moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt ministrów obrony państw NATO

Liczba żołnierzy wchodzących w skład Sił Odpowiedzi NATO ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy – zdecydowali ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli. Na szczycie rozmawiano także o zwiększeniu liczby tzw. jednostek integracyjnych w Europie Wschodniej oraz o sytuacji w Syrii i Afganistanie.

W Brukseli ministrowie obrony z 28 państw podjęli decyzję o zwiększeniu tzw. Sił Odpowiedzi NATO. Liczba żołnierzy ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy. To jednostki, które będą w stanie osiągnąć gotowość bojową w 48 godzin. – Teraz Siły Odpowiedzi będą silniejsze, szybsze i jeszcze bardziej mobilne – zapewniał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej.

Więcej jednostek integracyjnych

Szef Sojuszu przypomniał również, że w Europie Wschodniej działa już sześć jednostek integracyjnych NATO. Znajdują się one w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Bułgarii i Rumunii, a ich głównym zadaniem jest planowanie i koordynacja NATO-wskich ćwiczeń. Mają też wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie sił bardzo szybkiego reagowania, czyli tzw. szpicy. Stoltenberg zapowiedział, że dwie kolejne takie jednostki powstaną na Węgrzech i na Słowacji. Zapewnił też, że sojusznicy cały czas pracują nad poprawą infrastruktury w Europie Wschodniej, dzięki czemu możliwość podjęcia działań stale wzrasta.

Podczas dzisiejszego spotkania ustalono również, że od 2019 roku czołowym państwem sił bardzo szybkiego reagowania, czyli szpicy, będą Niemcy. Z kolei Wielka Brytania zobowiązała się skierować do krajów bałtyckich i do Polski większą liczbę żołnierzy. Jak podkreślał sekretarz generalny NATO, konieczność wzmocnienia wschodniej flanki nie jest związana tylko z sytuacją na Ukrainie. – Stoimy w obliczu zagrożenia z wielu kierunków, które może pojawić się w wielu różnych formach – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz zapowiedział również, że jeszcze w tym roku rozpoczną się największe od ponad dekady ćwiczenia wojskowe NATO. W „Trident Juncture”, które będą się odbywały na terenie Hiszpanii, Włoch i Portugali, weźmie udział 30 tysięcy żołnierzy z 30 państw. – Te ćwiczenia mają udowodnić, że NATO jest zawsze i wszędzie tam, gdzie jest potrzebne – mówił szef Sojuszu.

Wsparcie dla Afganistanu

Podczas dzisiejszego spotkania szefowie resortów obrony omówili również sytuację bezpieczeństwa w Syrii i Afganistanie. Stoltenberg skrytykował naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji i wezwał ją do zaprzestania tego typu działań. Jednocześnie zauważył, że poziom wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa nadal pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym zapewnił, że NATO będzie kontynuować w Afganistanie misję „Resolute Support”. Szczegóły związane z liczebnością i rozmieszczeniem poszczególnych oddziałów mają być ustalone niebawem.

Dzień przed spotkaniem ministrów obrony NATO odbyły się spotkania bilateralne. Z szefem NATO rozmawiał wicepremier Tomasz Siemoniak. Głównym tematem był przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie. Minister obrony podkreślał, że ze względu na obecną sytuację bezpieczeństwa w Europie może to być najważniejszy szczyt NATO w XXI wieku. Siemoniak dodawał również, że przygotowania do szczytu w Warszawie odbywają się zgodnie z harmonogramem. Z kolei Jens Stoltenberg pogratulował szefowi polskiego resortu obrony zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB i pozytywnie ocenił plany modernizacji polskiej armii.

Wicepremier Siemoniak spotkał się również z minister obrony Gruzji Tiną Chidaszeli oraz z ministrem obrony narodowej Grecji. W Brukseli szefowie obrony państw NATO będą jeszcze dyskutować o współpracy Rady Północnoatlantyckiej z Gruzją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Noc na „pasku”
Koniec bezkarności floty cieni?
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Mundurowi z benefitami
Drony na wagę złota
Formoza – 50 lat morskich komandosów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Piątka z czwartego wozu
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Wojsko z nowym programem rozwoju
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Dzień wart stu lat
Szukali zaginionych w skażonej strefie
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Nowa ręka dla weterana
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Gdy ucichnie artyleria
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Sojusznicza obrona
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Na tronie mistrza bez zmian
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Najdłuższa noc
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Dyplomatyczna gra o powstanie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Odpalili K9 Thunder
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Plan na WAM
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Kto zostanie Asem Sportu?
Wojsko ma swojego satelitę!
Pancerniacy jadą na misję
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Misja na rzecz zdrowia
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Panczeniści na podium w Hamar
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Combat 56 u terytorialsów
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Niebo pod osłoną
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Przełomowy czas dla WZL-2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO