moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holenderski dar dla wojskowego muzeum

Czołg Centurion MK-5 trafił dziś do Muzeum Wojska Polskiego. Jest darem króla Holandii Wilhelma Aleksandra. – Chcemy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za udział Polaków w wyzwoleniu naszego kraju w 1944 roku – mówiła Jeanine Hennis-Plasschaert, holenderska minister obrony.


– Zawsze będziemy pamiętać o polskich żołnierzach, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju, to Wam zawdzięczamy holenderską wolność – podkreśliła Jeanine Hennis-Plasschaert. Wzięła ona udział w uroczystym przekazaniu czołgu Centurion MK-5 do Muzeum Wojska Polskiego. Szefowa holenderskiego resortu obrony przypomniała o walkach, jakie na terenie Holandii toczyła 1 Dywizja Pancernagen. Stanisława Maczka oraz żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Obecny na uroczystości wicepremier Tomasz Siemoniak podziękował Holendrom za ich gest. Jak podkreślali pracownicy Muzeum, Centurion to rzadkość w polskich zbiorach. Pojazd zostanie poddany konserwacji i za pół roku ma znów jeździć.

Pancerny pojazd

Prototyp brytyjskiego czołgu Centurion (A41) powstał 1944 roku, a przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia II wojny światowej. W maju 1945 roku sześć pierwszych pojazdów wysłano do 22 Brygady Pancernej stacjonującej w Niemczech. Nie zdążyły jednak wziąć udziału w walkach.

Czołg napędzany silnikiem o mocy 600 KM rozwijał prędkość do 34 km/h. Obsługiwała go 4-osobowa załoga, a uzbrojony był w armatę kal. 76,2 mm. Pojazd był wielokrotnie modernizowany, w wariancie Mk5/2 zamontowano w nim armatę 105mm L7A1.


Centuriony brały udział w wojnie koreańskiej, w walkach izraelsko-arabskich oraz w wojnie Indii z Pakistanem. Pojazdy te miały na wyposażeniu armie m.in. szwajcarska, szwedzka, holenderska i kanadyjska. Szacuje się, że do 1962 roku wyprodukowano około 4500 tych czołgów. Zaczęto je stopniowo wycofywać w latach 90.

Medal generała

Podczas uroczystości prezes Fundacji Driel-Polska Arno Baltussen przekazał muzeum kopię Orderu Brązowego Lwa. Odznaczenie przyznała pośmiertnie gen. Sosabowskiemu królowa Holandii Beatrix w podziękowaniu za walkę pod Arnhem. W 2006 roku odebrali go dwaj wnukowie generała. – Medal przyznawany jest za wyjątkowe męstwo, a w naszych zbiorach jego kopia będzie eksponowana koło munduru gen. Sosabowskiego – zapowiedział dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer. Jednocześnie do zbiorów warszawskiej placówki trafiła kolekcja zdjęć żołnierzy 1 SBS.

Rozmowy ministrów obrony

Przed uroczystością w Muzeum Wojska Polskiego szefowie resortów obrony spotkali się, by porozmawiać m.in. o współpracy obu państw w ramach NATO i Unii Europejskiej. Politycy omówili realizację postanowień szczytu NATO w Walii. Poruszyli też kwestię przyszłego funkcjonowania Połączonych Zadaniowych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), tzw. szpicy Sojuszu.


Wicepremier Tomasz Siemoniak przypomniał, że w Polsce powstaje właśnie Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU), która będzie odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy. W skład jednostek NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO. Szef polskiego MON zaprosił Holandię do wspólnego tworzenia tej jednostki.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że zgodnie z decyzjami, które zapadły podczas szczytu NATO, zwiększy się rola Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Obecnie zmienia on swoją strukturę i stanie się dowództwem wysokiej gotowości bojowej. Minister Jeanine Hennis-Plasschaert potwierdziła swoją deklarację dołączenia Holandii do szczecińskiego Korpusu. – Musimy dziś, wobec nowych zagrożeń w Europie, mocno na sobie polegać – podkreśliła minister. Podziękowała też stronie polskiej za współpracę wojskową podczas udziału Holandii w misji Baltic Air Policing. W 2014 roku pięć holenderskich myśliwców F-16 uczestniczyło w misji NATO, która nadzoruje niebo nad krajami bałtyckimi. Holenderskie samoloty stacjonowały wówczas w Malborku.

REKLAMA

AD, MON

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
MON nie wycofuje się z MSPO
Trzeba rozbić to więzienie!
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Koniec kijowskiego snu
Białe noce podhalańczyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Co z tegorocznym MSPO?
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Transportery płyną na drugi brzeg
Ćwiczenia z torpedą
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Defender” na poligonie!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na wakacje z WOT
„Anakonda” rusza na poligony
Na misjach święta inne niż zwykle
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Głos (z) płonącej Warszawy
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
„Harpun” do walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
Generał Haller przybył w sam czas
Prawdziwi wojownicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Mercedes nie tylko do holowania
Święto żołnierzy służących na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Obradowała Rada Gabinetowa
„Ratownik” od nowa
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO