moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holenderski dar dla wojskowego muzeum

Czołg Centurion MK-5 trafił dziś do Muzeum Wojska Polskiego. Jest darem króla Holandii Wilhelma Aleksandra. – Chcemy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za udział Polaków w wyzwoleniu naszego kraju w 1944 roku – mówiła Jeanine Hennis-Plasschaert, holenderska minister obrony.


– Zawsze będziemy pamiętać o polskich żołnierzach, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju, to Wam zawdzięczamy holenderską wolność – podkreśliła Jeanine Hennis-Plasschaert. Wzięła ona udział w uroczystym przekazaniu czołgu Centurion MK-5 do Muzeum Wojska Polskiego. Szefowa holenderskiego resortu obrony przypomniała o walkach, jakie na terenie Holandii toczyła 1 Dywizja Pancernagen. Stanisława Maczka oraz żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Obecny na uroczystości wicepremier Tomasz Siemoniak podziękował Holendrom za ich gest. Jak podkreślali pracownicy Muzeum, Centurion to rzadkość w polskich zbiorach. Pojazd zostanie poddany konserwacji i za pół roku ma znów jeździć.

Pancerny pojazd

Prototyp brytyjskiego czołgu Centurion (A41) powstał 1944 roku, a przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia II wojny światowej. W maju 1945 roku sześć pierwszych pojazdów wysłano do 22 Brygady Pancernej stacjonującej w Niemczech. Nie zdążyły jednak wziąć udziału w walkach.

Czołg napędzany silnikiem o mocy 600 KM rozwijał prędkość do 34 km/h. Obsługiwała go 4-osobowa załoga, a uzbrojony był w armatę kal. 76,2 mm. Pojazd był wielokrotnie modernizowany, w wariancie Mk5/2 zamontowano w nim armatę 105mm L7A1.


Centuriony brały udział w wojnie koreańskiej, w walkach izraelsko-arabskich oraz w wojnie Indii z Pakistanem. Pojazdy te miały na wyposażeniu armie m.in. szwajcarska, szwedzka, holenderska i kanadyjska. Szacuje się, że do 1962 roku wyprodukowano około 4500 tych czołgów. Zaczęto je stopniowo wycofywać w latach 90.

Medal generała

Podczas uroczystości prezes Fundacji Driel-Polska Arno Baltussen przekazał muzeum kopię Orderu Brązowego Lwa. Odznaczenie przyznała pośmiertnie gen. Sosabowskiemu królowa Holandii Beatrix w podziękowaniu za walkę pod Arnhem. W 2006 roku odebrali go dwaj wnukowie generała. – Medal przyznawany jest za wyjątkowe męstwo, a w naszych zbiorach jego kopia będzie eksponowana koło munduru gen. Sosabowskiego – zapowiedział dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer. Jednocześnie do zbiorów warszawskiej placówki trafiła kolekcja zdjęć żołnierzy 1 SBS.

Rozmowy ministrów obrony

Przed uroczystością w Muzeum Wojska Polskiego szefowie resortów obrony spotkali się, by porozmawiać m.in. o współpracy obu państw w ramach NATO i Unii Europejskiej. Politycy omówili realizację postanowień szczytu NATO w Walii. Poruszyli też kwestię przyszłego funkcjonowania Połączonych Zadaniowych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), tzw. szpicy Sojuszu.


Wicepremier Tomasz Siemoniak przypomniał, że w Polsce powstaje właśnie Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU), która będzie odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy. W skład jednostek NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO. Szef polskiego MON zaprosił Holandię do wspólnego tworzenia tej jednostki.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że zgodnie z decyzjami, które zapadły podczas szczytu NATO, zwiększy się rola Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Obecnie zmienia on swoją strukturę i stanie się dowództwem wysokiej gotowości bojowej. Minister Jeanine Hennis-Plasschaert potwierdziła swoją deklarację dołączenia Holandii do szczecińskiego Korpusu. – Musimy dziś, wobec nowych zagrożeń w Europie, mocno na sobie polegać – podkreśliła minister. Podziękowała też stronie polskiej za współpracę wojskową podczas udziału Holandii w misji Baltic Air Policing. W 2014 roku pięć holenderskich myśliwców F-16 uczestniczyło w misji NATO, która nadzoruje niebo nad krajami bałtyckimi. Holenderskie samoloty stacjonowały wówczas w Malborku.

AD, MON

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Targi Air Fair 2019
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Kierunek: Afganistan
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Śmigłowiec na „Ślązaku”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Jelcze dla Wisły
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja bombowców
Medale dla uczestników walk w Karbali
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Region Without a Key
Fabryka dżihadystów
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Zmiana warty na Mazurach
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
F-16 wracają do Polski
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Być krok przed Bielikiem
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Zmiany w przepisach mundurowych
Nowy batalion podhalańczyków
Kampania wyborcza poza armią
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jihadist Mill
Obrady Rady Unii Europejskiej
I poszli! Jak zawsze się bić!
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
„Baltic Protector”
Modernizacja floty powietrznej
Szef NATO w Warszawie
Wywiad AK w służbie aliantów
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Uchylone wrota piekieł
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Dołącz do zawodowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO