moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdyganowa sztafeta dobra

Ponad dwa tysiące złotych udało się zebrać podczas licytacji Buzdygana, którego na aukcję charytatywną przekazał płk Szczepan Głuszczak. Jednak jej zwycięzca – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej – nie zachowała nagrody dla siebie. Dziś rusza kolejna akcja, podczas której będzie można zdobyć wojskowego Oscara. Weź w niej udział i pomóż bliskim poległych na misjach!

Płk Szczepan Głuszczak, pełniący obowiązki dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, rok temu zainicjował „Projekt Wojownik”. To cykl spotkań, podczas których weterani misji zagranicznych trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Do tej pory zajęcia prowadzili m.in.: Łukasz „Juras” Jurkowski, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek, Przemysław Saleta, Jan Błachowicz czy Damian Janikowski. Tę inicjatywę docenili nie tylko uczestnicy zajęć – podczas 13 edycji wydarzenia na macie stanęło 600 zawodników – ale także czytelnicy „Polski Zbrojnej”, którzy w internetowym plebiscycie zadecydowali, że twórca „Projektu Wojownik” otrzyma Buzdygana. Nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem oficer odebrał 29 marca, podczas uroczystej gali.

Jednak Głuszczak nie cieszył się swoją statuetką zbyt długo, ponieważ postanowił przekazać ją na aukcję charytatywną. Najwytrwalsi podczas internetowej licytacji okazali się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki ich zaangażowaniu konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą 2050 zł. – Nie ma takich pieniędzy, którymi moglibyśmy spłacić ofiarę, jaką podczas misji ponieśli nasi koledzy. Ale pamiętamy o nich i dlatego angażujemy się w działania, które mają na celu wsparcie weteranów i ich rodzin – mówił płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT, odbierając z rąk płk. Głuszczaka statuetkę. Jednak to nie wszystko. Terytorialsi postanowili oddać ją pierwszemu właścicielowi, którego zachęcili do poprowadzenia kolejnej licytacji. – Liczymy na to, że ten gest rozpocznie łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – wyjaśnił płk Miernik.

REKLAMA

Ta inicjatywa bardzo ucieszyła płk. Głuszczaka, który od razu przystąpił do działania. Kolejna licytacja, podczas której można zdobyć Buzdygana, tym samym pomóc organizacji wspierającej rodziny poległych na misjach, właśnie ruszyła. Tym razem nie odbywa się ona na portalu aukcyjnym, a na facebookowym profilu płk. Szczepana Głuszczaka. – Liczę na to, że dzięki temu uda się zachęcić do licytacji jeszcze więcej osób, a co za tym idzie pozyskać więcej środków dla Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” – mówi oficer. – Dziś wiele osób pomaga weteranom. I bardzo się z tego cieszę, jednak nie możemy zapomnieć o wsparciu tych, których mężowie, ojcowie czy dzieci nie wrócili z misji. Oni także, potrzebują naszego wsparcia, dlatego zdecydowałem, że dochód z licytacji trafi właśnie do nich – mówi oficer.

W licytacji, która dziś ruszyła, może wziąć udział każda osoba pełnoletnia (osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą posiadać zgodę rodziców). Oprócz wojskowego Oscara w puli znalazł się także pamiątkowy ryngraf i unikatowy medal, który na cel charytatywny przekazał dowódca 12 BOT. Cena wywoławcza całego zestawu to 100 złotych. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w aukcji, będzie musiał przebić ofertę poprzednika o 20 zł. A o tym, kto zdobędzie statuetkę dowiemy się 29 maja o godzinie 9. To symboliczna data, bo tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ i Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Zachęcam do udziału każdego, kto chciałby mieć tę nagrodę. A może są osoby, które chciałyby, aby ona dalej czyniła dobro i przekażą ją na kolejny cel charytatywny – zastanawia się pułkownik. – Jakakolwiek motywacja nie kierowałaby licytującymi, zachęcam do udziału w aukcji. Po prostu warto pomagać – podsumowuje. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Kraby w Bolesławcu
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Ochotnicy na ratunek
Powstaną kolejne strzelnice
Rakiety z Mesko w F-35
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda jedzie do USA
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Żołnierze w sztafecie pomocy
Testament Polski Walczącej
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kajmany na gąsienicach
Polskie porty bardziej otwarte
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Ofensywa Tuchaczewskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
16 sekund Liberatora
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie odmładzają F-16
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Z menażką na wakacje
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Informacja Prasowa
Fordy, a nie Nissany
Groty z granatnikiem
Zbiegowie z innego świata
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na misjach święta inne niż zwykle
„Defender” – pracowity poligon saperów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Brawurowe zagony motorowe
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO