moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze szpicy w Polsce

Na pokładzie niemieckich i holenderskich samolotów transportowych C-130 Hercules i C-160 Transall do Polski przylecieli pierwsi żołnierze szpicy NATO. – W ten sposób rozpoczęliśmy międzynarodowe ćwiczenie „Noble Jump” – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

NATO-wskie samoloty transportowe wylądowały dziś na lotnisku w Babimoście, w województwie lubuskim. Przyleciało nimi kilkudziesięciu żołnierzy 1 Korpusu Niemiecko-Holenderskiego z Münster. Przetransportowali na ćwiczenia pierwszy wojskowy sprzęt. – Siły Sojuszu Północnoatlantyckiego udowadniają, że są przygotowane na każdą kryzysową sytuację. Tym razem pokazują to, przyjeżdżając do Polski. To sygnał, że kraje członkowskie NATO stoją za sobą murem w obronie suwerenności każdego z państw Sojuszu – mówił płk Paul Kolken z 1 Korpusu po wylądowaniu w Polsce.

Wojsko w drodze

– Rozpoczęliśmy pierwszą fazę ćwiczenia „Noble Jump”. Żołnierze, którzy lądowali dziś w Babimoście, to czołówka szpicy. Ich zadaniem będzie przygotowanie miejsca dla pozostałych wojskowych, którzy wezmą udział w tych międzynarodowych manewrach – relacjonuje ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego RSZ.

Do końca tygodnia w Babimoście mają jeszcze wylądować z wojskowymi na pokładzie samoloty C-130 Hercules i C-17 Globemaster. Następni żołnierze przyjadą do Polski koleją i samochodami. Jak informuje Dowództwo Generalne, do soboty zameldują się u nas jednostki aeromobilne z Czech i Holandii, piechota i jednostki zmechanizowane z Niemiec oraz Norwegii, siły specjalne z Polski i Litwy, artylerzyści z Polski i Belgii, a także polscy pancerniacy i żandarmi. W ćwiczeniu „Noble Jump” wezmą udział również samoloty i śmigłowce z różnych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. W manewrach uczestniczyć będzie ponad 2000 mundurowych. Będą używać kilkuset sztuk pojazdów i uzbrojenia. Manewry podzielone będą na dwie części. Najpierw odbędą się wspólne treningi z procedur dowodzenia, planowanie działań i rekonesanse. Następnie zaplanowano działania taktyczne i strzelanie bojowe. Wojskowi sprawdzą się w różnych zadaniach, m.in. podczas desantu i współpracy z lotnictwem. Dowodzenie wszystkimi jednostkami na czas ćwiczeń przejmuje 1 Korpus Niemiecko-Holenderski.

Ważny sprawdzian

W poniedziałek na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie zacznie się praktyczna część „Noble Jump”. Ćwiczenia mają zweryfikować sposób działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), które nazywane są szpicą NATO. Powstała ona w celu wzmocnienia obrony krajów tworzących Sojusz. Powołano ją w 2014 roku podczas szczytu NATO w Walii.

– Ćwiczenie „Noble Jump” to pierwszy sprawdzian, podczas którego szpica NATO będzie sprawdzona na poligonie maksymalnie zbliżonym do warunków rzeczywistych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie słabych i mocnych stron szpicy – mówi ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego RSZ.

NATO-wskie manewry zakończą się 19 czerwca. „Noble Jump” to jedno z kilku NATO-wskich ćwiczeń, jakie odbywają się w Polsce pod kryptonimem „Allied Shield”. Żołnierze szkolą się także podczas manewrów „Saber Strike-15” oraz „Baltops”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Memory Gives Us Wings
 
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Trudny sojusz partyzantów
„Dragon” na Bałtyku
Zmiany w przepisach mundurowych
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Medale dla uczestników walk w Karbali
F-16 wracają do Polski
A Half-Open Gate to Hell
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Rusza cyberkomponent WOT-u
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
SEAD pierwszy raz z Polakami
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rydwany dżihadu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mapa z głębin morza
„Air Force One” na Cytadeli
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jak zginął „Ponury”
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Likwidacja komendanta Junka
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kontroler na bojowo
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Marynarze pomogli prokuraturze
„Puma” naciera
Kierunek: Afganistan
Logistyka dla Leopardów
Miroslawiec Up
Fleet of the Future
Chemicy w akcji
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polski wkład w operację „Overlord”
Pierwszy krok do „Mewy”
Tu się zadań nie wybiera
Kolejna szabla AFN zdobyta
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Flota przyszłości
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
The Chariots of Jihad
Działalność firm na rzecz obronności
Ekonowinki na poligonie
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Curious about Poland
NATO pokazało siłę na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO