moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpica – gotowi do walki

Na poligonie w Świętoszowie i Żaganiu rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczeń Noble Jump. Pododdziały 9 armii szykują się do walki. Do akcji ruszą m.in. Leopardy 2A4, samoloty F-16, śmigłowce szturmowe Mi-24, wojska specjalne i aeromobilne. Na dzisiejsze ćwiczenia Szpicy został zaproszony  sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Podczas ćwiczeń Noble Jump siły bardzo szybkiego reagowania nazywane Szpicą NATO tworzą pododdziały z Polski, Niemiec, Belgii, Czech, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA. Żołnierze dziewięciu armii w trybie alarmowym opuścili obozowiska i zajęli rejony ześrodkowania. To znak, że szykują się do walki.

Taktyka pola walki

Główna część manewrów, która odbędzie się jutro, zakłada kontratak sprzymierzonych wojsk na siły przeciwnika. Żołnierze już od wielu godzin przygotowują się do akcji. Najpierw przeszli tzw. szkolenie zgrywające. Pododdziały różnych armii trenowały przejazd z rejonów ześrodkowania na linie wejścia do walki, rozwijania i zwijania szyków bojowych. Czołgiści i żołnierze wojsk zmechanizowanych ćwiczyli m.in. pokonywanie pól minowych.

REKLAMA

Podczas najważniejszego zadania będą ze sobą ściśle współpracować niemiecka, norweska i polska kompania. To one stanowią główną siłę Szpicy.– Przygotowywaliśmy się etapami, ale całą operację zatrzymania przeciwnika i kontratak trenowały wszystkie trzy kompanie razem – mówi ppłk Paweł Michalski, dowódca polskiego batalionu czołgów.

Wojska pancerne i zmechanizowane z Polski, Niemiec i Norwegii zostaną wsparte przez artylerię i lotnictwo. Między innymi przez polskie i belgijskie samoloty wielozadaniowe F-16, dwie pary polskich śmigłowców szturmowych Mi-24 oraz transportowe Mi-17.

Komandosi w akcji

W Noble Jump 15 biorą udział także komandosi. Podczas ćwiczenia w Świętoszowie polscy specjalsi dostali zadanie zaplanowania i przygotowania ataku na siły dywersyjne przeciwnika. Scenariusz zakłada, że będą musieli uwolnić zakładników, których przetrzymują uzbrojeni terroryści. W akcji będą ich wspierać komandosi z Litwy i Holandii.

– W tej chwili w NATO dowodzimy siłami reagowania specjalnego, dlatego znaleźliśmy się w Szpicy. W jej skład wchodzą pododdziały wojsk specjalnych z 15 państw. W przypadku kryzysu naszym obowiązkiem jest planowanie, przygotowanie, dowodzenie i udział w operacjach specjalnych – mówi gen. dyw. Piotr Patalong, Inspektor Wojsk Specjalnych.

Bardzo ważne zadanie dostali także żołnierze wojsk aeromobilnych Czech i Holandii. To oni jako pierwsi uderzą przed natarciem głównych sił. Czescy spadochroniarze zaatakują stanowisko dowodzenia wojsk przeciwnika.  Używając szybkich, lekkich i dobrze uzbrojonych wozów terenowych mają zdobyć miejsce stacjonowania sztabu. Podczas walki w sukurs przyjdą im szturmani z Holandii. Ci desantują się w miejsce walki z amerykańskich śmigłowców Black Hawk UH-60.

Szef NATO W Żaganiu?

Ćwiczenia w Żaganiu zabezpieczają żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Bierzemy udział w manewrach, ale też przygotowujemy je od strony organizacyjnej. Na przykład oficer z naszego dowództwa mjr Marcin Stefański jest zastępcą kierownika wszystkich strzelań. Pluton ogniowy naszej brygady ma wspierać ogniem nacierające wojska Szpicy, nasi saperzy zajmują się sprawami inżynieryjnymi – mówi gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Dywizji.

Z kolei za ochronę generała Kees Matthijssenna, Holendra który dowodzi ćwiczeniami, odpowiada pluton z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

Niewykluczone, że jutro główną część ćwiczeń będzie oglądać sekretarz generalny NATO  JensStoltenberg. Na poligon mają przyjechać także ministrowie obrony szkolących się armii. – Staramy się, aby w świat poszedł jasny komunikat, że państwa Sojuszu są skonsolidowane, silne i potrafią obronić się wzajemnie, gdyby zaszła taka potrzeba – podkreśla ppłk Jurgen Martins, rzecznik prasowy niemiecko-holenderskiego dowództwa.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
 
Defendery 2020: Zapobiec awarii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
16 Dywizja najlepsza!
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szybciej do wojska
Zamek na poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Promocja oficerska w AWL
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trenują, aby szkolić innych
Ku czci roku 1918 i 1920
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Nowe sanitarki dla wojska
Kraby kontra okręt
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kabina do zadań specjalnych
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
F-16 kończą misję w Estonii
„Kaper” przeciw terrorystom
Zostań studentem ASzWoj
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ryzykowne remedium
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kraken dla Kormoranów
Szybsza droga do armii zawodowej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dekady za wcześnie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Październik pod znakiem Tallboya
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ukraiński kurs na Zachód
Sonary dla śmigłowców ZOP
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Aviation Detachment” w Łasku
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO