moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef NATO w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, rozmawiali w Warszawie na temat zwiększenia mobilności sił Sojuszu, wspólnych operacji oraz działań, jakie może podjąć NATO w związku z kryzysem uchodźczym. – Polska swoim zaangażowaniem przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – zaznaczał Jens Stoltenberg.

Szef NATO i polski prezydent spotkali się podczas „NATO Week”, czyli cyklu spotkań i uroczystości zorganizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W tym tygodniu świętujemy tę ważną rocznicę. Razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem byliśmy na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Spotkaliśmy się tam z żołnierzami Sojuszu, którzy w ramach misji natowskich służą w Polsce. Dziś możemy gościć sekretarza generalnego NATO – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. – W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska bardzo silnie angażuje się w naszą transatlantycką więź i robi to na wiele sposobów, przyczyniając się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.

Jednym z poruszonych podczas spotkania tematów była mobilność sił NATO. – To są bardzo ważne kwestie zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie Wojska Polskiego, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent Andrzej Duda. – Nazywamy to wzmacnianiem zdolności, które sprawiają, że Sojusz jest w stanie odpowiedzieć na bieżące oraz przyszłe wyzwania – dodał. Prezydent przypomniał także, że polscy żołnierze ramię w ramię z sojusznikami służą między innymi na Łotwie, Litwie czy w Rumunii. Są też zaangażowani w natowskie operacje w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Ta ostatnia misja jest traktowana przez Sojusz priorytetowo. – Zapewniałem sekretarza generalnego, że Polska wzmocni swoją obecność w Afganistanie. Polski kontyngent wojskowy został zwiększony z 350 do 400 żołnierzy – podkreślał zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

Z kolei Jens Stoltenberg podziękował Polsce za działania prowadzone pod sztandarem Sojuszu. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wkład, który Polska wnosi do NATO każdego dnia – mówił sekretarz generalny Paktu. Jednocześnie zauważył, że NATO zwiększa swoją obecność w naszym kraju. – W Polsce stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa i amerykańska brygada pancerna. Polska jest także gospodarzem jednego z obiektów obrony przeciwrakietowej NATO – wymieniał Stoltenberg. Według niego coraz większa liczba sojuszniczych ćwiczeń dowodzi „jedności i zaangażowania sojuszników”.

Przedstawiciel NATO przypomniał, że Polska „jest przykładem dla innych sojuszników, jeśli chodzi o wydatki na obronę”. – Staramy się, aby nasza armia była jak najlepiej uzbrojona, aby funkcjonowała sprawnie. Planujemy kolejne zakupy dla wojska i mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie na tyle dobra, że będziemy mogli te zamierzenia realizować – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do 2030 roku Polska będzie przeznaczać na obronność aż 2,5 proc. PKB.

Duda i Stoltenberg zastanawiali się nad tym, jakiego wsparcia NATO może udzielić Ukrainie, omówili też sytuację na Morzu Czarnym oraz Bliskim Wschodzie. Poruszyli również kwestię łamania przez Rosję Traktatu INF (Inter-Mediate Range Nuclaer Forces), który szef NATO nazwał „fundamentem europejskiego bezpieczeństwa”. Chodzi o dokument, który w 1987 roku został podpisany przez Rosję i Stany Zjednoczone. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. – Rosja wdraża nowe pociski, rakiety SSC-8 (rakiety Novator 9M729). To zagrożenie dla wielu miast Europy. Wzywamy Rosję, aby szanowała zapisy traktatu – mówił Stoltenberg. Zapewnił jednak, że NATO przygotowuje się do działania w świecie, w którym ten dokument nie obowiązuje, ale nie oznacza to, że na terenie Sojuszu zostaną rozmieszczone tego typu pociski.

Wieczorem Jens Stoltenberg rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
 
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozpoczynamy nową erę
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Wkręceni w skoki
Obława pełna białych plam
NATO silniejsze z rezerwistami
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Nowi szturmani w JW Agat
Kierunek: Afganistan
Brytyjska „pamiątka”
Ankona – samodzielna polska operacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stawiamy na rozwój
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
Działalność firm na rzecz obronności
Moja „bazówka”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Sojusze na fali
Sport nie dzieli, sport łączy
Rozdarty subkontynent
Formowanie 19 Brygady
Od konfliktu do zgody
Polska historia w Norwegii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Raki dla zawiszaków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejne drony dla WOT-u
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Gotowi na F-35?
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rivalry on Closed Sea
F-35 wylądowały w Powidzu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Tak umierał Wołyń
Zmiany w przepisach mundurowych
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Misja specjalna „Projektu Wojownik”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO