moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt ministrów obrony państw NATO

Liczba żołnierzy wchodzących w skład Sił Odpowiedzi NATO ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy – zdecydowali ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli. Na szczycie rozmawiano także o zwiększeniu liczby tzw. jednostek integracyjnych w Europie Wschodniej oraz o sytuacji w Syrii i Afganistanie.

W Brukseli ministrowie obrony z 28 państw podjęli decyzję o zwiększeniu tzw. Sił Odpowiedzi NATO. Liczba żołnierzy ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy. To jednostki, które będą w stanie osiągnąć gotowość bojową w 48 godzin. – Teraz Siły Odpowiedzi będą silniejsze, szybsze i jeszcze bardziej mobilne – zapewniał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej.

Więcej jednostek integracyjnych

Szef Sojuszu przypomniał również, że w Europie Wschodniej działa już sześć jednostek integracyjnych NATO. Znajdują się one w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Bułgarii i Rumunii, a ich głównym zadaniem jest planowanie i koordynacja NATO-wskich ćwiczeń. Mają też wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie sił bardzo szybkiego reagowania, czyli tzw. szpicy. Stoltenberg zapowiedział, że dwie kolejne takie jednostki powstaną na Węgrzech i na Słowacji. Zapewnił też, że sojusznicy cały czas pracują nad poprawą infrastruktury w Europie Wschodniej, dzięki czemu możliwość podjęcia działań stale wzrasta.

Podczas dzisiejszego spotkania ustalono również, że od 2019 roku czołowym państwem sił bardzo szybkiego reagowania, czyli szpicy, będą Niemcy. Z kolei Wielka Brytania zobowiązała się skierować do krajów bałtyckich i do Polski większą liczbę żołnierzy. Jak podkreślał sekretarz generalny NATO, konieczność wzmocnienia wschodniej flanki nie jest związana tylko z sytuacją na Ukrainie. – Stoimy w obliczu zagrożenia z wielu kierunków, które może pojawić się w wielu różnych formach – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz zapowiedział również, że jeszcze w tym roku rozpoczną się największe od ponad dekady ćwiczenia wojskowe NATO. W „Trident Juncture”, które będą się odbywały na terenie Hiszpanii, Włoch i Portugali, weźmie udział 30 tysięcy żołnierzy z 30 państw. – Te ćwiczenia mają udowodnić, że NATO jest zawsze i wszędzie tam, gdzie jest potrzebne – mówił szef Sojuszu.

Wsparcie dla Afganistanu

Podczas dzisiejszego spotkania szefowie resortów obrony omówili również sytuację bezpieczeństwa w Syrii i Afganistanie. Stoltenberg skrytykował naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji i wezwał ją do zaprzestania tego typu działań. Jednocześnie zauważył, że poziom wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa nadal pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym zapewnił, że NATO będzie kontynuować w Afganistanie misję „Resolute Support”. Szczegóły związane z liczebnością i rozmieszczeniem poszczególnych oddziałów mają być ustalone niebawem.

Dzień przed spotkaniem ministrów obrony NATO odbyły się spotkania bilateralne. Z szefem NATO rozmawiał wicepremier Tomasz Siemoniak. Głównym tematem był przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie. Minister obrony podkreślał, że ze względu na obecną sytuację bezpieczeństwa w Europie może to być najważniejszy szczyt NATO w XXI wieku. Siemoniak dodawał również, że przygotowania do szczytu w Warszawie odbywają się zgodnie z harmonogramem. Z kolei Jens Stoltenberg pogratulował szefowi polskiego resortu obrony zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB i pozytywnie ocenił plany modernizacji polskiej armii.

Wicepremier Siemoniak spotkał się również z minister obrony Gruzji Tiną Chidaszeli oraz z ministrem obrony narodowej Grecji. W Brukseli szefowie obrony państw NATO będą jeszcze dyskutować o współpracy Rady Północnoatlantyckiej z Gruzją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Czarny odchodzi do cywila
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Strzelać nauczyłem się sam
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Nowa misja i nowy sprzęt
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wojsko wróciło do Lublina
Amerykańska przyszłość WZL
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielonka dla Patriotów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
High Confidence Operations
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Desant z transportowca-giganta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przez krew zdobyty Śląsk
Brunatno-czerwona zmowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szukamy następcy Herculesa
Cienka niebieska linia
Piknik ze smakiem
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Przysięga śląskich terytorialsów
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO