moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu

NATO jest największym sojuszem militarnym na świecie i jest sojuszem, w którym braterstwo rzeczywiście znaczy braterstwo – mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do Paktu Północnoatlantyckiego. Na uroczystości zorganizowane w Pradze przyjechał także prezydent Słowacji, która dołączyła do NATO 15 lat temu. 

Przywódcy państw należących do Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Pradze. W Zamku na Hradczanach została zorganizowana specjalna debata dotycząca znaczenia NATO. Wzięli w niej udział prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier – Andrzej Duda, Miloš Zeman, Andrej Kiska i János Áder. W obradach uczestniczyli także szefowie resortów obrony.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy należeć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wierzymy w NATO, które jest największym sojuszem militarnym na świecie i jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a artykuł piąty oznacza rzeczywiste wsparcie, a nie tzw. bratnią pomoc – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Praga to miejsce, w którym nie trzeba tłumaczyć, czym była „bratnia pomoc”. Nawiązał tym samym do zbrojnej interwencji armii należących do Układu Warszawskiego, które na rozkaz Moskwy miały stłumić ruchy wolnościowe w Pradze w 1968 roku.

Polski prezydent zapewnił, że „wyciągamy wnioski z historii i traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze niezwykle poważnie”. Przekonywał też, że „zagrożenia, które nas niewoliły przez ponad 40 lat, wracają dziś choć w trochę innej postaci”. – Czy jest potrzebna nasza gotowość, kiedy już jesteśmy częścią wolnego świata? Czy powinniśmy odpowiadać na zagrożenia? Oczywiście, powinniśmy! – podkreślał zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

Politycy odnieśli się także do słów Madeleine Albright, byłej sekretarz stanu USA, która stwierdziła, że Rosja dąży do podzielenia Sojuszu. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że takie działania są przez Rosję prowadzone. Każde naruszenie stref powietrznych przez rosyjskie samoloty jest prowokacją i testem bezpieczeństwa – powiedział prezydent Duda. – Jeśli dziś przestaniemy na to reagować, to jutro rosyjskie samoloty znajdą się nad Pragą, Warszawą czy Berlinem. Cieszę się, że Sojusz Północnoatlantycki jest aktywny, a sojusznicy wspierają się nawzajem – zapewniał prezydent Duda. Dodał, że działania Rosji są jednym z powodów, dla których polscy żołnierze stacjonują na Łotwie i w Rumunii.

W podobnym tonie wypowiadał się Andrej Kiska, prezydent Słowacji. – Celem Rosji jest podważenie jedności Sojuszu. Rosja robi wszystko, żeby nas podzielić, bo boi się naszej siły i naszej jedności – zauważył Kiska. Natomiast węgierski prezydent zapowiadał, że odpowiedzią na agresywne działania Moskwy będą sankcje nakładane na Rosję „niezależnie od konsekwencji gospodarczych”. – Jednak dialog z Rosją jest konieczny, aby ograniczyć napięcie polityczne – mówił János Áder.

W Pradze rozmawiano także na temat wysokości nakładów na obronność. Przedstawiciele Czech, Węgier i Słowacji zapewnili, że chcą iść śladem Polski i podnosić systematycznie poziom wydatków na bezpieczeństwo. Prezydenci Zeman, Ader i Kiska zadeklarowali, że ich państwa osiągną poziom 2 proc. PKB najpóźniej do 2024 roku. – Oczywiście tempo wzrostu nakładów będzie zależało od sytuacji gospodarczej, ale sądzę, że 2 proc. PKB na obronność osiągniemy już w 2022 roku – powiedział prezydent Kiska. Prezydent Ader przekonywał, że w ostatnich latach wydatki Węgier na obronność ciągle rosną.

Dzisiejsza uroczystość zakończyła tzw. NATO Week, cykl uroczystości, podczas których świętowano 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili między innymi Żagań i Orzysz, gdzie obserwowali wspólne ćwiczenia natowskich żołnierzy, spotkali się z przedstawicielami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, a także gościli przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej na poligonie 1 Brygady Pancernej w Wesołej. Do Polski przyjechał także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także odbyła się odprawa kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP. W miniony weekend w 20 miastach w Polsce odbyły się pikniki „20 lat Polski w NATO”.

Polska, Czechy i Węgry zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 roku. Natomiast pięć lat później, w marcu 2004 roku, do NATO dołączyła Słowacja. Obecnie Sojusz tworzy 29 państw, a wkrótce mogą do niego dołączyć kolejne. Na zatwierdzenie aplikacji członkowskiej oczekuje bowiem Macedonia Północna, a Bośnia i Hercegowina ma status kandydata na członka Paktu. O przyjęcie do Sojuszu zabiega także Ukraina, Gruzja i Finlandia.

Magdalena Miernicka , prezydent.pl, TVP Info

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Aby szpital był przyjazny wojsku
 
Wsparcie dla Wisły
Po raz drugi zostali Mistrzem Ekstraklasy Wojskowej
Nowe legitymacje dla weteranów
Bałtyk pod parasolem
Lotnicza konferencja w Warszawie
Test wytrzymałości
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników
Wyrok za tragiczny wypadek
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Podwyżki dla wojskowych ustalone
GROM walczy na Bałtyku
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu
„Sokół” oficjalnie otwarty
Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach
Twierdza we krwi – Festung Kolberg
O Ukrainie wspólnym głosem
Przerwany lot „Orlika”
Sowiecki podstęp
Borsuki kupione
Zabójczy żniwiarz
Dodatkowe pieniądze dla żołnierzy trzech jednostek
Tropem podwodnego drona
W razie ataku Sojusz odpowie z całą siłą
Podniebne wsparcie sojuszników
Dla firm przychylnych żołnierzom WOT-u
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal
Polacy pomogą w poszukiwaniach żołnierzy US Army
„Do obrony użyjemy każdego środka”
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Były minister z prokuratorskimi zarzutami
Szachownica dla F-35 w nowej odsłonie
Zmiana warty na Sycylii
Sejm za planem dozbrojenia Europy
Wojskowe emerytury w górę
Rosomaki na Bałtyku
Podniebne tankowanie „Husarza”
Kosiniak-Kamysz: Musimy wywierać presję na Rosję
Podwyżki dla wojskowych wchodzą w życie
Test przyjaźni na sportowych trasach
Moskwa zrzuca winę na Kijów, licząc na przychylność Waszyngtonu
Hercules wydobyty, trzech członków załogi nie żyje
Jedność w sprawie bezpieczeństwa jest racją stanu
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
Wojsko Polskie pomaga nauce. Transportery dla stacji polarnej
W Limanowej oddano do użytku nowoczesne koszary
Poradnik na czas kryzysu już kwietniu
Zryw ku wolności
Niepokonany generał Stanisław Maczek
Lekkoatleci wicemistrzami w crossie
Szwedzkie granatniki dla Czerwonych Beretów
Sekrety biegu patrolowego
Mazurek Dąbrowskiego na zakończenie igrzysk
K9 strzelały w Ustce
Borsuk potrafi!
Drone Wars
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO