moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po szkoleniu poligony będą jak nowe

Te ćwiczenia pozwalają sprawdzić się sojusznikom we współpracy, a jednocześnie przynoszą wymierną korzyść. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury polskich poligonów to bowiem główny cel „Resolute Castle 2019”, które rozpoczęły się dziś w Żaganiu. Wezmą w nich udział żołnierze wojsk inżynieryjnych – przede wszystkim z USA i Polski. Przedsięwzięcie potrwa pół roku.

Obozowisko Karliki pod Żaganiem. To między innymi tutaj stacjonują amerykańskie wojska, które od kilku lat rotacyjnie przyjeżdżają do Polski w ramach misji „Atlantic Resolve”. Na jednym z placów w równych rzędach stoją pojazdy inżynieryjne w ciemnożółtym kamuflażu: koparki, spychacze, różnego rodzaju ciężarówki i transportery. W namiocie obok za moment rozpocznie się ceremonia inaugurująca kolejną edycję ćwiczenia „Resolute Castle”. A właściwie jego żagańską odsłonę, ponieważ kilka dni wcześniej podobna uroczystość odbyła się w Drawsku Pomorskim.

– W przedsięwzięcie zaangażowanych zostanie około 350 żołnierzy wojsk inżynieryjnych, przede wszystkim z Polski i Stanów Zjednoczonych, ale także innych państw – mówi mjr Marek Sobieszek, szef wydziału poligonowego Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu. Dlatego na dzisiejszej uroczystości pojawili się także przedstawiciele armii duńskiej. Celem ćwiczenia jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury polskich poligonów. – W Polsce od pewnego czasu stacjonują nasze wojska. Mamy też sojuszników, z którymi regularnie ćwiczymy. Zatem odpowiednie przygotowanie poligonów to dla nas sprawa kluczowa – podkreśla gen. bryg. Matthew Baker z 416 Oddziału Inżynieryjnego Rezerwy Armii Stanów Zjednoczonych. Przez najbliższe sześć miesięcy sojuszniczy żołnierze będą między innymi remontować i modernizować wytyczone na poligonach drogi, ale też wzmacniać budynki. – Skorzystamy z traktorów, dźwigów, ciężarówek. Będziemy używali betonu i cementu. Słowem: zamierzamy prowadzić prace budowlane z prawdziwego zdarzenia. Nasi inżynierowie przygotowują już odpowiednie projekty techniczne – dodaje.

REKLAMA

Ćwiczenie „Resolute Castle” organizowane są w Polsce już po raz drugi. – Ubiegłoroczne zakończyły się sukcesem. Osiągnęliśmy wszystkie zamierzone cele – zapewnia gen. Baker. Specjaliści od inżynierii na poligonie drawskim zbudowali wówczas m.in. punkt tankowania i uzbrajania śmigłowców, ruchomy cel dla szkolących się tam żołnierzy, rozstawili nowe agregaty prądotwórcze oraz rozpoczęli budowę obozowiska dla 1200 osób.

– Dzięki ćwiczeniu zacieśniliśmy współpracę z naszymi polskimi partnerami oraz polskimi władzami. Układa się ona coraz lepiej – zapewnia gen. Baker. Major Sobieszak dodaje, że takie przedsięwzięcia podnoszą stan techniczny poligonów na wyższy poziom. – Jednocześnie pozwalają sprawdzić się naszym wojskom inżynieryjnym w realnym działaniu – podkreśla oficer.

Ćwiczenia „Resolute Castle” organizowane są także w Rumunii. Tam Amerykanie wespół z miejscowymi żołnierzami rozbudowują drogi na poligonach i stawiają wieże strażnicze pomagające chronić wojskowe tereny. Pod koniec ubiegłego roku portal „Stars and Stripes” (dziennik internetowy sił zbrojnych USA) podał, że armia Stanów Zjednoczonych zamierza w poprawę infrastruktury poligonowej w Polsce i Rumunii zainwestować 24 miliony dolarów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Amerykanie odmładzają F-16
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kraby w Bolesławcu
Wojsko ma ofertę dla cywili
Informacja Prasowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
16 sekund Liberatora
Laserowa artyleria US Army
Zbiegowie z innego świata
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Groty z granatnikiem
PGZ będzie obecna na MSPO
Kolejne Groty dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Weterani znów staną na macie
Testament Polski Walczącej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rakiety z Mesko w F-35
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ochotnicy na ratunek
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Fordy, a nie Nissany
Brawurowe zagony motorowe
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
Ułańska szarża
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ogromne zainteresowanie Soną
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO