moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawski zjazd rodzin cichociemnych

Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Żołnierze i krewni tych bohaterów mają obowiązek o tę pamięć dbać – mówi płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje legendarnych skoczków AK. Na ich grobach żołnierze złożyli dziś kwiaty i spotkali się z bliskimi skoczków na Zamku Królewskim w Warszawie. Najważniejszym uczestnikiem zjazdu był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych.

Spotkania z rodzinami i przyjaciółmi bohaterskich żołnierzy odbywają się od wielu lat, zawsze w trzecią niedzielę maja. Ich organizatorami są Jednostka Wojskowa GROM oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. W tym roku patronatem honorowym objął spotkanie prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Bardzo się cieszę, że w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Cichociemnych spotykają się Państwo w stolicy suwerennej Rzeczypospolitej. Tej samej, którą wspominali spadochroniarze Armii Krajowej, żegnając się przed skokiem słowami: Do zobaczenia w Polsce. Cichociemni należeli do najwybitniejszych oficerów Polski Walczącej, kierowali oddziałami podziemia, szkolili kadry żołnierskie, wykonywali szczególnie trudne zadania specjalne. Zapisali wiele spośród najpiękniejszych kart w księdze chwały oręża polskiego” – napisał prezydent Duda.

Rodziny i przyjaciele cichociemnych podczas spotkania powtarzali, że są tu po to, by wspominać swoich bliskich, ale też po to, by o nich przypominać. – Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Powstanie Jednostki Wojskowej GROM dało szansę na przypomnienie o 316 wspaniałych bohaterach – podkreślał płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – 20 lat temu przejęliśmy tradycje cichociemnych, był to dla nas zaszczyt i zobowiązanie do wykonywania zadań z największym poświęceniem. Żołnierze, ale również krewni tych bohaterskich skoczków mają obowiązek pielęgnowania pamięci o nich i propagowania ich historii wśród młodszych pokoleń – dodał.

Najważniejszym gościem spotkania był kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących 316 cichociemnych, których zrzucono do Polski. – Jestem speszony tym wszystkim. Nie zasłużyłem na takie rzeczy, bo nie zrobiłem nic, ani w czasie wojny, ani po wojnie, co mogłoby mnie wyróżniać pośród tysięcy innych żołnierzy – mówił Aleksander Tarnawski. Wczoraj 96-letni „Upłaz” równie skromnie odpowiadał na życzenia, które mieszkańcy Warszawy składali mu podczas Dnia Cichociemnych obchodzonego na Ursynowie.

W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli też udział gen. bryg. Jerzy Gut, szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, oraz płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej AGAT. Wcześniej, razem z żołnierzami JW GROM, przedstawicielami Fundacji im. Cichociemnych i harcerzami, złożyli kwiaty pod pomnikiem Cichociemnych, który postawiono w okolicy Sejmu RP, oraz na grobach cichociemnych na wojskowych Powązkach.

Cichociemni byli w czasie II wojny światowej specjalnie szkolonymi żołnierzami polskiej armii na Zachodzie, którzy zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanego kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Skoczkami zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i zrzut do Polski odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski trafiło tą drogą 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. 260 cichociemnych – żołnierzy i kurierów – zakwalifikowanych do działań w Polsce nie zostało przerzuconych do kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
Kolejne Raki dla wojska
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Groty i VIS-y dla armii
Żołnierze dzieciom
Jani, cudem ocalony
Rozpoczynamy nową erę
„Hubal” – ostatni zagończyk
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
„Albatros” już na wodzie
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Sosnkowski przywrócony
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Nowa misja i nowy sprzęt
Lotem przeciw bolszewikom
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Silesian Life Pictures
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Niezwyciężeni znowu trenują
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Snajper walczy także z wiatrem
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Thin Blue Line
Ostatni bój wojny obronnej
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
Ostatni polski bastion
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Offset z „Wisły”
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Nowy wiceminister w MON
Gavia na Atlantyku
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wypadek saperów
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Jak upadała Warszawa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardem wirtualnie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Polska nie pozostanie osamotniona
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Trening medyczny przed misją
Fort zagłady
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Żołnierze będą zarabiać więcej
Nóż komandosa zdobyty
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Niechciany traktat
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO