady
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Święto stołecznego garnizonu
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Sukcesy biegających żołnierzy
Leopardy w pułapce
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tarcza przeciwko agresji
Kampania wyborcza poza armią
Alarm dla Jastrzębi
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Life Enchanted in Museum Display Case
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Katyńskie pamiątki
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Remont „Piasta” na finiszu
Błękitna Armia przybywa do Polski
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Panie bez taryfy ulgowej
Wilno w polskich rękach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef NATO w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Cel – bezpieczna Europa
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Sophia” z nową zmianą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO