moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Specjalnych. GROM

Misje najwyższego ryzyka to specjalność żołnierzy GROM-u. W Afganistanie uratowali życie kilkudziesięciu osobom, których odbili z rąk terrorystów. Aby dostać się do jednostki, trzeba przejść niezwykle trudną selekcję. W tym roku mija 9. rocznica utworzenia wojsk specjalnych. GROM jest jedną z pięciu jednostek, które weszły w skład tej struktury.

GROM powstał 26 lat temu jako pokłosie akcji „Most”. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki zgodził się, aby rosyjscy Żydzi opuszczający ZSRR mogli z Warszawy wylatywać do Izraela. Niedługo potem fundamentaliści oświadczyli, że przestali uważać Polskę za kraj przyjazny i przeprowadzili w Bejrucie zamach na dwóch Polaków. Właśnie wtedy narodził się plan powstania antyterrorystycznej jednostki specjalnej. Jej zadaniem miało być reagowanie na zagrożenie terrorystyczne obywateli Polski poza granicami kraju. Mieli być szkoleni do działań na wodzie, lądzie i w powietrzu. Za pomysłem utworzenia GROM-u stał płk Sławomir Petelicki. Sam szukał pierwszych żołnierzy do jednostki. Ci, którzy przeszli selekcję, szkolili się z żołnierzami z amerykańskich jednostek specjalnych.

Spektakularna akcja na Bałkanach

Przez długi czas Polacy nie mieli pojęcia, że w kraju jest jednostka antyterrorystyczna. Pierwsze informacje prasowe o niej pojawiły się w 1994 roku, gdy żołnierze wylatywali na misję na Haiti. Pilnowali tam porządku, ale brali też udział w misjach antyterrorystycznych. Kolejna była misja na Bałkanach i znów sukces – polscy komandosi zatrzymali w Jugosławii Slavka Dogmanowica, zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego za śmierć 300 Chorwatów.

Wielkim sprawdzianem była misja w Zatoce Perskiej w 2002 roku. Żołnierze GROM-u wspólnie z komandosami z USA odbili m.in. platformę naftową w porcie Um Kasr. – Zajęcie platform przeładowujących ropę naftową nie dość, że przeszkodziło w zalaniu ropą zatoki, to jeszcze otworzyło drogę siłom koalicji do portu – wspominał w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” płk Piotr Gąstał. Świat obiegło zdjęcie operatorów GROM-u na zdobytej platformie, Polacy dowiedzieli się, że wojna w Iraku to także ich wojna.

Jednym z największych sprawdzianów jednostki była misja w Afganistanie po 11 września 2001 roku. „W jednostkę inwestowano przez lata niemałe pieniądze i nadszedł moment, by rzucić karty na stół i powiedzieć: Sprawdzam! Moim zdaniem to sprawdzam nie wyszło nam najgorzej”, mówił płk Gąstał. W czasie misji w Afganistanie operatorzy GROM-u uratowali życie kilkudziesięciu osobom, które odbijali z rąk terrorystów. Jedną z nich była posłanka afgańskiego parlamentu Fariba Kakar.

Czym strzelają operatorzy

Jaką bronią dysponują specjalsi? Żołnierze używają m.in. pistoletów Glock 17 i FN Five-seveN oraz karabinka szturmowego HK 416. Ich wyposażenie to też sprzęt termo- i noktowizyjny, spadochrony, sprzęt służący do desantowania z wysokości kilku kilometrów oraz roboty inżynieryjno-pirotechniczne. Podczas wczorajszych obchodów Święta Wojsk Specjalnych w Krakowie operatorzy zaprezentowali m.in. produkowaną w Polsce platformę bojową – rampę na samochodzie Ford S 550, dzięki której operatorzy mogą w łatwiejszy sposób dostać się na piętra budynków, oraz karabin maszynowy Minigun M134D 7,62 mm.

Aby dostać się do GROM-u, trzeba przejść selekcję, o której krążą legendy. To bardzo trudny sprawdzian zarówno fizyczny, jak i psychiczny, który odbywa się w górach. Zwykle selekcję kończy tylko około 10 procent jej uczestników. Ci, którzy ją przejdą, będą służyć w najbardziej elitarnej jednostce polskiej armii.

Patronami żołnierzy GROM-u są cichociemni, legendarni skoczkowie Armii Krajowej. Co roku jednostka wraz z Fundacją im. Cichociemnych organizuje zjazd rodzin skoczków AK. Gościem honorowym tegorocznego zjazdu był kpt. Aleksander Tarnawski, pseudonim „Upłaz”, ostatni żyjący cichociemny.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Wajnchold, Piotr Rams

dodaj komentarz

komentarze

~magneto
1463813280
A nie przypadkiem na Fordzie f-550? S550 to wersja Mustanga i raczej ciężko do niego byloby doczepić rampę 😀
D7-4E-51-C0

Edukacja na platformie
 
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Wojskowi medycy w gotowości
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Ochotnik do Polski
Medycy WOT kontra COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Granice pod kontrolą podhalańczyków
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Polka będzie pracować nad reformą NATO
PKW Orlik na półmetku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rakiety w celu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Żadnej kapitulacji
Sześć dekad pod wirnikiem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Nowa misja polskich żołnierzy
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Początek katyńskiej zbrodni
Iran uderza w USA
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Sukcesy sportowców w mundurach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Gwiezdne wojny” Reagana
Policja i wojsko kontra COVID-19
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bomby w Odrze
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Logistycy transportują środki ochronne
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
PGZ pomaga w walce z epidemią
Poprad w kolejnej jednostce
Trzy cele na ścieżce
Następca RPG-7
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO