Zrobię wszystko, aby sport w armii był dumą Rzeczypospolitej, tak jak dumą polskiej armii jesteście wy – podkreślił szef resortu obrony Antoni Macierewicz na Gali Sportu Wojskowego. Podczas imprezy wyróżniono najlepszych sportowców, trenerów i działaczy minionego roku. Rozstrzygnięty został także plebiscyt naszej redakcji.
Wojskowym sportowcom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w 2016 roku godnego reprezentowania kraju i wojska gratulowali Antoni Macierewicz, minister obrony; Witold Bańka, minister sportu i turystyki oraz gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Witam zwycięzców, tych którzy swoimi zwycięstwami, swoim wysiłkiem, nieprawdopodobną odwagą, determinacją, siłą woli przynoszą tak wiele radości i dumy polskiej armii, każdemu polskiemu żołnierzowi – mówił minister Macierewicz, otwierając Galę Sportu Wojskowego w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
– Serdecznie dziękuję za wszystko co robicie, za ten wysiłek, za ten pot, za te momenty zwątpienia i ich przezwyciężanie – mówił minister Macierewicz. Podkreślił również znaczenie sportu powszechnego w wojsku. – Czyni naszą armię silniejszą, sprawniejszą, zdrowszą, skuteczniejszą, ale jest także przykładem. Zachęca i pociąga rzesze Polaków do armii. Sprawia, że jako naród jesteśmy sprawniejsi, bardziej zdrowi, wytrzymali i zdolni rywalizować z innymi narodami – zaznaczył.
Sportowcy mogą liczyć na wsparcie
Szef MON podziękował za dotychczasową współpracę Ministerstwu Sportu i Turystyki, które od lat pomaga wojskowym sportowcom. Dziękował również trenerom i dowódcom, którzy wspierają sport. – Wiemy wszyscy, że nie ma wybitnego sportowca bez wybitnych trenerów. Nie ma też dobrych sportowców bez przyjaznego otoczenia, bez tej całej wielkiej infrastruktury armii, ale i infrastruktury, którą buduje pan minister Witold Bańka – powiedział szef resortu obrony.
Minister obrony zapewnił również, że ministerstwo będzie bardziej dbało o rozwój sportu w armii. – Będziemy modernizowali infrastrukturę sportową i zmieniali nasze zaangażowanie w sport tak, aby go maksymalnie wspierać. By polska flaga była jak najczęściej wciągana na maszt na najważniejszych imprezach – stwierdził minister Macierewicz.
– Jako reprezentanci Polski, dumnie startujący z orzełkiem na piersi, jesteście nie tylko wielkim wzorem i przykładem dla armii. Jesteście dumą polskiej armii, ale także wszystkich obywateli Polski, którzy wam kibicują, trzymają za was kciuki i wzruszają się każdym waszym sukcesem – mówił Witold Bańka, minister sportu i turystyki. Szef polskiego sportu podziękował również sportowcom za ich postawę i zaangażowanie. – Zdobywając laury dla Polski rozsławiacie nasz kraj na całym świecie – podkreślił.
Minister Antoni Macierewicz podczas Gali wręczył czołowym sportowcom resortowe odznaczenia. Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali: st. szer. Oktawia Nowacka, szer. Agata Ozdoba i szer. Arleta Podolak. Natomiast Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju wyróżnieni zostali: st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, st. szer. Iwona Matkowska, st. szer. Monika Michalik i szer. Aleksandra Hornik.
Rok pod znakiem sukcesów
W 2016 roku najważniejszą imprezą były igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie nasi żołnierze wywalczyli trzy medale: srebrny – dyskobol plut. Piotr Małachowski, a brązowe – pięcioboistka nowoczesna st. szer. Oktawia Nowacka i zapaśniczka st. szer. Monika Michalik. I za te osiągnięcia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przyznało medalistom olimpijskim trzy najwyższe lokaty w kategorii najlepszych żołnierzy sportowców Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym. Ranking wygrał Małachowski przed Nowacką i Michalik.
– Z mistrzostw świata i Europy nasi żołnierze przywieźli natomiast siedem krążków. St. szer. Ewelina Ptak zdobyła srebrny medal w biegu sztafetowym 4x400 m na halowych mistrzostwach świata. Z kolei największe sukcesy na czempionacie Starego Kontynentu osiągnęli, zdobywając tytuły mistrzowskie: plut. Piotr Małachowski w rzucie dyskiem i mar. Angelika Cichocka w biegu na 1500 m oraz dżudoczki w turnieju drużynowym: st. mar. Daria Pogorzelec, mar. Karolina Tałach, szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba – przypomniał najlepsze wyniki gen. dyw. Jarosław Mika.
Nasi reprezentanci świetnie spisywali się też na wojskowych mistrzostwach świata. Wywalczyli w nich 24 medale, w tym osiem złotych. Tytuły mistrzowskie zdobyli: st. szer. Oktawia Nowacka i szer. Jarosław Świderski w pięcioboju nowoczesnym, st. szer. Monika Michalik i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus w zapasach, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski oraz drużyny mężczyzn i kobiet w maratonie, a także szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba w dżudo.
Generał Mika podkreślił również, że w 2016 roku duży sukces odniosła reaktywowana po 22 latach reprezentacja Wojska Polskiego w piłce nożnej. Piłkarze na turnieju w Niemczech wywalczyli awans do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie. Generał zaznaczył, że duży udział w sukcesie piłkarskiej reprezentacji mieli ppłk Sebastian Krasoń, który odpowiadał za jej reaktywowanie oraz st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji.
Sportowy plebiscyt portalu polska-zbrojna.pl
Już po raz piąty rozstrzygnięty został „Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego”, organizowany przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl. Podczas Gali Sportu Wojskowego Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wręczył nagrody zwycięzcom w czterech kategoriach: „Sportowiec roku”, „Mistrz sportu powszechnego”, „Nadzieja sportu wojskowego” oraz „Trener roku”.
Czytelnicy portalu w internetowym głosowaniu tytuł „Sportowca roku” przyznali biegaczce na orientację szer. Aleksandrze Hornik. – Jestem zaskoczona wyborem internautów. Bardzo im dziękuję za oddane na mnie głosy – powiedziała zadowolona z plebiscytowego wyniku reprezentantka poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego.
Tytuł „Mistrza sportu powszechnego” otrzymał st. szer. Marcin Horbacz z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Internauci wybrali zwycięzcę w tej kategorii spośród dziesięciu mistrzów Wojska Polskiego. Horbacz w 2016 roku został czterokrotnym medalistą mistrzostw WP w pływaniu oraz dwukrotnym mistrzem WP w strzelaniu z kbk AK: drużynowym i w klasyfikacji zespołowej. Były czołowy reprezentant Polski cieszył się, że internauci docenili jego osiągnięcia i zapowiedział, że nadal będzie walczył o medale na mistrzostwach WP.
„Trenerem roku”, decyzją Kapituły plebiscytu portalu polska-zbrojna.pl, został mł. chor. Grzegorz Gajdus z poznańskiego WZS. Laureat poprowadził do sukcesu maratończyków na 48. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Turynie. 1. miejsce zajął w nich st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, 2. szer. Olga Kalendarova-Ochal oraz 3. st. szer. Mariusz Giżyński i szer. Karolina Pilarska. Natomiast w klasyfikacji drużynowej obie polskie drużyny wywalczyły złote medale. Laureat podziękował Kapitule za docenienie jego pracy i zapowiedział, że postara się, aby z tegorocznego czempionatu w Kanadzie nasi maratończycy wrócili z kilkoma medalami.
„Nadzieją sportu wojskowego” został natomiast zapaśnik szer. Dawid Klimek. Reprezentant wrocławskiego Śląska i Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu w 2016 roku wywalczył brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kategorii wagowej do 75 kg. Laureat nie mógł osobiście odebrać wyróżnienia, gdyż obecnie startuje na Węgrzech w młodzieżowym czempionacie Starego Kontynentu.
Kapituła plebiscytu portalu polska-zbrojna.pl przyznała również „Nagrodę specjalną”, wyróżnienie za całokształt osiągnięć w sporcie wojskowym. Otrzymał ją płk rez. Krzysztof Szopiński, prezes Wojskowego Klubu Spadochronowego Skrzydło. Członkowie kapituły docenili jego zasługi dla rozwoju sportów spadochronowych.
Na Gali swoje wyróżnienie – Herkulesa Roku – przyznała także Wojskowa Federacja Sportu. Uhonorowany nią został kmdr ppor. rez. Andrzej Stępień. To wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Laureat w latach 70. i 80. zeszłego wieku był czołowym w kraju czterystumetrowcem. W mistrzostwach Polski zdobył 22 medale, w tym 12 złotych (po sześć w rywalizacji indywidualnej i w sztafetach). Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Startował w barwach Karkonoszy Jelenia Góra oraz wojskowych klubów sportowych Śląsk Wrocław i Flota Gdynia. W tym ostatnim klubie po zakończeniu kariery sportowej został działaczem sportowym. Obecnie jest wiceprezesem i dyrektorem Floty.
WYRÓŻNIENIA
wyróżnienie w kategorii najlepszych reprezentacji Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym:
I miejsce – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
II miejsce – 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
III miejsce – Siły Powietrzne
wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym:
I miejsce – Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław
II miejsce – Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa
III miejsce – Akademia Marynarki Wojennej Gdynia
wyróżnienie w kategorii 10 najlepszych żołnierzy sportowców Wojska Polskiego w Sporcie Wyczynowym:
I miejsce – plutonowy Piotr Małachowski – Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław
II miejsce – starszy szeregowy Oktawia Nowacka – Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze
III miejsce – starszy szeregowy Monika Michalik – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
IV miejsce – szeregowy Arleta Podolak – Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław
V miejsce – marynarz Angelika Cichocka – Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia
VI miejsce – starszy szeregowy Arkadiusz Gardzielewski – Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław
VII miejsce – szeregowy Agata Ozdoba – Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław
VIII miejsce – starszy szeregowy Marcin Lewandowski – Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz
IX miejsce – starszy szeregowy Iwona Matkowska – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
X miejsce – szeregowy Aleksandra Hornik – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
wyróżnienie w kategorii 10 najlepszych żołnierzy sportowców Mistrzów Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym:
I miejsce – starszy kapral Rafał Wójcik – 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin
II miejsce – szeregowy Natalia Szczęsnowicz – 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
III miejsce – starszy szeregowy Marcin Horbacz – 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
IV miejsce – porucznik Marcin Kołoszuk – 4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk
V miejsce – kapral Dawid Dworak – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań
VI miejsce – szeregowy Karolina Kędzia – 23 Pułk Artylerii Bolesławiec
VII miejsce – szeregowy Adam Nowicki – 12 Batalion Dowodzenia Szczecin
VIII miejsce – starszy szeregowy Krzysztof Woźniak – 2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec
IX miejsce – szeregowy Paulina Kaczyńska – 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin
X miejsce – starszy szeregowy Mateusz Demczyszak – 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
wyróżnieni medalami resortowymi:
ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU
• st. szer. Oktawia Nowacka
• szer. Agata Ozdoba
• szer. Arleta Podolak
SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU
• st. szer. Arkadiusz Gardzielewski
• st. szer. Iwona Matkowska
• st. szer. Monika Michalik
• szer. Alesadndra Hornik
Ponadto minister obrony narodowej za wybitne osiągnięcia sportowe wyróżnił nagrodą uznaniową 29 zawodników, trenerów i organizatorów sportu w Siłach Zbrojnych RP.
wyróżnienie w kategorii najlepsi sportowcy i organizatorzy Międzynarodowego Współzawodnictwa Sportowego Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Europie:
22 Baza Lotnictwa Taktycznego - Malbork
starszy szeregowy Łukasz Kujawski – 33 Dywizjon Rakietowy OP Gdynia
szeregowy Ewelina Paprocka – 33 Dywizjon Rakietowy OP Gdynia
wyróżnienie w kategorii wzorowo zorganizowane i przeprowadzone zawody rangi Mistrzostw Wojska Polskiego:
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych – Wrocław
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – Zegrze
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej – Ustka
wyróżnienie w kategorii najlepszych jednostek wojskowych będących w obszarze odpowiedzialności DGRSZ w sporcie powszechnym:
I miejsce – 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
II miejsce – 7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk
III miejsce – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań
IV miejsce – 17 Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz
V miejsce – 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań
VI miejsce – 15 Brygada Zmechanizowana Giżycko
VII miejsce – 1 Brygada Logistyczna Bydgoszcz
VIII miejsce – Dywizjon Okrętów Bojowych Gdynia
podziękowanie za uzyskanie najlepszych wyników w działalności szkoleniowej i metodycznej oraz zaangażowanie w rozwój sportu w resorcie obrony narodowej:
1. major Sławomir Kowalski – Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Koszalin
2. kapitan marynarki Janusz Porzycz – Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia
3. starszy chorąży Piotr Krajewski – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
4. chorąży Krzysztof Mol – 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
5. szeregowy Paweł Golinowski – 11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
podziękowanie za długoletnią działalność trenerską i organizacyjną na niwie sportu wojskowego i pozostawienie po sobie jak najlepszych wspomnień i wzorców osobowych godnych mistrzów:
podpułkownik Dariusz Breszko/ Dowództwo Generalne RSZ
podpułkownik Mirosław Langner/ Dowództwo Generalne RSZ
podpułkownik Ryszard Młynarczyk/ Dowództwo Generalne RSZ
podpułkownik Leszek Korszun/ Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław
podpułkownik Dariusz Bednarek/ Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz
major Jan Kędziora/ 23 Pułk Artylerii Bolesławiec
komandor podporucznik Dariusz Kloskowski/ Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka
chorąży Piotr Augustyniak/ Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Poznań
chorąży Maciej Lamentowicz/ Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Poznań
chorąży Bogusław Paterek/ 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
Kapituła „Plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego” zorganizowanego przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl przyznała tytuły:
Trenera Roku – młodszy chorąży Grzegorz Gajdus – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
Nadziei Sportu Wojskowego – szeregowy Dawid Klimek – Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław.
Nagrodę Specjalną przyznała pułkownikowi rezerwy Krzysztofowi Szopińskiemu.
Natomiast czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl w głosowaniu wybrali:
Mistrza Sportu Powszechnego – starszy szeregowy Marcin Horbacz/ 10 Brygada Kawalerii Pancernej
Sportowca Roku – szeregowy Aleksandra Hornik – Wojskowy Zespół Sportowy Poznań
Ponadto Wojskowa Federacja Sportu przyznała Herkulesa Roku panu komandorowi podporucznikowi rezerwy Andrzejowi Stępieniowi – dyrektorowi Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze