moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze szpicy w Polsce

Na pokładzie niemieckich i holenderskich samolotów transportowych C-130 Hercules i C-160 Transall do Polski przylecieli pierwsi żołnierze szpicy NATO. – W ten sposób rozpoczęliśmy międzynarodowe ćwiczenie „Noble Jump” – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

NATO-wskie samoloty transportowe wylądowały dziś na lotnisku w Babimoście, w województwie lubuskim. Przyleciało nimi kilkudziesięciu żołnierzy 1 Korpusu Niemiecko-Holenderskiego z Münster. Przetransportowali na ćwiczenia pierwszy wojskowy sprzęt. – Siły Sojuszu Północnoatlantyckiego udowadniają, że są przygotowane na każdą kryzysową sytuację. Tym razem pokazują to, przyjeżdżając do Polski. To sygnał, że kraje członkowskie NATO stoją za sobą murem w obronie suwerenności każdego z państw Sojuszu – mówił płk Paul Kolken z 1 Korpusu po wylądowaniu w Polsce.

Wojsko w drodze

– Rozpoczęliśmy pierwszą fazę ćwiczenia „Noble Jump”. Żołnierze, którzy lądowali dziś w Babimoście, to czołówka szpicy. Ich zadaniem będzie przygotowanie miejsca dla pozostałych wojskowych, którzy wezmą udział w tych międzynarodowych manewrach – relacjonuje ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego RSZ.

Do końca tygodnia w Babimoście mają jeszcze wylądować z wojskowymi na pokładzie samoloty C-130 Hercules i C-17 Globemaster. Następni żołnierze przyjadą do Polski koleją i samochodami. Jak informuje Dowództwo Generalne, do soboty zameldują się u nas jednostki aeromobilne z Czech i Holandii, piechota i jednostki zmechanizowane z Niemiec oraz Norwegii, siły specjalne z Polski i Litwy, artylerzyści z Polski i Belgii, a także polscy pancerniacy i żandarmi. W ćwiczeniu „Noble Jump” wezmą udział również samoloty i śmigłowce z różnych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. W manewrach uczestniczyć będzie ponad 2000 mundurowych. Będą używać kilkuset sztuk pojazdów i uzbrojenia. Manewry podzielone będą na dwie części. Najpierw odbędą się wspólne treningi z procedur dowodzenia, planowanie działań i rekonesanse. Następnie zaplanowano działania taktyczne i strzelanie bojowe. Wojskowi sprawdzą się w różnych zadaniach, m.in. podczas desantu i współpracy z lotnictwem. Dowodzenie wszystkimi jednostkami na czas ćwiczeń przejmuje 1 Korpus Niemiecko-Holenderski.

Ważny sprawdzian

W poniedziałek na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie zacznie się praktyczna część „Noble Jump”. Ćwiczenia mają zweryfikować sposób działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), które nazywane są szpicą NATO. Powstała ona w celu wzmocnienia obrony krajów tworzących Sojusz. Powołano ją w 2014 roku podczas szczytu NATO w Walii.

– Ćwiczenie „Noble Jump” to pierwszy sprawdzian, podczas którego szpica NATO będzie sprawdzona na poligonie maksymalnie zbliżonym do warunków rzeczywistych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie słabych i mocnych stron szpicy – mówi ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego RSZ.

NATO-wskie manewry zakończą się 19 czerwca. „Noble Jump” to jedno z kilku NATO-wskich ćwiczeń, jakie odbywają się w Polsce pod kryptonimem „Allied Shield”. Żołnierze szkolą się także podczas manewrów „Saber Strike-15” oraz „Baltops”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Historia Liberatora wyjaśniona
 
Kosmiczny gość
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
Warszawa – miasto nieujarzmione
Cienka niebieska linia
Wrzesień ’39 na południu Polski
Defendery 2019 – część 3
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Indiach mieli swój drugi dom
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Zapal światło dla ofiar Katynia
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
GROM Challenge
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Polskie firmy na targach w Londynie
„Robot” w akcji
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Defendery 2019 – część 4
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Umarły dla świata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Iranian Chess Game
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na wysokościach
Oko na Europę
Walka i dyplomacja
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Rok Żelaznej Dywizji
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO