moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty coraz bliżej

Po zatwierdzeniu przez Kongres USA zgody na sprzedaż zestawów obrony powietrznej Patriot Polska wybierze z oferty offsetowej to, co ją interesuje – mówił minister Antoni Macierewicz  podczas spotkania z dziennikarzami.  Decyzja na Kapitolu ma zapaść jutro. Szef MON mówił też, że w tym roku będzie wiadomo,  które z państw zostanie partnerem Polski w budowie okrętów podwodnych.

Minister Antoni Macierewicz spotkał się dziś z dziennikarzami, by podsumować to, co wydarzyło się przez ostatnie dwa lata w armii. Podkreślił, że gdy obejmował stanowisko ministra, wojsku była potrzebna historyczna zmiana. – Nie chodziło o szkolenie na poligonach, bo to już się działo. Armii potrzeba było czegoś więcej – mówił szef MON.

Pierwszym krokiem była zmiana struktury armii i utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk obrony terytorialnej. – Wydaliśmy na nie 900 milionów złotych – powiedział minister obrony. – Te wojska wiążą armię ze społeczeństwem, mobilizują społeczeństwo tak, aby włączyło się do wysiłku obronnego – wyjaśniał. Antoni Macierewicz przypomniał również, że jedną z jego pierwszych decyzji było także zniesienie ograniczenia służby szeregowych do 12 lat. – Z armii odchodzili żołnierze, którzy zdobyli już doświadczenie. Dziś tego limitu już nie ma – podkreślał szef MON. Zniesione zostały również tzw. limity awansowe. Dzięki temu w ciągu 2 lat wyższe stopnie dostało ponad 31 tys. żołnierzy. Kolejnym elementem przemian było wzmocnienie wschodniej flanki przez siły sojusznicze, które stacjonują w Polsce od kwietnia 2017 roku. – To efekty decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie – przypominał minister.

Szef resortu podkreślił, że priorytetową sprawą jest dziś modernizacja armii. Podał, że ministerstwo podpisało około 250 umów na 20 miliardów złotych, m.in. na zakup sprzętu dla polskiej armii, z czego ponad 160  zawarto z polskimi firmami. Wśród uzbrojenia, które już trafiło lub niedługo trafi do wojska, wymienił m.in.: armatohaubice Krabmoździerze Rak, mosty Daglezja i śmigłowce Anakonda. Ale, jak podkreślił minister, to początek zmian w tej dziedzinie. – Już jutro Kongres Stanów Zjednoczonych ma zaakceptować sprzedaż Polsce systemów przeciwrakietowych Patriot. To już nie są negocjacje, Amerykanie przedstawią nam wachlarz zdolności tego systemu. Nie wszystko leży w naszych możliwościach finansowych – dodawał Antoni Macierewicz.

Broń ta ma być podstawą budowanego w naszym kraju systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu pod kryptonimem „Wisła”. Na ten program Polska zamierza wydać 30 miliardów złotych. – Będzie to oferta offsetowa, a my wybierzemy te technologie, które są najbardziej potrzebne. Zapewne nie cała ta oferta będzie przez nas przyjęta, bo też nie ma takiej potrzeby – wyjaśniał minister obrony. – Mam nadzieję, że umowę podpiszemy jeszcze w tym roku – dodał. Także w tym roku ma zostać podjęta decyzja dotycząca programu „Orka”, czyli zakupu trzech okrętów podwodnych. Ministerstwo postanowi, które z państw będzie partnerem Polski w budowie tych jednostek: Francja, Niemcy czy Szwecja. Minister zapowiedział również dalsze prace związane z zakupem śmigłowców m.in. dla wojsk specjalnych.

Szef resortu obrony podkreślał, że zmiany w armii są efektem Strategicznego Przeglądu Obronnego, którego jawną część ogłosiło ministerstwo w maju 2017 roku. – Na podstawie tego dokumentu wiemy, czego potrzeba wojsku i ile musimy mieć na to pieniędzy. SPO mówi o tym, jak zmienić strukturę i wyposażenie polskiego wojska, by osiągnąć cel: zdolność obrony przed Rosją – wyjaśniał minister. Wskazuje również, że w tym celu jest budowany potencjał dwustutysięcznej armii, która będzie w stanie obronić kraj przed wrogiem. Osiągnięcie takich zdolności zakłada znowelizowana ustawa o modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Zakłada ona stopniowy wzrost wydatków na obronność do 2,5 procenta PKB w 2030 roku. Przepisy przewidują także zwiększenie liczby żołnierzy z obecnych 150 tys. do 200 tys.

KE

autor zdjęć: mjr. Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757200
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21
~Katol Inkwizytor
1510905720
Wszystkie baterie powinny być zgromadzona do ochrony lotniska w Krzesinach i Łasku. Co byśmy nie walczyli 4 godziny. W pierwszych minutach wojny musimy ochronić naszą się uderzeniową przed atakiem masowym tz jednoczesnym uderzeniem rakiet balistycznych czy też pocisków manewrujących przewyższającym ilość ant - rakiet osłaniających obiekt. W II WŚ mieliśmy rozciągnięte i poporcjowane zdolności bojowe zamiast skoncentrować je na wybranych kierunkach. Obrona realnej siły uderzeniowej musi być priorytetem. Abstrahując o dyslokacji ale i tak w części pozostającej pod obroną. Kolejną sprawą jet to iż aby zniszczyć dany obszar - przeciwnik musi skoncentrować środki rażenie w dogodnym miejscu a to może być już pierwszą przesłanką konfliktu. Reasumując, : wszystkie baterię w centrum tz 2/3 ochraniające obiekty 1/3 ochraniająca same baterie.
DB-3F-9C-53

Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
 
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Niezwyciężeni znowu trenują
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
Ostatni bój wojny obronnej
Lotem przeciw bolszewikom
Polska nie pozostanie osamotniona
Rozpoczynamy nową erę
68W znaczy ratownik
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze dzieciom
68W Means Lifesaver
Thin Blue Line
Niechciany traktat
Raki strzelały na Bałkanach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Gavia na Atlantyku
Kolejne Raki dla wojska
Nowa misja i nowy sprzęt
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Rescue Like You Would in a War
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sosnkowski przywrócony
Silesian Life Pictures
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nóż komandosa zdobyty
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Fort zagłady
„Albatros” już na wodzie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Groty i VIS-y dla armii
Wypadek saperów
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Bożeny do modyfikacji
Nowy wiceminister w MON
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Snajper walczy także z wiatrem
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO