moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie

Już za kilka miesięcy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu rozpocznie działalność w nowej, większej siedzibie. W pawilonach wystawienniczych przy lotnisku Ławica trwają ostatnie prace budowlane. Trafiły tam już także muzealne eksponaty: zabytkowe czołgi, armaty czy działa samobieżne.

Ze starej siedziby muzeum, która mieściła się na terenach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wywiezionych zostało około 50 maszyn: zabytkowych czołgów, dział samobieżnych, pojazdów opancerzonych. Kolejnych kilka trafiło do nowej siedziby z warsztatów remontowych w podpoznańskim Swarzędzu. Transporty ruszały wczesnym rankiem albo wieczorami, kiedy ruch na ulicach Poznania był niewielki. Zakrojona na dość dużą skalę operacja logistyczna przebiegła bez zakłóceń. – Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nie stało się o niej głośno – zaznacza ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Hangar, który do tej pory Muzeum miało do dyspozycji, z trudem mieścił blisko 60 zabytkowych pojazdów. W dodatku dostęp zwiedzających był utrudniony, ponieważ każdy kto wchodził na teren wojskowy, musiał uzyskać przepustkę.

Teraz sytuacja się zmieni. Zbiory zostaną rozlokowane w czterech przestronnych pawilonach nieopodal lotniska Ławica. Kiedyś w budynkach tych mieściły się garaże dla wojskowych pojazdów, ostatnio stały one puste. Dodatkowe miejsce pod ekspozycję muzeum zyska dzięki zadaszeniu przestrzeni pomiędzy obiektami. W sumie pojazdy zostaną rozstawione na powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych. W budynkach i wokół nich trwają ostatnie prace. – Musimy tam jeszcze na przykład położyć kostkę – informuje ppłk Ogrodniczuk.

Zmian będzie więcej. Muzeum Wojska Polskiego, któremu podlega poznańska placówka z myślą o niej rozpoczęło już nabór nowych kadr. – Potrzebujemy zarówno pracowników merytorycznych, jak i administracyjno-biurowych. Do obsadzenia mamy jedenaście etatów. Na tyle dostaliśmy pieniądze z resortu obrony. W sumie kadra muzeum, łącznie z szefem oddziału, będzie się na razie składała z 12 osób. Liczymy jednak, że w przyszłości uda się ją rozbudować – przyznaje Sebastian Warlikowski, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Dodaje też, że zgłaszają się już pierwsi zainteresowani. Dokładna data otwarcia nowej siedziby MBP nie jest jeszcze znana. Najpewniej jednak nastąpi to wiosną tego roku.

Historia poznańskiego muzeum sięga lat sześćdziesiątych i wiąże się z działającą wówczas w mieście Oficerską Szkołą Wojsk Pancernych. To właśnie jej żołnierze zaczęli gromadzić wycofywany ze służby sprzęt. Pierwszymi eksponatami stały się sowiecki czołg T-34 oraz dwa samobieżne działa Su-85 i Su-122. W ostatnich kilkunastu latach kolekcja zaczęła się rozrastać w bardzo szybkim tempie. Skupieni wokół placówki pasjonaci zdołali odszukać i wyremontować unikatowe pojazdy z czasów II wojny światowej, które przez lata spoczywały w bagnach i rzekach. Sprowadzali też sprzęt z zagranicy: Portugalii, Grecji, czy Norwegii. Obecnie zbiory muzeum liczą blisko 60 eksponatów. Wśród nich są na przykład czołgi Patton, Cromwell, czy Sherman Firefly, używany przez Niemców w czasie II wojny światowej ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 i działo samobieżne StuG IV, a nawet limuzyny, z których dawniej korzystali państwowi notable.

Eksponaty z Muzeum Broni Pancernej kilkakrotnie „zagrały” w filmach. Czołg T-34  pojawił się na planie filmu „Poznań '56” w reżyserii Filipa Bajona, z kolei czołgi T-54 i T-55 zostały wypożyczone ekipie Stevena Spielberga, który we Wrocławiu realizował zdjęcia do „Mostu szpiegów”. Wcieliły się w rolę pojazdów należących do armii NRD.

Koszt przygotowania nowej siedziby MBP wyniesie nieco ponad 21 mln zł brutto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Network Intelligence
 
Beagle dla żołnierzy?
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Obradowała Rada Gabinetowa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Mobilne moździerze dla armii
Nowy wiceminister w MON
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Klasy wojskowe po nowemu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Polsko-łotewska „Zima”
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kajak idealny dla komandosa
We Are All Darfur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wzywa na kwalifikację
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Weterani trenują MMA
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ostatni samochód Marszałka
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dragoni na poligonie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Stepping out of the Shadow
Powstanie bez sukcesu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podoficer po nowemu
Projekt MON dla szkół
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misje na dłużej
Bohaterskie Orlęta
They Train Together, They Fight Together
Armia Czerwona w fabryce śmierci
To nie mogło się udać, ale…
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Defense Without Politics
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO