moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie

Siedem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na 31. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Zapasach rozegranych w Skopje. Dwa złote odebrały st. szer. Monika Michalik i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus. Srebrne: st. szer. Iwona Matkowska i szer. Katarzyna Krawczyk. Brązowe: kpr. Damian Janikowski, szer. Radosław Marcinkiewicz i szer. Dawid Kareciński.

St. szer. Monika Michalik

W stolicy Macedonii o medale walczyło ponad 400 wojskowych sportowców z 32 państw z czterech kontynentów. Wojsko Polskie reprezentowało siedmiu zawodników w stylu klasycznym i pięciu w stylu wolnym oraz cztery zawodniczki. Wszystkie nasze reprezentantki z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego stanęły na podium. W rywalizacji mężczyzn dwa brązowe medale wywalczyli zawodnicy w stylu klasycznym – kpr. Damian Janikowski w kategorii 85 kilogramów i szer. Dawid Kareciński w kategorii 66 kg. Obaj są reprezentantami wrocławskiego WZS. Natomiast z zapaśników walczących w stylu wolnym jedyny medal dla Polski zdobył szer. Radosław Marcinkiewicz z poznańskiego WZS, który rywalizował w kategorii 86 kg.

– W Skopje mogliśmy zdobyć jeszcze dwa medale w rywalizacji „klasyków” – mówi mł. chor. Artur Michalkiewicz, mistrz Europy z 2006 roku i wielokrotny medalista wojskowych czempionatów, który w Skopje był jednym z dwóch polskich sędziów. – Szer. Michał Tracz minimalnie przegrał walkę, po której mógł przystąpić do pojedynku o brąz. Z kolei szer. Dawid Klimek prowadził już 7:0 z Ukraińcem i w końcówce walki przegrał pechowo 7:10. Zwycięstwo nad reprezentantem Ukrainy otworzyłoby mu drogę do walki o awans do finału – wylicza. Natomiast w stylu wolnym, zdaniem chorążego – sędziego, szer. Krystian Brzozowski miał pechowe losowanie i w pierwszej walce uległ utytułowanemu rywalowi z Azerbejdżanu. – Z kolei st. szer. Radosław Baran, który miał startować w kategorii do 97 kg, w ostatniej chwili zdecydował się na start w kategorii do 125 kg. W drugiej walce uległ Irańczykowi i wypadł ze strefy medalowej – dodaje mistrz zapaśnik.

Kpr. Damian Janikowski.

Sędzia Michalkiewicz, który w 2008 roku w swoim ostatnim starcie w wojskowych mistrzostwach świata wywalczył w Splicie złoty medal, nie krył swojego zdziwienia decyzją o rozgrywaniu walk w stylu klasycznym według nowych przepisów. – Sędzia główny, z Turcji, dzień przed rozpoczęciem mistrzostw otrzymał z międzynarodowej centrali zapaśniczej wytyczne, by walki były prowadzone zgodnie z przepisami, które miały być wprowadzone od 2017 roku. Zawodnicy nie mieli więc prawa wyboru pozycji na macie po orzeczeniu sędziego o pasywności rywala. Seniorzy musieli walczyć w myśl przepisów, które obecnie obowiązują w kategorii juniorów – mówi chorąży.

W Skopje reprezentanci Wojska Polskiego wypadli jednak lepiej niż na zeszłorocznym czempionacie w Korei Południowej, który rozegrano w ramach VI Letniej Olimpiady Wojskowej. Na koreańskich mistrzostwach Polacy zdobyli dwa medale, oba w rywalizacji w stylu klasycznym: srebrny kpr. Damian Janikowski w kategorii 85 kg i brązowy st. szer. Łukasz Banak w kategorii 130 kg. W Korei Południowej jednak w programie igrzysk nie było zapasów kobiet, które są mocną stroną naszej reprezentacji. Natomiast przed dwoma laty w Forcie Dix w Stanach Zjednoczonych reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli dziesięć medali. Na najwyższym stopniu podium stanęły st. szer. Iwona Matkowska i szer. Katarzyna Krawczyk. Srebrne medale zdobyli st. szer. Monika Michalik i kpr. Damian Janikowski, brązowe zaś: chor. Piotr Krajewski, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, st. szer. Maciej Balawender, st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski i szer. Radosław Marcinkiewicz.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Trening z koktajlami Mołotowa
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Żandarmeria świętuje
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory 2018 zakończone
Polityka fałszywego uśmiechu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
GROM, jak rodziła się legenda
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Porządki w programach śmigłowcowych
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Scenariusze dla Tygrysów
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Z ziemi widzą więcej niż piloci
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Na jakich zasadach powrót do armii?
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Sukces Trumpa czy Kima?
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Francja inwestuje w obronność
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Wojskowi judocy na tatami
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Starcie pancernych plutonów
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Puma i Kuguar na Mazurach
Porady z paragrafem
Nowy inspektor marynarki wojennej
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wyjątkowa misja
„Bękarty wojny” w Dachau
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Eurosatory – osobiste wymogi
Polskie skrzydła w Afryce
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Kierunek – wschodnia flanka
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Bliski Wschód – definicja chaosu
Legenda polskiej partyzantki
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
LOT Szkoły Orląt
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO