moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Holenderski dar dla wojskowego muzeum

Czołg Centurion MK-5 trafił dziś do Muzeum Wojska Polskiego. Jest darem króla Holandii Wilhelma Aleksandra. – Chcemy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za udział Polaków w wyzwoleniu naszego kraju w 1944 roku – mówiła Jeanine Hennis-Plasschaert, holenderska minister obrony.


– Zawsze będziemy pamiętać o polskich żołnierzach, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju, to Wam zawdzięczamy holenderską wolność – podkreśliła Jeanine Hennis-Plasschaert. Wzięła ona udział w uroczystym przekazaniu czołgu Centurion MK-5 do Muzeum Wojska Polskiego. Szefowa holenderskiego resortu obrony przypomniała o walkach, jakie na terenie Holandii toczyła 1 Dywizja Pancernagen. Stanisława Maczka oraz żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Obecny na uroczystości wicepremier Tomasz Siemoniak podziękował Holendrom za ich gest. Jak podkreślali pracownicy Muzeum, Centurion to rzadkość w polskich zbiorach. Pojazd zostanie poddany konserwacji i za pół roku ma znów jeździć.

Pancerny pojazd

Prototyp brytyjskiego czołgu Centurion (A41) powstał 1944 roku, a przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia II wojny światowej. W maju 1945 roku sześć pierwszych pojazdów wysłano do 22 Brygady Pancernej stacjonującej w Niemczech. Nie zdążyły jednak wziąć udziału w walkach.

Czołg napędzany silnikiem o mocy 600 KM rozwijał prędkość do 34 km/h. Obsługiwała go 4-osobowa załoga, a uzbrojony był w armatę kal. 76,2 mm. Pojazd był wielokrotnie modernizowany, w wariancie Mk5/2 zamontowano w nim armatę 105mm L7A1.


Centuriony brały udział w wojnie koreańskiej, w walkach izraelsko-arabskich oraz w wojnie Indii z Pakistanem. Pojazdy te miały na wyposażeniu armie m.in. szwajcarska, szwedzka, holenderska i kanadyjska. Szacuje się, że do 1962 roku wyprodukowano około 4500 tych czołgów. Zaczęto je stopniowo wycofywać w latach 90.

Medal generała

Podczas uroczystości prezes Fundacji Driel-Polska Arno Baltussen przekazał muzeum kopię Orderu Brązowego Lwa. Odznaczenie przyznała pośmiertnie gen. Sosabowskiemu królowa Holandii Beatrix w podziękowaniu za walkę pod Arnhem. W 2006 roku odebrali go dwaj wnukowie generała. – Medal przyznawany jest za wyjątkowe męstwo, a w naszych zbiorach jego kopia będzie eksponowana koło munduru gen. Sosabowskiego – zapowiedział dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer. Jednocześnie do zbiorów warszawskiej placówki trafiła kolekcja zdjęć żołnierzy 1 SBS.

Rozmowy ministrów obrony

Przed uroczystością w Muzeum Wojska Polskiego szefowie resortów obrony spotkali się, by porozmawiać m.in. o współpracy obu państw w ramach NATO i Unii Europejskiej. Politycy omówili realizację postanowień szczytu NATO w Walii. Poruszyli też kwestię przyszłego funkcjonowania Połączonych Zadaniowych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), tzw. szpicy Sojuszu.


Wicepremier Tomasz Siemoniak przypomniał, że w Polsce powstaje właśnie Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU), która będzie odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy. W skład jednostek NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO. Szef polskiego MON zaprosił Holandię do wspólnego tworzenia tej jednostki.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że zgodnie z decyzjami, które zapadły podczas szczytu NATO, zwiększy się rola Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Obecnie zmienia on swoją strukturę i stanie się dowództwem wysokiej gotowości bojowej. Minister Jeanine Hennis-Plasschaert potwierdziła swoją deklarację dołączenia Holandii do szczecińskiego Korpusu. – Musimy dziś, wobec nowych zagrożeń w Europie, mocno na sobie polegać – podkreśliła minister. Podziękowała też stronie polskiej za współpracę wojskową podczas udziału Holandii w misji Baltic Air Policing. W 2014 roku pięć holenderskich myśliwców F-16 uczestniczyło w misji NATO, która nadzoruje niebo nad krajami bałtyckimi. Holenderskie samoloty stacjonowały wówczas w Malborku.

AD, MON

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Medycyna pod ostrzałem
Together on the Front Line and Beyond
Zimowi podhalańczycy
GROM szkoli przyszłych operatorów
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Klucz do przyszłości
Outside the Box
Partnerstwo daje siłę
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Ferie z wojskiem
Buzdygan Internautów – głosowanie
Medal Honoru dla Ollisa
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Premier wojenny
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Weterani razem przełamują bariery
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
To nie mogło się udać, ale…
Na styku zagrożeń
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Bojowy duch i serce na dłoni
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Invictus, czyli niezwyciężony
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Gladius wzmacnia armię
Oko na Bałtyk
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Sprawdzili się na macie i w ringu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Podwyżki coraz bliżej
HIMARS-y w Rumunii
Co nowego w przepisach?
Ostatnia minuta Kutschery
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Partnerstwo Polski i Litwy
Zatrzymanie pracownika MON-u
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Chcę być ładowniczym czołgu”
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Maj polskich żywych torped
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Szwedzi z Piorunami
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Taniec na „Orle”
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Kolejne Husarze prawie gotowe
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Terytorialsi konstruktorami dronów
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Nowy starszy podoficer w SGWP
Kierunek Rumunia
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
„Ratownik” o krok bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO