Najlepiej wyszkoleni i wyposażeni w najnowszy sprzęt – wojska specjalne to elita polskiej armii. – Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu określonych działań. Dzięki temu doskonale się uzupełniamy – mówi gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, które dziś obchodzą swoje święto. Z tej okazji do Krakowa przyjechali komandosi z pięciu jednostek.
Na uroczystym apelu zorganizowanym w Muzeum Lotnictwa Polskiego zameldowali się żołnierze ze wszystkich jednostek wojsk specjalnych: Komandosów, GROM-u AGAT-u, NIL-a i Formozy. – Odwiedziny w wojskach specjalnych to dla mnie zawsze zaszczyt. Jesteście chlubą sił zbrojnych, naszym materiałem eksportowym i dumą. Wiemy, że zadania, które są wam powierzone, wykonacie najlepiej – mówił w Krakowie wiceminister obrony Bartłomiej Grabski. – Podczas ostatniej wizyty w Afganistanie rozmawiałem z komandosami, którzy stacjonują w Kandaharze. Ich profesjonalizm i przygotowanie zrobiło na mnie bardzo duże ważenie – dodał minister.
Gospodarzem uroczystości był gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Przypomniał on o tym, że w 2016 zgodnie z uchwałą Sejmu, obchodzony jest w Polsce „Rok Cichociemnych”. – Pamiętamy o tym, że 75 lat temu doszło do pierwszego zrzutu cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej do okupowanego kraju, gdzie organizowali zbrojne podziemie i walczyli z okupantem – przypominał dowódca specjalsów. – Oprócz zasadniczego zadania, jakim jest obrona ojczyzny, dla nas żołnierzy wojsk specjalnych nie mniej ważnym obowiązkiem jest pamięć o cichociemnych oraz innych żołnierzach formacji specjalnych, których tradycje dziedziczą i kultywują jednostki.
Honorowym gościem podczas święta był ostatni żyjący cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. – Jestem naprawdę bardzo wzruszony. Dziękując za wszystko, co mnie tu spotyka, chciałbym jednocześnie poprosić, byście pamiętali o tysiącach młodych ludzi, którzy zginęli podczas ponurych lat wojny – powiedział.
W czasie uroczystości minister Grabski z dowódcą KWS wręczyli żołnierzom odznaczenia resortowe. Wyróżnienie za działalność na rzecz wojsk specjalnych otrzymał także Piotr Bernabiuk, dziennikarz Polski Zbrojnej.
Oficjalną część spotkania zakończył pokaz Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych. Z pokładu samolotu An-2 na płytę lotniska desantowało się pięciu skoczków. Dwa lata temu z tą samą grupą skok w tandemie wykonał kpt. Aleksander Tarnawski i wnuczka cichociemnego Bolesława Polończyka, Agnieszka Polończyk.
Miłośnicy wojsk specjalnych z okazji święta mogli obejrzeć sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie, jakim posługują się operatorzy. Stoiska promocyjne przygotowała każda jednostka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się broń: karabiny wyborowe, pistolety, granatniki oraz pojazdy m.in. opancerzone wozy M-ATV, platformy szturmowe i transportery podwodne.
Elitarni
– Jako żołnierze jednostek specjalnych nauczyliśmy się pokory wobec własnych zdolności i poziomu wyszkolenia. Wiemy, że umiejętności operatorów powinny się ciągle rozwijać. W przypadku naszego rodzaju sił zbrojnych to szczególnie ważne, bo od działania poszczególnych żołnierzy zależy często powodzenie całej misji – mówi gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. To jemu bezpośrednio podlegają JWK, GROM, Agat, Nil i Formoza. Generał Gut podkreśla także, że wartością polskich wojsk specjalnych jest ich różnorodność. Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu określonych działań. – Dzięki temu doskonale się uzupełniamy, co przekłada się na naszą efektywność – zaznacza.
Co roku komandosi obchodzą święto w drugiej połowie maja, by uczcić przypadającą wówczas rocznicę uzyskania przez wojska specjalne statusu odrębnego rodzaju sił zbrojnych. Specjalsi taką samodzielność otrzymali na mocy ustawy w 2007 roku.
Obecnie wojska specjalne tworzą JWK w Lublińcu, Formoza w Gdyni, GROM w Warszawie i Gdyni, Nil w Krakowie, Agat w Gliwicach. Podczas wykonywania zadań specjalsi współpracują także z 7 Eskadrą Działań Specjalnych z Powidza. W sumie w szeregach wojsk specjalnych służy dziś około 3 tysięcy żołnierzy.
Specjalsi przygotowani są do najtrudniejszych misji. Mogą działać w kraju i za granicą, w każdej szerokości geograficznej i strefie klimatycznej. Są szkoleni do wykonywania pełnego spektrum operacji na morzu, lądzie i w powietrzu. Do ich zadań należą m.in.: prowadzenie rozpoznania specjalnego, operacje ratunkowe np. uwalnianie zakładników, zatrzymywanie terrorystów, szturmowanie obiektów oraz szkolenie.
Sprawdzeni w boju
Żołnierze wojsk specjalnych wielokrotnie dowiedli perfekcyjnego wyszkolenia. Brali udział w misjach m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych podkreśla, że największym wyzwaniem w ostatnim czasie było pełnienie dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO od stycznia do grudnia 2015 roku. – Razem z zagranicznymi partnerami przeprowadziliśmy wiele ćwiczeń i szkoleń, które pozwoliły utrzymać siły w gotowości bojowej – podkreśla gen. Gut. – Oprócz spraw typowo operacyjnych, najważniejsze było sprawne funkcjonowanie systemu dowodzenia i łączności oraz współpraca z sojusznikami z dziewięciu różnych państw. Wojska specjalne stworzyły systemy pozwalające skutecznie działać podczas natowskiego dyżuru i gwarantujące dostęp do danych wywiadowczych – uzupełnia dowódca.
Specjalsi współpracują ze wszystkimi państwami Grupy Wyszehradzkiej, krajami bałtyckimi i skandynawskimi. – Szczególne relacje łączą nas z Litwinami, którzy uczestniczą niemal we wszystkich prowadzonych przez nas projektach – mówi ppłk Krzysztof Plażuk, rzecznik DKWS. Niedawno podpisano także porozumienie o dwustronnej współpracy sił specjalnych Polski i Gruzji. Od kilku tygodni trwają szkolenia komandosów z obu krajów. To jednak nie wszystko. Od ponad roku polskie wojska specjalne współpracują z Dowództwem Sił Specjalnych USA w Europie, a w Lublińcu stacjonuje komponent amerykańskich operatorów.
Żołnierze wojsk specjalnych od sierpnia 2015 roku działają także w Afganistanie w ramach misji „Resolute Support”. Główną siłę kontyngentu stanowią operatorzy z Lublińca, którzy stacjonują m.in. w prowincji Kandahar i prowadzą działania operacyjne i szkoleniowe. Do ich głównych zadań należy trenowanie i doradzanie Narodowej Jednostce Antyterrorystycznej Policji Afganistanu. Od stycznia 2013 roku stanowisko szefa sztabu operacji specjalnych misji natowskiej w Afganistanie zajmują nieprzerwalnie polscy oficerowie wojsk specjalnych.
autor zdjęć: Michał Wajnchold, Michał Zieliński, Piotr Rams
komentarze