moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawski zjazd rodzin cichociemnych

Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Żołnierze i krewni tych bohaterów mają obowiązek o tę pamięć dbać – mówi płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje legendarnych skoczków AK. Na ich grobach żołnierze złożyli dziś kwiaty i spotkali się z bliskimi skoczków na Zamku Królewskim w Warszawie. Najważniejszym uczestnikiem zjazdu był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych.

Spotkania z rodzinami i przyjaciółmi bohaterskich żołnierzy odbywają się od wielu lat, zawsze w trzecią niedzielę maja. Ich organizatorami są Jednostka Wojskowa GROM oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. W tym roku patronatem honorowym objął spotkanie prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Bardzo się cieszę, że w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Cichociemnych spotykają się Państwo w stolicy suwerennej Rzeczypospolitej. Tej samej, którą wspominali spadochroniarze Armii Krajowej, żegnając się przed skokiem słowami: Do zobaczenia w Polsce. Cichociemni należeli do najwybitniejszych oficerów Polski Walczącej, kierowali oddziałami podziemia, szkolili kadry żołnierskie, wykonywali szczególnie trudne zadania specjalne. Zapisali wiele spośród najpiękniejszych kart w księdze chwały oręża polskiego” – napisał prezydent Duda.

REKLAMA

Rodziny i przyjaciele cichociemnych podczas spotkania powtarzali, że są tu po to, by wspominać swoich bliskich, ale też po to, by o nich przypominać. – Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Powstanie Jednostki Wojskowej GROM dało szansę na przypomnienie o 316 wspaniałych bohaterach – podkreślał płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – 20 lat temu przejęliśmy tradycje cichociemnych, był to dla nas zaszczyt i zobowiązanie do wykonywania zadań z największym poświęceniem. Żołnierze, ale również krewni tych bohaterskich skoczków mają obowiązek pielęgnowania pamięci o nich i propagowania ich historii wśród młodszych pokoleń – dodał.

Najważniejszym gościem spotkania był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących 316 cichociemnych, których zrzucono do Polski. – Jestem speszony tym wszystkim. Nie zasłużyłem na takie rzeczy, bo nie zrobiłem nic, ani w czasie wojny, ani po wojnie, co mogłoby mnie wyróżniać pośród tysięcy innych żołnierzy – mówił Aleksander Tarnawski. Wczoraj 96-letni „Upłaz” równie skromnie odpowiadał na życzenia, które mieszkańcy Warszawy składali mu podczas Dnia Cichociemnych obchodzonego na Ursynowie.

W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli też udział gen. bryg. Jerzy Gut, szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, oraz płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej AGAT. Wcześniej, razem z żołnierzami JW GROM, przedstawicielami Fundacji im. Cichociemnych i harcerzami, złożyli kwiaty pod pomnikiem Cichociemnych, który postawiono w okolicy Sejmu RP, oraz na grobach cichociemnych na wojskowych Powązkach.

Cichociemni byli w czasie II wojny światowej specjalnie szkolonymi żołnierzami polskiej armii na Zachodzie, którzy zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanego kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Skoczkami zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i zrzut do Polski odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski trafiło tą drogą 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. 260 cichociemnych – żołnierzy i kurierów – zakwalifikowanych do działań w Polsce nie zostało przerzuconych do kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Testament Polski Walczącej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent z wizytą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ogromne zainteresowanie Soną
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most do współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie porty bardziej otwarte
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda jedzie do USA
Ubiory ochronne z Maskpolu
Fordy, a nie Nissany
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstaną kolejne strzelnice
Kim przekracza granice
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Z menażką na wakacje
Groty z granatnikiem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
16 sekund Liberatora
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wyzwania polskiej prezydencji
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Weterani w pasiece
Informacja Prasowa
Ofensywa Tuchaczewskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Współzawodnictwo rozwija
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO