moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupy integracyjne NATO rozpoczęły działalność

Mają wspierać działania sił szybkiego reagowania Sojuszu i ułatwić przyjęcie „szpicy”. Sześć nowych dowództw, nazwanych grupami integracyjnymi NATO, rozpoczęło działalność w krajach południowo-wschodniej Europy. W uroczystości w Wilnie uczestniczył sekretarz NATO Jens Stoltenberg.

– Nowe dowództwa NATO są symbolem sojuszniczej solidarności wobec potencjalnych zagrożeń – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, na ceremonii otwarcia grupy integracyjnej NATO (Force Integration Unit – NFIU) w Wilnie, stolicy Litwy. Prezydent Dalia Grybauskaité, zaznaczyła, że grupy NFIU przyczyniają się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa nie tylko w jej kraju, ale też w całym NATO.

Dowództwa takie jak na Litwie zainaugurowały działalność w pięciu innych państwach Europy Południowo-Wschodniej: rumuńskim Bukareszcie, bułgarskiej Sofii, Rydze na Łotwie, Tallinie w Estonii i w Bydgoszczy.

Łącznik dla szpicy

Jak przypomniał Stoltenberg, powstanie NFIU jest częścią Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan) przyjętego na szczycie Sojuszu w Newport w zeszłym roku. Przewiduje on powstanie Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tzw. szpicy. 

Siły tej formacji mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy zdolnych do szybkiego reagowania – nawet w 48 godzin – w razie potencjalnego zagrożenia. Do szczytu w Warszawie siły VJTF mają osiągnąć pełną gotowość operacyjną. – Pierwszy sprawdzian „szpica” przeszła podczas czerwcowych ćwiczeń „Noble Jump” w Polsce – przypomniał sekretarz NATO. Dodał, że zadaniem NFIU jako zespołów łącznikowych jest ułatwienie współpracy między siłami narodowymi a sojuszniczymi. Jednostki mają odpowiadać za planowanie i koordynację NATO-wskich ćwiczeń, wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie „szpicy” Sojuszu na terytorium danego państwa.

Międzynarodowy zespół

Grupy NFIU liczą po około 40 żołnierzy. Połowa z nich to przedstawiciele gospodarzy, pozostali to żołnierze z innych państw Sojuszu. – Współpraca między wojskami wielu narodów pokazuje, że razem jesteśmy bezpieczni i silniejsi – zaznaczyła w Wilnie prezydent Grybauskaité.

Na czele litewskiej grupy NFIU stanął duński pułkownik Jakob Sogard Larsen. Dowodzi on przedstawicielami 14 państw, w tym dwoma polskimi oficerami. Także dwóch Polaków zostało oddelegowanych do NFIU w Rumunii i po jednym na Łotwę i do Estonii. – Otwarcie NFIU to ważne wzmocnienie obrony wschodnich granic sojuszu – uważa płk Mirosław Wójcik, attaché obrony przy polskiej ambasadzie w Wilnie.

Nowe zagrożenia

– Powstanie grup NFIU to jeden z kroków w adaptacji NATO do nowych warunków i zagrożeń w Europie – zaznaczył Stoltenberg. Dodał, że dalsze kompleksowe plany wzmacniania kolektywnej obrony będą omawiane przez polityków na szczycie NATO w Warszawie. – Naszą siłą jest solidarność, dzięki temu każdy sojusznik jest chroniony i wspierany w razie agresji – mówił.

Natomiast prezydent Litwy argumentowała, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża stabilności całego regionu. – Dlatego musimy konsekwentnie wzmacniać nasze bezpieczeństwo – stwierdziła Grybauskaité. Jednocześnie zadeklarowała, że Litwa do 2018 roku zwiększy swoje wydatki na obronność do 2 proc. PKB.

Anna Dąbrowska z Wilna

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Żyj zdrowiej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
F-35 – polska Harpia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Podziemna potęga
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani na Lipie
Nauka zimowego pływania
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Defense Without Politics
Krwawe walki o Monte Cassino
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
O Patriotach na WAT
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Umowa na Harpie podpisana!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ważka bliżej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Darłowo czeka na śmigłowce
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO