moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdyganowa sztafeta dobra

Ponad dwa tysiące złotych udało się zebrać podczas licytacji Buzdygana, którego na aukcję charytatywną przekazał płk Szczepan Głuszczak. Jednak jej zwycięzca – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej – nie zachowała nagrody dla siebie. Dziś rusza kolejna akcja, podczas której będzie można zdobyć wojskowego Oscara. Weź w niej udział i pomóż bliskim poległych na misjach!

Płk Szczepan Głuszczak, pełniący obowiązki dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, rok temu zainicjował „Projekt Wojownik”. To cykl spotkań, podczas których weterani misji zagranicznych trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Do tej pory zajęcia prowadzili m.in.: Łukasz „Juras” Jurkowski, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek, Przemysław Saleta, Jan Błachowicz czy Damian Janikowski. Tę inicjatywę docenili nie tylko uczestnicy zajęć – podczas 13 edycji wydarzenia na macie stanęło 600 zawodników – ale także czytelnicy „Polski Zbrojnej”, którzy w internetowym plebiscycie zadecydowali, że twórca „Projektu Wojownik” otrzyma Buzdygana. Nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem oficer odebrał 29 marca, podczas uroczystej gali.

Jednak Głuszczak nie cieszył się swoją statuetką zbyt długo, ponieważ postanowił przekazać ją na aukcję charytatywną. Najwytrwalsi podczas internetowej licytacji okazali się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki ich zaangażowaniu konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą 2050 zł. – Nie ma takich pieniędzy, którymi moglibyśmy spłacić ofiarę, jaką podczas misji ponieśli nasi koledzy. Ale pamiętamy o nich i dlatego angażujemy się w działania, które mają na celu wsparcie weteranów i ich rodzin – mówił płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT, odbierając z rąk płk. Głuszczaka statuetkę. Jednak to nie wszystko. Terytorialsi postanowili oddać ją pierwszemu właścicielowi, którego zachęcili do poprowadzenia kolejnej licytacji. – Liczymy na to, że ten gest rozpocznie łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – wyjaśnił płk Miernik.

REKLAMA

Ta inicjatywa bardzo ucieszyła płk. Głuszczaka, który od razu przystąpił do działania. Kolejna licytacja, podczas której można zdobyć Buzdygana, tym samym pomóc organizacji wspierającej rodziny poległych na misjach, właśnie ruszyła. Tym razem nie odbywa się ona na portalu aukcyjnym, a na facebookowym profilu płk. Szczepana Głuszczaka. – Liczę na to, że dzięki temu uda się zachęcić do licytacji jeszcze więcej osób, a co za tym idzie pozyskać więcej środków dla Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” – mówi oficer. – Dziś wiele osób pomaga weteranom. I bardzo się z tego cieszę, jednak nie możemy zapomnieć o wsparciu tych, których mężowie, ojcowie czy dzieci nie wrócili z misji. Oni także, potrzebują naszego wsparcia, dlatego zdecydowałem, że dochód z licytacji trafi właśnie do nich – mówi oficer.

W licytacji, która dziś ruszyła, może wziąć udział każda osoba pełnoletnia (osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą posiadać zgodę rodziców). Oprócz wojskowego Oscara w puli znalazł się także pamiątkowy ryngraf i unikatowy medal, który na cel charytatywny przekazał dowódca 12 BOT. Cena wywoławcza całego zestawu to 100 złotych. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w aukcji, będzie musiał przebić ofertę poprzednika o 20 zł. A o tym, kto zdobędzie statuetkę dowiemy się 29 maja o godzinie 9. To symboliczna data, bo tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ i Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Zachęcam do udziału każdego, kto chciałby mieć tę nagrodę. A może są osoby, które chciałyby, aby ona dalej czyniła dobro i przekażą ją na kolejny cel charytatywny – zastanawia się pułkownik. – Jakakolwiek motywacja nie kierowałaby licytującymi, zachęcam do udziału w aukcji. Po prostu warto pomagać – podsumowuje. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Jihadist Mill
Wsparcie MON dla weteranów
Tu się zadań nie wybiera
Szef NATO w Warszawie
Region Without a Key
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Kierunek: Afganistan
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Modernizacja bombowców
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
„Baltic Protector”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Zmiana warty na Mazurach
Jelcze dla Wisły
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Noc Muzeów już w weekend!
Targi Air Fair 2019
F-16 wracają do Polski
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Decyzja najwyższej wagi
Modernizacja floty powietrznej
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Być krok przed Bielikiem
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Wiosenna burza z polskim udziałem
Konstytucja 3 maja – światło w tunelu ginącej ojczyzny
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Kolejne szkoły w programie MON
Kampania wyborcza poza armią
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Uchylone wrota piekieł
Medale dla uczestników walk w Karbali
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
I poszli! Jak zawsze się bić!
Fabryka dżihadystów
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO