moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty coraz bliżej

Po zatwierdzeniu przez Kongres USA zgody na sprzedaż zestawów obrony powietrznej Patriot Polska wybierze z oferty offsetowej to, co ją interesuje – mówił minister Antoni Macierewicz  podczas spotkania z dziennikarzami.  Decyzja na Kapitolu ma zapaść jutro. Szef MON mówił też, że w tym roku będzie wiadomo,  które z państw zostanie partnerem Polski w budowie okrętów podwodnych.

Minister Antoni Macierewicz spotkał się dziś z dziennikarzami, by podsumować to, co wydarzyło się przez ostatnie dwa lata w armii. Podkreślił, że gdy obejmował stanowisko ministra, wojsku była potrzebna historyczna zmiana. – Nie chodziło o szkolenie na poligonach, bo to już się działo. Armii potrzeba było czegoś więcej – mówił szef MON.

Pierwszym krokiem była zmiana struktury armii i utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk obrony terytorialnej. – Wydaliśmy na nie 900 milionów złotych – powiedział minister obrony. – Te wojska wiążą armię ze społeczeństwem, mobilizują społeczeństwo tak, aby włączyło się do wysiłku obronnego – wyjaśniał. Antoni Macierewicz przypomniał również, że jedną z jego pierwszych decyzji było także zniesienie ograniczenia służby szeregowych do 12 lat. – Z armii odchodzili żołnierze, którzy zdobyli już doświadczenie. Dziś tego limitu już nie ma – podkreślał szef MON. Zniesione zostały również tzw. limity awansowe. Dzięki temu w ciągu 2 lat wyższe stopnie dostało ponad 31 tys. żołnierzy. Kolejnym elementem przemian było wzmocnienie wschodniej flanki przez siły sojusznicze, które stacjonują w Polsce od kwietnia 2017 roku. – To efekty decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie – przypominał minister.

REKLAMA

Szef resortu podkreślił, że priorytetową sprawą jest dziś modernizacja armii. Podał, że ministerstwo podpisało około 250 umów na 20 miliardów złotych, m.in. na zakup sprzętu dla polskiej armii, z czego ponad 160  zawarto z polskimi firmami. Wśród uzbrojenia, które już trafiło lub niedługo trafi do wojska, wymienił m.in.: armatohaubice Krabmoździerze Rak, mosty Daglezja i śmigłowce Anakonda. Ale, jak podkreślił minister, to początek zmian w tej dziedzinie. – Już jutro Kongres Stanów Zjednoczonych ma zaakceptować sprzedaż Polsce systemów przeciwrakietowych Patriot. To już nie są negocjacje, Amerykanie przedstawią nam wachlarz zdolności tego systemu. Nie wszystko leży w naszych możliwościach finansowych – dodawał Antoni Macierewicz.

Broń ta ma być podstawą budowanego w naszym kraju systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu pod kryptonimem „Wisła”. Na ten program Polska zamierza wydać 30 miliardów złotych. – Będzie to oferta offsetowa, a my wybierzemy te technologie, które są najbardziej potrzebne. Zapewne nie cała ta oferta będzie przez nas przyjęta, bo też nie ma takiej potrzeby – wyjaśniał minister obrony. – Mam nadzieję, że umowę podpiszemy jeszcze w tym roku – dodał. Także w tym roku ma zostać podjęta decyzja dotycząca programu „Orka”, czyli zakupu trzech okrętów podwodnych. Ministerstwo postanowi, które z państw będzie partnerem Polski w budowie tych jednostek: Francja, Niemcy czy Szwecja. Minister zapowiedział również dalsze prace związane z zakupem śmigłowców m.in. dla wojsk specjalnych.

Szef resortu obrony podkreślał, że zmiany w armii są efektem Strategicznego Przeglądu Obronnego, którego jawną część ogłosiło ministerstwo w maju 2017 roku. – Na podstawie tego dokumentu wiemy, czego potrzeba wojsku i ile musimy mieć na to pieniędzy. SPO mówi o tym, jak zmienić strukturę i wyposażenie polskiego wojska, by osiągnąć cel: zdolność obrony przed Rosją – wyjaśniał minister. Wskazuje również, że w tym celu jest budowany potencjał dwustutysięcznej armii, która będzie w stanie obronić kraj przed wrogiem. Osiągnięcie takich zdolności zakłada znowelizowana ustawa o modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Zakłada ona stopniowy wzrost wydatków na obronność do 2,5 procenta PKB w 2030 roku. Przepisy przewidują także zwiększenie liczby żołnierzy z obecnych 150 tys. do 200 tys.

KE

autor zdjęć: mjr. Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757200
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21
~Katol Inkwizytor
1510905720
Wszystkie baterie powinny być zgromadzona do ochrony lotniska w Krzesinach i Łasku. Co byśmy nie walczyli 4 godziny. W pierwszych minutach wojny musimy ochronić naszą się uderzeniową przed atakiem masowym tz jednoczesnym uderzeniem rakiet balistycznych czy też pocisków manewrujących przewyższającym ilość ant - rakiet osłaniających obiekt. W II WŚ mieliśmy rozciągnięte i poporcjowane zdolności bojowe zamiast skoncentrować je na wybranych kierunkach. Obrona realnej siły uderzeniowej musi być priorytetem. Abstrahując o dyslokacji ale i tak w części pozostającej pod obroną. Kolejną sprawą jet to iż aby zniszczyć dany obszar - przeciwnik musi skoncentrować środki rażenie w dogodnym miejscu a to może być już pierwszą przesłanką konfliktu. Reasumując, : wszystkie baterię w centrum tz 2/3 ochraniające obiekty 1/3 ochraniająca same baterie.
DB-3F-9C-53

Powstaną kolejne strzelnice
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Rakiety z Mesko w F-35
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 sekund Liberatora
Zbiegowie z innego świata
Groty z granatnikiem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Testament Polski Walczącej
Fordy, a nie Nissany
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Współzawodnictwo rozwija
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Informacja Prasowa
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby w Bolesławcu
Kolejne Groty dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze w sztafecie pomocy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ofensywa Tuchaczewskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ogromne zainteresowanie Soną
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ochotnicy na ratunek
Brawurowe zagony motorowe
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO