moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie inwestycje na poligonie w Drawsku

Amerykańska armia wyda 15 mln dolarów na dostosowanie poligonu w Drawsku Pomorskim dla potrzeb swoich żołnierzy i używanego przez nich sprzętu. Dzięki temu oddziały, które w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO przybyły do Polski, będą mogły brać udział w ćwiczeniach ramię w ramię z polskimi wojskami.

W najbliższych latach Siły Zbrojne RP zainwestują ogromne pieniądze, bo sięgające ponad 200 mln zł, w modernizację największego poligonu w Europie, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Unowocześniony ma być nie tylko podstawowy pas ćwiczeń taktycznych – Bucierz, lecz również teren zurbanizowany Ziemsko–Mogadisz oraz porozrzucane po całym, zajmującym ponad 36 tys. ha poligonie, różnego rodzaju strzelnice.

Część z zaplanowanych inwestycji będzie współfinansowana przez amerykański rząd. Stany Zjednoczone w ramach programu ERI – European Reassurance Initiative zainwestują w Drawsku Pomorskim do 2022 roku ponad 15 mln dolarów, m.in. na przystosowanie infrastruktury szkoleniowej dla potrzeb amerykańskich żołnierzy.

Łącznie w ramach ERI zostaną zrealizowane w Drawsku Pomorskim 32 inwestycje podzielone na siedem etapów. Pierwszy etap obejmujący sześć projektów zakończył się w ubiegłym roku (w grudniu). W jego ramach między innymi rozbudowano myjnię pojazdów gąsienicowych i kołowych w parku sprzętu technicznego (PST) – powstało kilka dodatkowych stanowisk (program ERI-DPTA-002).

Poza tym przystosowano strzelnicę w Konotopie do szkolenia załóg czołgów Abrams M1 oraz transporterów Bradley i Stryker (program ERI-DPTA-005), a także dodano nowe cele na pasie taktycznym Bucierz (program ERI-DPTA-006).

Następne etapy amerykańskich inwestycji w CSWL Drawsko Pomorskie zaplanowano na kolejne lata: w 2017 zostanie zrealizowany drugi etap (cztery kluczowe projekty), w 2018 – trzeci (również cztery kluczowe inwestycje), w 2019 – czwarty (obejmujący trzy inwestycje), w 2020 – piąty (pięć inwestycji), w 2021 – szósty (cztery inwestycje). Ostatni – siódmy, zaplanowany na rok 2022, przewiduje aż sześć inwestycji.

Wykonanie największej części prac przewidziano na lata 2019–2022, kiedy to Amerykanie w ramach ERI sfinansują m.in. budowę: wież kontrolnych na strzelnicach Studnica i Jaworze C oraz garaży naprawczych przystosowanych do obsługi czołgów Abrams M1 (zakończenie projektu ERI-DPTA-018 i projektu ERI-DPTA-020A zaplanowano na rok 2019); garaży naprawczych pojazdów kołowych na terenie PST Konotop, które będą przystosowane do naprawy transporterów Stryker (zakończenie projektu ERI-DPTA-020B założono na rok 2020); magazynu części zamiennych (zakończenie projektu ERI-DPTA-025 nastąpi w 2021 roku).

Najważniejsze amerykańskie inwestycje na Drawskim Poligonie mają się jednak zakończyć w 2022 roku (w ramach etapu siódmego). Do końca tego roku zostaną wybudowane nie tylko budynki szkoleniowe, lecz również magazyny w rejonie strzelnicy Konotop Lewy, PCT Bucierz, strzelnicy Jaworze C, ośrodka zurbanizowanego Ziemsko–Mogadisz oraz strzelnicy Studnica, a także magazyn na terenie PST Konotop.

Program European Reassurance Initiative (ERI) został uruchomiony w 2014 roku. Jego najważniejszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państw członkowskich NATO oraz partnerów USA w Europie. W jego ramach w takich krajach, jak Polska, Litwa, Łotwa i Estonia nie tylko rotacyjnie stacjonują amerykańskie wojska i sprzęt, lecz także jest rozbudowywana infrastruktura. Umożliwi to zarówno wspólne szkolenie, jak i zapewni sprawniejszy przerzut dodatkowych sił ze Stanów Zjednoczonych na wypadek zagrożenia konfliktem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Rozbicie więzienia w Końskich
 
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Tu się zadań nie wybiera
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Gumowy czołg, realny front
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Działalność firm na rzecz obronności
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jihadist Mill
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Następcy Herculesów
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Zmiany w przepisach mundurowych
Medale dla uczestników walk w Karbali
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
F-16 wracają do Polski
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Kierunek: Afganistan
Modernizacja bombowców
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Stulecie wojskowej Akademii
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
A Half-Open Gate to Hell
Pamięć dodaje skrzydeł
„Ślązak” przeszedł kolejny test
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Rydwany dżihadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Poprady w Gołdapi
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Desant poza strefę komfortu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trudny sojusz partyzantów
Miroslawiec Up
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Logistycy na poligonie w Drawsku
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Polski wkład w operację „Overlord”
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Nowe plecaki dla żołnierzy
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Likwidacja komendanta Junka
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Flota przyszłości
Raport w sprawie reparacji od Niemiec

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO