Jeszcze w tym roku żołnierze wojsk lądowych zostaną wyposażeni w nowy typ broni indywidualnej – rewolwerowe 40-milimetrowe granatniki RPG-40. Inspektorat Uzbrojenia podpisał z ich producentem, Zakładami Mechanicznymi Tarnów (ZMT), umowę na dostawę 200 sztuk tego uzbrojenia. Dwuletni kontrakt opiewa prawie na dziewięć milionów złotych.
Nowa broń waży nieco ponad sześć kilogramów i jest w stanie wystrzelić sześć (czyli cały magazynek) 40-milimetrowych granatów w ciągu kilkudziesięciu sekund. Jej zasięg jest ściśle uzależniony od typu użytej amunicji. Waha się od 400 metrów – gdy będziemy używać pocisków 40 mm x 46SR NATO LV o prędkości początkowej wynoszącej około 78 m na sekundę, do aż około 800 metrów – kiedy wykorzystamy pociski 40 mm x 51SR o prędkości początkowej około 120 m na sekundę.
Przedstawiciele ZMT podkreślają, że RPG-40 to broń uniwersalna, która może być używana do różnego typu zadań, nie tylko do wsparcia ogniowego. – Granatnik może wykorzystywać naboje specjalne, np. dymne, oświetlające z flarą na spadochronie lub obserwacyjne – mówi Marek Kołdras, pełnomocnik do spraw komunikacji ZMT, który dodaje, że przy projektowaniu granatnika zadbano o to, aby jego użytkownik mógł go w dużym stopniu spersonalizować. – RGP-40 jest wyposażony w cztery szyny Picatinny, przeznaczone do mocowania dodatkowego wyposażenia. Górna służy mocowaniu przyrządów celowniczych, dolna zaś – połączenia chwytu pionowego i wysuwanego dwójnoga – wyjaśnia.
Zgodnie z podpisaną kilka dni temu umową, granatniki RPG-40 mają trafić do armii w dwóch transzach. Pierwsza (sto sztuk) powinna być dostarczona do końca października br. Drugiej należy się spodziewać do końca sierpnia 2017 roku. Za broń armia zapłaci niecałe dziewięć milionów złotych.
Idea wyposażenia polskich żołnierzy w wielostrzałowe granatniki pojawiła się w połowie ubiegłej dekady, po wnioskach płynących z doświadczeń w Iraku i Afganistanu. Żołnierze sygnalizowali w nich, że potrzebują broni, która zapewni im lepsze wsparcie ogniowe niż konstrukcje, którymi dysponują, czyli jednostrzałowe 40-milimetrowe granatniki Pallad i SBAO-40.
W 2007 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciło inżynierom Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie opracowanie konstrukcji wielostrzałowego 40-milimetrowego granatnika. Prototyp sześciostrzałowej broni o kryptonimie RGP-40 zaprezentowano w 2008 roku.
Od tego momentu broń ulepszano i dopracowywano. W 2010 roku wyprodukowano jej próbną partię i przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej. W 2013 roku zakończono wojskowe badania i dokonano odbioru partii wdrożeniowej pięciu granatników.
W owym czasie zmieniły się przepisy i MON nie mogło już kupić z wolnej ręki opracowanych zgodnie ze swymi wytycznymi granatników. Odbył się więc przetarg w trybie „istotnym dla bezpieczeństwa państwa”, skierowany wyłącznie do rodzimego przemysłu.
autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów
komentarze