moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpica – gotowi do walki

Na poligonie w Świętoszowie i Żaganiu rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczeń Noble Jump. Pododdziały 9 armii szykują się do walki. Do akcji ruszą m.in. Leopardy 2A4, samoloty F-16, śmigłowce szturmowe Mi-24, wojska specjalne i aeromobilne. Na dzisiejsze ćwiczenia Szpicy został zaproszony  sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Podczas ćwiczeń Noble Jump siły bardzo szybkiego reagowania nazywane Szpicą NATO tworzą pododdziały z Polski, Niemiec, Belgii, Czech, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA. Żołnierze dziewięciu armii w trybie alarmowym opuścili obozowiska i zajęli rejony ześrodkowania. To znak, że szykują się do walki.

Taktyka pola walki

Główna część manewrów, która odbędzie się jutro, zakłada kontratak sprzymierzonych wojsk na siły przeciwnika. Żołnierze już od wielu godzin przygotowują się do akcji. Najpierw przeszli tzw. szkolenie zgrywające. Pododdziały różnych armii trenowały przejazd z rejonów ześrodkowania na linie wejścia do walki, rozwijania i zwijania szyków bojowych. Czołgiści i żołnierze wojsk zmechanizowanych ćwiczyli m.in. pokonywanie pól minowych.

Podczas najważniejszego zadania będą ze sobą ściśle współpracować niemiecka, norweska i polska kompania. To one stanowią główną siłę Szpicy.– Przygotowywaliśmy się etapami, ale całą operację zatrzymania przeciwnika i kontratak trenowały wszystkie trzy kompanie razem – mówi ppłk Paweł Michalski, dowódca polskiego batalionu czołgów.

Wojska pancerne i zmechanizowane z Polski, Niemiec i Norwegii zostaną wsparte przez artylerię i lotnictwo. Między innymi przez polskie i belgijskie samoloty wielozadaniowe F-16, dwie pary polskich śmigłowców szturmowych Mi-24 oraz transportowe Mi-17.

Komandosi w akcji

W Noble Jump 15 biorą udział także komandosi. Podczas ćwiczenia w Świętoszowie polscy specjalsi dostali zadanie zaplanowania i przygotowania ataku na siły dywersyjne przeciwnika. Scenariusz zakłada, że będą musieli uwolnić zakładników, których przetrzymują uzbrojeni terroryści. W akcji będą ich wspierać komandosi z Litwy i Holandii.

– W tej chwili w NATO dowodzimy siłami reagowania specjalnego, dlatego znaleźliśmy się w Szpicy. W jej skład wchodzą pododdziały wojsk specjalnych z 15 państw. W przypadku kryzysu naszym obowiązkiem jest planowanie, przygotowanie, dowodzenie i udział w operacjach specjalnych – mówi gen. dyw. Piotr Patalong, Inspektor Wojsk Specjalnych.

Bardzo ważne zadanie dostali także żołnierze wojsk aeromobilnych Czech i Holandii. To oni jako pierwsi uderzą przed natarciem głównych sił. Czescy spadochroniarze zaatakują stanowisko dowodzenia wojsk przeciwnika.  Używając szybkich, lekkich i dobrze uzbrojonych wozów terenowych mają zdobyć miejsce stacjonowania sztabu. Podczas walki w sukurs przyjdą im szturmani z Holandii. Ci desantują się w miejsce walki z amerykańskich śmigłowców Black Hawk UH-60.

Szef NATO W Żaganiu?

Ćwiczenia w Żaganiu zabezpieczają żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Bierzemy udział w manewrach, ale też przygotowujemy je od strony organizacyjnej. Na przykład oficer z naszego dowództwa mjr Marcin Stefański jest zastępcą kierownika wszystkich strzelań. Pluton ogniowy naszej brygady ma wspierać ogniem nacierające wojska Szpicy, nasi saperzy zajmują się sprawami inżynieryjnymi – mówi gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Dywizji.

Z kolei za ochronę generała Kees Matthijssenna, Holendra który dowodzi ćwiczeniami, odpowiada pluton z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

Niewykluczone, że jutro główną część ćwiczeń będzie oglądać sekretarz generalny NATO  JensStoltenberg. Na poligon mają przyjechać także ministrowie obrony szkolących się armii. – Staramy się, aby w świat poszedł jasny komunikat, że państwa Sojuszu są skonsolidowane, silne i potrafią obronić się wzajemnie, gdyby zaszła taka potrzeba – podkreśla ppłk Jurgen Martins, rzecznik prasowy niemiecko-holenderskiego dowództwa.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
 
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Darłowo czeka na śmigłowce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
F-35 – polska Harpia
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szturmani na Lipie
Chciałem walczyć z Niemcami
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
We Are All Darfur
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Czerwoni w odwrocie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Iran uderza w USA
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Double Eagle po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe po nowemu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Żyj zdrowiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Umowa na Harpie podpisana!
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nauka zimowego pływania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO