moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Szczecinie świętowano 20-lecie Polski w NATO

Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów zachodnich – powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystościach związanych z 20. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Obchody odbyły się w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

– Już we wrześniu 1999 r. tutaj, w koszarach bałtyckich w Szczecinie, zostały podniesione na maszt flagi: polska, duńska i niemiecka, bo Dowództwo zaczęło swoją służbę. To była pierwsza, a niezwykle dla nas ważna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że Korpus osiągnął już status podwyższonej gotowości bojowej i podlegają mu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północno-Wschodniej w Elblągu oraz dowództwo tworzonej właśnie Dywizji Północ na Łotwie. – Kilka dni temu afiliowaliśmy 15 Brygadę Zmechanizowaną w Giżycku i łotewską brygadę „Żelazny Wilk” pod dowództwo dywizji w Elblągu. Z ministrem obrony ustaliliśmy zaś, że do dowództwa Korpusu w Szczecinie zostanie afiliowana 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana – powiedział prezydent. Zaznaczył, że podobnych kroków oczekuje teraz od naszych sojuszników zaangażowanych w dowodzenie Korpusem.

Jak wyjaśnia Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, decyzja ta oznacza nowe możliwości w zakresie wspólnych ćwiczeń sztabowych i poligonowych, szkolenia żołnierzy oraz podnoszenia zdolności do współdziałania. W przyszłości pozwoli zaś na osiągnięcie przez dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego statusu dowództwa armijnego. Ten cel postawiony został przez Sojusz Północnoatlantycki oraz trzy państwa ramowe w 2015 roku.

REKLAMA

– Uroczystości rocznicowe w Szczecinie to znak, jakim prestiżem cieszy się to dowództwo. Jest to także okazja, aby wysłać sygnał całemu regionowi, że nieustannie stoimy na straży wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, gospodarz dzisiejszych obchodów. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda; minister Mariusz Błaszczak; gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Nie zabrakło także przedstawicieli państw sojuszniczych. Obecni byli ambasadorowie m.in. USA, Niemiec, Danii, Francji, Rumunii, Belgii, Chorwacji czy Norwegii.

– Jesteśmy w najważniejszym rangą dowództwie NATO w Polsce i regionie. 20 lat temu wstąpiliśmy do NATO, Korpus także powstał 20 lat temu, razem tworzymy więc historię NATO i historię Polski – mówił minister Mariusz Błaszczak. Na terenie Polski stacjonują dziś wojska NATO, a my jesteśmy aktywni w misjach Sojuszu. Wspólnie tworzymy siłę naszych państw – dodał szef MON.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie to dziś jedna z najważniejszych jednostek w strukturze NATO. Kwatera w Szczecinie powstała w roku przystąpienia Polski do NATO. Początkowo za jego funkcjonowanie odpowiadały trzy państwa ramowe – Polska, Dania i Niemcy. Pierwszymi krajami, które dołączyły do szczecińskiego Dowództwa w 2004 r. były Estonia, Łotwa i Litwa. Od tego czasu liczba państw współtworzących jednostkę systematycznie rosła. Obecnie jest ich 26.

W ciągu ostatnich trzech lat Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie stał się najwyższym natowskim dowództwem w rejonie Morza Bałtyckiego. Obecnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łowie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Oznacza to, że odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych Batalionowych Grupach Bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności. Ponadto, jeśli zaszłaby taka konieczność, gotowy jest do dowodzenia elementami Sił Odpowiedzi NATO (w tym tzw. „szpicą”), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego. Służy w nim ponad 400 oficerów i żołnierzy z 24 państw NATO i dwóch krajów partnerskich: Szwecji i Finlandii.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla pracowników wojska
Trzecia Setka Komandosa
Step ahead in a different world
Kampania wyborcza poza armią
Jastrzębie widzą w ciemności
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
„Zoom na proobronność”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Panie bez taryfy ulgowej
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
201 maratonów w 201 krajach
Cel – bezpieczna Europa
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pancerna walka w mieście
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
NATO i kosowska łamigłówka
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
A Biting and Tracking Commando
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Generała Andersa akces do NATO
US Army od kuchni
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szef NATO w Warszawie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
General Anders Joins NATO
Kraby na służbie w Sulechowie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Podniebny trening transportowców
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Kościuszko na czele insurekcji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Herculesem dookoła świata
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
75 lat od wielkiej ucieczki
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
To był realny plan odbudowy Polski
Wnioski z „Anakondy ‘18”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Spędź sobotę w WAT
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Drugie życie Wilczego Szańca
Premier odwiedził GROM
Rok intensywnych ćwiczeń
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Trening na wieżowcu i nad wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO