moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kalendarium 2016: styczeń – marzec

Pentagon zapowiada ulokowanie brygady pancernej US Army na wschodniej flance NATO, rząd znosi 12-letni limit służby szeregowych, polsko-litewsko-ukraińska brygada rozpoczyna działalność, rosną pensje żołnierzy – to najważniejsze wydarzenia pierwszego kwartału mijającego 2016 roku.

STYCZEŃ 2016

Baza bezzałogowców

Działalność rozpoczęła 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. – W Mirosławcu tworzy się historia. Tu będą najnowsze systemy uzbrojenia, które zamierzamy wprowadzić do sił zbrojnych – mówił gen. broni Mirosław Różański, ówczesny dowódca generalny, podczas oficjalnego rozpoczęcia działalności jednostki.

fot. Dariusz Gorajski

12 Baza wyposażona jest w bezzałogowce klasy mini, ale przygotowuje się do przyjęcia nowocześniejszego sprzętu rozpoznawczego, a w przyszłości także uderzeniowego. Jednostką dowodzi płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski-Popow.


Grupa V4

Wyszehradzka Grupa Bojowa rozpoczęła półroczny dyżur w Unii Europejskiej. W razie kryzysu była gotowa prowadzić operacje w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. W skład Grupy weszło niemal 4 tys. żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Polska wystawiła do dyżuru najwięcej wojskowych.

fot. arch. 12 BZ

– Moi żołnierze przygotowani są do działania zarówno w Afryce, jak i w strefie podbiegunowej – zapewniał gen. bryg. Dariusz Górniak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.


Nowy rektor WSOWL

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jego priorytetem jest przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych.

fot. st. chor. sztab. Marek Kańtoch

– Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – mówił nowy komendant WSOWL.


Wielonarodowa Brygada z Lublina

Działalność rozpoczęła polsko-litewsko-ukraińska brygada. Zgodnie z zapowiedziami MON, jednostka ma w przyszłości liczyć 4 tys. żołnierzy. Pełną gotowość bojową osiągnie w 2017 roku. Brygadę tworzą trzy bataliony narodowe i oddział specjalny. Kwatera główna LITPOLUKRBRIG jest w Lublinie, natomiast pododdziały z Litwy, Polski i Ukrainy pozostają na terenie swoich jednostek.

fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych organizowanych przez Unię Europejską, NATO i ONZ, zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu sił zbrojnych.


Korzystne zmiany w wojskowych wynagrodzeniach

Kwota 300 zł wypłacana żołnierzom w ramach dodatku stażowego została włączona do wynagrodzenia zasadniczego. Dzięki temu wzrosły inne świadczenia wypłacane żołnierzom, naliczane od podstawy pensji, np. nagrody i zapomogi. – Poprawa warunków finansowych żołnierzy była jedną z moich pierwszych decyzji, które podjąłem rozpoczynając kadencję – mówił „Polsce Zbrojnej” minister Antoni Macierewicz.


LUTY

Mundury dla niezłomnych

Minister obrony narodowej zdecydował o wprowadzeniu mundurów honorowych dla żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski po 1944 roku. – Podjąłem tę decyzję, abyście nie tylko mogli z dumą ten mundur nosić, ale by każdy polski żołnierz oddawał wam honory i cześć, bo na to zasłużyliście swoją walką, przelaną krwią i determinacją – mówił Antoni Macierewicz.

fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON

Mundur honorowy żołnierzy wyklętych jest wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim. Na jego rękawach będą umieszczone znaki wyróżniające daną formację.


Nowe granatniki

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę 200 sztuk rewolwerowych 40-milimetrowych granatników RPG-40 dla żołnierzy wojsk lądowych. Dwuletni kontrakt z Zakładami Mechanicznymi Tarnów wart jest prawie 9 mln zł.

fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów

Nowa broń waży ok. 6 kg i może wystrzelić sześć 40-milimetrowych granatów w ciągu kilkudziesięciu sekund. Zasięg RPG-40 waha się od 400 do 800 metrów w zależności od użytego rodzaju amunicji.


Nowa komisja do zbadania katastrofy smoleńskiej

Minister Antoni Macierewicz podpisał rozporządzenie umożliwiające wznowienie badań dotyczących katastrofy rządowego Tu-154 z 10 kwietnia 2010 roku. Przyczyny tragedii bada podkomisja, na czele której stanął dr inż. Wacław Berczyński.

fot. Jarosław Wiśniewski

Rozporządzenie MON dotyczy organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Przewiduje ono, że ministerstwo będzie mogło wznowić badanie wypadku lub incydentu lotniczego w sytuacji, gdy zostaną ujawnione „nowe okoliczności” lub dowody mogące mieć istotny wpływ na wyjaśnienie przyczyn zdarzenia.


Spotkanie ministrów obrony NATO

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony Sojuszu. – Dziś NATO stawia czoła ogromnym zagrożeniom: niepokój na Ukrainie, trudna sytuacja na południu, a także rozprzestrzenianie się terroryzmu i największy kryzys migracyjny od czasów II wojny światowej – mówił Jens Stoltenberg, szef NATO.

fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Najważniejsze ustalenia obrad dotyczyły zwiększenia rotacyjnej obecności żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO, większej liczby wojskowych ćwiczeń, inwestycji infrastrukturalnych.


MARZEC

Program MON do walki z korupcją

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało profilaktyczny program przeciwdziałania korupcji na lata 2016–2019. To pierwszy tak kompleksowy plan kierowany do żołnierzy i pracowników cywilnych. Program został opracowany przez Oddział Profilaktyki Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych MON. W armii szczególnie zagrożona korupcją jest działalność dotycząca zamówień sprzętu i wyposażenia o znacznej wartości, inwestycji budowlanych, usług ochrony i zaopatrywania jednostek na przykład w żywność.


Buzdygany 2015

Redakcja „Polski Zbrojnej” po raz kolejny przyznała Buzdygany osobom zasłużonym dla Wojska Polskiego.

fot. Jarosław Wiśniewski

Laureatami zostali: dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. bryg. (obecnie gen. dyw.) prof. Grzegorz Gielerak, zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Andrzej Woltmann, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów „Gałus”, kierownik Zespołu Rozpoznania i Dowodzenia w Instytucie Dowodzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych ppłk Andrzej Demkowicz, oficer CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa), który wielokrotnie uczestniczył w misjach zagranicznych, mjr Marcin Matczak, pilot F-16 ppłk Paweł Marcinkowski. Nagrodę Buzdygana Internautów, otrzymał dziennikarz Interia.pl Sławomir Zagórski.


Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W Markowej na Podkarpaciu uroczyście otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. – Polska, a także sprawiedliwość dziejowa takiego pomnika potrzebowała – mówił w wystąpieniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polacy ratujący Żydów są takimi samymi bohaterami jak ci, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość kraju.


Ulmowie podczas II wojny światowej udzielali schronienia Żydom, za co cała rodzina – w tym sześcioro dzieci – została w 1944 roku rozstrzelana.


Szeregowi dłużej w służbie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę likwidującą ograniczenie służby kontraktowej do 12 lat. Dzięki nowym przepisom szeregowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 roku, mogą pozostać w armii dłużej i uzyskać po 15 latach minimalne uprawnienia emerytalne. Ci z kolei, którzy trafili do wojska po 1 stycznia 2013 roku, takie uprawnienia nabędą po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat. Nowelizacja umożliwiła także żołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby, ponowne ubieganie się o powołanie do armii.

fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

W sumie na likwidacji przepisu zyskało ponad 30 tysięcy żołnierzy. – Te zmiany są po to, aby z doświadczenia, wiedzy i pracy żołnierzy, armia nadal mogła korzystać, aby nie zostawali oni na bruku, gdy są w pełni aktywni – mówił minister Antoni Macierewicz w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.


Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, otrzymali na wniosek szefa MON nominacje generalskie.

fot. BBN

Oficerowie odebrali awans z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nowa polityka historyczna MON

Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział rozpoczęcie kampanii „Polskie drogi do niepodległości”. Jej celem jest promocja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem faktów, o których do tej pory nie mówiono.

fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Kampania ma być realizowana w latach 2016-2020. Przez ten czas będą przypominane ważne wydarzenia historyczne, a do programu nauczania w szkołach oficerskich i podoficerskich zostanie wprowadzony przedmiot historia Polski. – Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego – mówił szef MON.


US Army na wschodniej flance

Pentagon zapowiedział, że w 2017 roku na wschodniej flance NATO ulokowana zostanie nowoczesna brygada pancerna US Army. 4,5 tys. żołnierzy oraz kilkaset sztuk ciężkiego sprzętu będzie stacjonować na terenie siedmiu państw – Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Polski. – To demonstracja naszych działań, aby uspokoić natowskich sojuszników w obliczu agresywnej polityki Rosji w Europie Wschodniej – mówił gen. Philip Mark Breedlove, naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie.


Zamachy w Brukseli

Terroryści zaatakowali w stolicy Belgii. Zamachowcy zdetonowali ładunki na lotnisku Zaventem oraz w metrze. Doszło do sześciu wybuchów. Zginęły co najmniej 34 osoby, a około 200 zostało rannych, w tym trzech Polaków. W Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego.

Jutro kolejna część kalendarium mijającego 2016 roku.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Chciałem walczyć z Niemcami
 
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
O Patriotach na WAT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ważka bliżej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
For the Right Cause
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Własne interesy Europy
Szturmani na Lipie
Krwawe walki o Monte Cassino
Żyj zdrowiej
Symulatory strzelań Rosomaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
We Are All Darfur
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Czerwoni w odwrocie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Podziemna potęga
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Centrum dla Viperów w Łodzi?
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Darłowo czeka na śmigłowce
Nauka zimowego pływania
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO