moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie

Już za kilka miesięcy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu rozpocznie działalność w nowej, większej siedzibie. W pawilonach wystawienniczych przy lotnisku Ławica trwają ostatnie prace budowlane. Trafiły tam już także muzealne eksponaty: zabytkowe czołgi, armaty czy działa samobieżne.

Ze starej siedziby muzeum, która mieściła się na terenach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wywiezionych zostało około 50 maszyn: zabytkowych czołgów, dział samobieżnych, pojazdów opancerzonych. Kolejnych kilka trafiło do nowej siedziby z warsztatów remontowych w podpoznańskim Swarzędzu. Transporty ruszały wczesnym rankiem albo wieczorami, kiedy ruch na ulicach Poznania był niewielki. Zakrojona na dość dużą skalę operacja logistyczna przebiegła bez zakłóceń. – Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nie stało się o niej głośno – zaznacza ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Hangar, który do tej pory Muzeum miało do dyspozycji, z trudem mieścił blisko 60 zabytkowych pojazdów. W dodatku dostęp zwiedzających był utrudniony, ponieważ każdy kto wchodził na teren wojskowy, musiał uzyskać przepustkę.

Teraz sytuacja się zmieni. Zbiory zostaną rozlokowane w czterech przestronnych pawilonach nieopodal lotniska Ławica. Kiedyś w budynkach tych mieściły się garaże dla wojskowych pojazdów, ostatnio stały one puste. Dodatkowe miejsce pod ekspozycję muzeum zyska dzięki zadaszeniu przestrzeni pomiędzy obiektami. W sumie pojazdy zostaną rozstawione na powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych. W budynkach i wokół nich trwają ostatnie prace. – Musimy tam jeszcze na przykład położyć kostkę – informuje ppłk Ogrodniczuk.

Zmian będzie więcej. Muzeum Wojska Polskiego, któremu podlega poznańska placówka z myślą o niej rozpoczęło już nabór nowych kadr. – Potrzebujemy zarówno pracowników merytorycznych, jak i administracyjno-biurowych. Do obsadzenia mamy jedenaście etatów. Na tyle dostaliśmy pieniądze z resortu obrony. W sumie kadra muzeum, łącznie z szefem oddziału, będzie się na razie składała z 12 osób. Liczymy jednak, że w przyszłości uda się ją rozbudować – przyznaje Sebastian Warlikowski, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Dodaje też, że zgłaszają się już pierwsi zainteresowani. Dokładna data otwarcia nowej siedziby MBP nie jest jeszcze znana. Najpewniej jednak nastąpi to wiosną tego roku.

Historia poznańskiego muzeum sięga lat sześćdziesiątych i wiąże się z działającą wówczas w mieście Oficerską Szkołą Wojsk Pancernych. To właśnie jej żołnierze zaczęli gromadzić wycofywany ze służby sprzęt. Pierwszymi eksponatami stały się sowiecki czołg T-34 oraz dwa samobieżne działa Su-85 i Su-122. W ostatnich kilkunastu latach kolekcja zaczęła się rozrastać w bardzo szybkim tempie. Skupieni wokół placówki pasjonaci zdołali odszukać i wyremontować unikatowe pojazdy z czasów II wojny światowej, które przez lata spoczywały w bagnach i rzekach. Sprowadzali też sprzęt z zagranicy: Portugalii, Grecji, czy Norwegii. Obecnie zbiory muzeum liczą blisko 60 eksponatów. Wśród nich są na przykład czołgi Patton, Cromwell, czy Sherman Firefly, używany przez Niemców w czasie II wojny światowej ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 i działo samobieżne StuG IV, a nawet limuzyny, z których dawniej korzystali państwowi notable.

Eksponaty z Muzeum Broni Pancernej kilkakrotnie „zagrały” w filmach. Czołg T-34  pojawił się na planie filmu „Poznań '56” w reżyserii Filipa Bajona, z kolei czołgi T-54 i T-55 zostały wypożyczone ekipie Stevena Spielberga, który we Wrocławiu realizował zdjęcia do „Mostu szpiegów”. Wcieliły się w rolę pojazdów należących do armii NRD.

Koszt przygotowania nowej siedziby MBP wyniesie nieco ponad 21 mln zł brutto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Irańskie szachy
 
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
Wielofunkcyjny scyzoryk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Jedna misja, jeden zespół
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zielonka dla Patriotów
Warszawa walczy, wracamy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Amerykańska przyszłość WZL
High Confidence Operations
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów
Preselekcja u komandosów
Piknik ze smakiem
Przez krew zdobyty Śląsk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Od sojusznika do kata
A Wave of Alliances
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wojna wywiadów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO