moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 nad Litwą, Łotwą i Estonią

Załogi polskich myśliwców F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciały dziś na Litwę, gdzie będą stacjonować przez kolejne cztery miesiące. Polacy podczas VIII zmiany PKW Orlik będą pełnili dyżur 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na nich również spoczywa odpowiedzialność za wykonanie każdej operacji lotniczej podczas Baltic Air Policing.

VIII zmiana PKW Orlik rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku i będzie trwała cztery miesiące. Polskie myśliwce, piloci, technicy oraz obsługa naziemna samolotów będą stacjonować w litewskiej bazie w Szawlach. Dowódcą polskiego kontyngentu jest ppłk pil. Adam Kalinowski, który w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego służy na stanowisku dowódcy grupy działań lotniczych.

Wylatujących na misję żołnierzy żegnał gen. bryg. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, płk Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz płk Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Przed wami bardzo ważna misja. Wiem, że zdajecie sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na was ciąży. Jestem jednocześnie przekonany, że jesteście przygotowani do zadań, które przed wami stoją. Czekam na wasz szczęśliwy powrót – mówił gen. Pszczoła. Wspomniał również, że pilotom, technikom i obsłudze szybko udało się przygotować do VIII zmiany Orlika. Mieli oni mniej czasu na trening ze względu na to, że decyzja o udziale F-16 w Baltic Air Policing zapadła we wrześniu. Wcześniej planowano, że na Litwę polecą samoloty MiG-29, ale ze względu na wypadek, w którym zginął kpt. Krzysztof Sobański oraz uziemienie myśliwców, decyzję zmieniono.

Pod koniec listopada załogi F-16 przeszły certyfikację, która sprawdziła m.in. umiejętności pilotów podczas operacji przechwytywania samolotów i sprowadzania ich na ziemię oraz znajomość przepisów, do których muszą się stosować podczas wykonywania operacji w ramach misji BAP.

Polska będzie krajem wiodącym w misji Baltic Air Policing. Co to oznacza? – W razie potrzeby polskie myśliwce podrywają się jako pierwsze. Nasi piloci będą odpowiedzialni również za wszystkie operacje wykonane podczas VIII zmiany PKW Orlik – wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Polacy będą chronić przestrzeń nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do ich zadań będą należały np. misje rozpoznania powietrznego oraz misje polegające na przechwyceniu niezidentyfikowanego samolotu, który wtargnąłby w przestrzeń powietrzną któregoś z państw. Myśliwce będą również wykonywać loty patrolowe.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – nieposiadające własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Państwa członkowskie NATO zdecydowały, że takiego wsparcia udzielą bezterminowo. Polacy weszli w skład BAP dwa lata po jej rozpoczęciu. Jako pierwsi polecieli tam piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły F-16 z Krzesin, natomiast rozpoczynającą się VIII zmianę PKW Orlik miały ponownie tworzyć MiG-29. Niestety, ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą F-16 z Krzesin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
201 maratonów w 201 krajach
Szef NATO w Warszawie
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Pokonać strach przed ogniem
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
To był realny plan odbudowy Polski
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Fuzja w ramach PGZ
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Otwarte drzwi
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Kampania wyborcza poza armią
Odwiedź „kuźnię generałów”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Trening na wieżowcu i nad wodą
Wizja marszałka prysła w Rydze
W Brukseli o bezpieczeństwie
Panie bez taryfy ulgowej
Pancerna walka w mieście
Cel – bezpieczna Europa
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
19 medali żołnierzy
Generała Andersa akces do NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Zoom na proobronność”
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Trzecia Setka Komandosa
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Drugie życie Wilczego Szańca
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Getting on an Even Keel
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Śmierć „Zapory”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
MP5: pierwszy z NATO
12 Brygada 20 lat w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO