moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie inwestycje na poligonie w Drawsku

Amerykańska armia wyda 15 mln dolarów na dostosowanie poligonu w Drawsku Pomorskim dla potrzeb swoich żołnierzy i używanego przez nich sprzętu. Dzięki temu oddziały, które w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO przybyły do Polski, będą mogły brać udział w ćwiczeniach ramię w ramię z polskimi wojskami.

W najbliższych latach Siły Zbrojne RP zainwestują ogromne pieniądze, bo sięgające ponad 200 mln zł, w modernizację największego poligonu w Europie, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Unowocześniony ma być nie tylko podstawowy pas ćwiczeń taktycznych – Bucierz, lecz również teren zurbanizowany Ziemsko–Mogadisz oraz porozrzucane po całym, zajmującym ponad 36 tys. ha poligonie, różnego rodzaju strzelnice.

Część z zaplanowanych inwestycji będzie współfinansowana przez amerykański rząd. Stany Zjednoczone w ramach programu ERI – European Reassurance Initiative zainwestują w Drawsku Pomorskim do 2022 roku ponad 15 mln dolarów, m.in. na przystosowanie infrastruktury szkoleniowej dla potrzeb amerykańskich żołnierzy.

REKLAMA

Łącznie w ramach ERI zostaną zrealizowane w Drawsku Pomorskim 32 inwestycje podzielone na siedem etapów. Pierwszy etap obejmujący sześć projektów zakończył się w ubiegłym roku (w grudniu). W jego ramach między innymi rozbudowano myjnię pojazdów gąsienicowych i kołowych w parku sprzętu technicznego (PST) – powstało kilka dodatkowych stanowisk (program ERI-DPTA-002).

Poza tym przystosowano strzelnicę w Konotopie do szkolenia załóg czołgów Abrams M1 oraz transporterów Bradley i Stryker (program ERI-DPTA-005), a także dodano nowe cele na pasie taktycznym Bucierz (program ERI-DPTA-006).

Następne etapy amerykańskich inwestycji w CSWL Drawsko Pomorskie zaplanowano na kolejne lata: w 2017 zostanie zrealizowany drugi etap (cztery kluczowe projekty), w 2018 – trzeci (również cztery kluczowe inwestycje), w 2019 – czwarty (obejmujący trzy inwestycje), w 2020 – piąty (pięć inwestycji), w 2021 – szósty (cztery inwestycje). Ostatni – siódmy, zaplanowany na rok 2022, przewiduje aż sześć inwestycji.

Wykonanie największej części prac przewidziano na lata 2019–2022, kiedy to Amerykanie w ramach ERI sfinansują m.in. budowę: wież kontrolnych na strzelnicach Studnica i Jaworze C oraz garaży naprawczych przystosowanych do obsługi czołgów Abrams M1 (zakończenie projektu ERI-DPTA-018 i projektu ERI-DPTA-020A zaplanowano na rok 2019); garaży naprawczych pojazdów kołowych na terenie PST Konotop, które będą przystosowane do naprawy transporterów Stryker (zakończenie projektu ERI-DPTA-020B założono na rok 2020); magazynu części zamiennych (zakończenie projektu ERI-DPTA-025 nastąpi w 2021 roku).

Najważniejsze amerykańskie inwestycje na Drawskim Poligonie mają się jednak zakończyć w 2022 roku (w ramach etapu siódmego). Do końca tego roku zostaną wybudowane nie tylko budynki szkoleniowe, lecz również magazyny w rejonie strzelnicy Konotop Lewy, PCT Bucierz, strzelnicy Jaworze C, ośrodka zurbanizowanego Ziemsko–Mogadisz oraz strzelnicy Studnica, a także magazyn na terenie PST Konotop.

Program European Reassurance Initiative (ERI) został uruchomiony w 2014 roku. Jego najważniejszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państw członkowskich NATO oraz partnerów USA w Europie. W jego ramach w takich krajach, jak Polska, Litwa, Łotwa i Estonia nie tylko rotacyjnie stacjonują amerykańskie wojska i sprzęt, lecz także jest rozbudowywana infrastruktura. Umożliwi to zarówno wspólne szkolenie, jak i zapewni sprawniejszy przerzut dodatkowych sił ze Stanów Zjednoczonych na wypadek zagrożenia konfliktem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
 
Jakie zmiany w mundurówce?
We Never Stop
Dama odeszła do historii
Wojsko – plan na życie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pandemię pokonamy szczepieniami
Żołnierze testują nauczycieli
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Na straży niebieskiej linii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Symulator Orlika w Dęblinie
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Pustynna burza wokół Husajna
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Buzdygany dla najlepszych
Obrady ministrów obrony NATO
Malutka na poligonie
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Agenci wywiadu na bobslejach
Ferie z gwiazdami sportu
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Żydzi od Andersa
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Krotony w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Laserowa artyleria US Army
Co musi umieć kierowca czołgu
Jest Warszawa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kuźnie oficerskich kadr
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Kutno w sieci LogHubs
Kierunek: Litwa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Na rozgrzewkę – zapasy
Armia Fight Night znów w akcji
Komandosi znad Garigliano
Daglezje na większe przeprawy
WBH upublicznia swoje archiwa
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Symulator na szerokie wody
Międzynarodowy Elbląg
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO