moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Bogusław Samol: Rośnie rola Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni stanie się ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie – mówił gen. broni Bogusław Samol. Dowódca korpusu był gościem Wszechnicy Obronności Akademii Obrony Narodowej.


Wtorkowe spotkanie na Wszechnicy było poświęcone nowym zadaniom, jakie zostały postawione przed Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Siedziba dowództwa korpusu znajduje się w Szczecinie. – Najbliższe miesiące to okres dużych zmian dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (MNC NE). Dzięki nim korpus będzie pełnił unikalną funkcję w strukturach Sojuszu – mówił dowódca korpusu gen. broni Bogusław Samol. Podczas wykładu gość Wszechnicy Obronności AON przypomniał, że zgodnie z przyjętym na szczycie w Newport planem działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan), w ramach Sił Odpowiedzi NATO zostaną utworzone połączone siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Rorce – VJTF). Jednostki wyznaczone do tzw. szpicy mają być gotowe do działania w ciągu kilku dni.

Szpica ma powstać w połowie przyszłego roku i mieć formę międzynarodowej brygady liczącej około 5 tys. żołnierzy. Sześć państw, w tym Polska, zadeklarowały, że chcą być państwami ramowymi VJTF. Jak mówił w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO wicepremier Tomasz Siemoniak, Polska może się podjąć roli państwa ramowego za trzy, cztery lata.

Więcej i szybciej

– Ustalenia z Newport dotyczą też szczecińskiego korpusu, który w 2016 roku ma osiągnąć status dowództwa wysokiej gotowości – mówił gen. Samol. Zmiany oznaczają przede wszystkim skrócenie czasu przeznaczonego na mobilizację. W 2006 roku Rada Północnoatlantycka zaliczyła korpus do kwater sił niższej gotowości. Oznacza to, że w razie potrzeby jego żołnierze musieli być gotowi do misji w ciągu 91–180 dni. Teraz będzie to 90 dni, a nawet krócej.

W jednostce w Szczecinie będzie też służyło więcej żołnierzy. - Dziś są to przedstawiciele 14 państw, w tym roku dołączą do nich kolejni m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji – wyliczał generał.


W ten sposób kwatera główna MNC NE zostanie przygotowana do przejęcia dowodzenia siłami szpicy NATO, gdyby trafiły do naszej części Europy. – Korpus stanie się też ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie. Jego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji w regionie, prowadzenie ćwiczeń, ochrona wschodniej flanki i dowodzenie komponentami w sytuacji zagrożenia – mówił gość Wszechnicy.

Generał dodał, że od 2018 roku korpus będzie mógł dowodzić operacjami połączonymi z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i morskich. – Podwyższenie gotowości korpusu jest związane m.in. z sytuacją za naszą wschodnią granicą – stwierdził gen. Samol.

Kolektywna obrona

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie powstał w 1999 roku na mocy porozumienia ministrów obrony Polski, RFN i Danii. Do zadań korpusu należy kolektywna obrona, udział w operacjach i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz organizacja międzynarodowych ćwiczeń.

Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie. Trzonem korpusu są dywizje, bataliony i brygady, przede wszystkim z Polski, Niemiec i Danii. Na co dzień jednostki stacjonują w swoich krajach, kiedy jednak zapadną decyzje polityczne, korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

Wszechnica Obronności AON to inicjatywa byłego komendanta uczelni gen. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany myśli dowódców, strategów i ludzi, którzy biorą udział w przygotowaniach działań obronnych państw.

Wykładowcami wszechnicy byli m.in. gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny, oraz gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
 
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
Sprawdzają Brutusa
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cienka niebieska linia
Agresja sowieckiego kolosa
Walka i dyplomacja
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Jedna misja, jeden zespół
Umarły dla świata
Wrzesień ’39 na południu Polski
Irańskie szachy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stalin czekał i kalkulował
Polskie firmy na targach w Londynie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Historia Liberatora wyjaśniona
Modernizacja Sokołów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Defendery 2019 – część 3
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Thin Blue Line
Samochód do desantowania
Rozpoczynamy nową erę
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polska nie pozostanie osamotniona
Z maratonu programowania do wojska
Rok Żelaznej Dywizji
Wojsko wraca do Łomży
Nowy wiceminister w MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Śląskie sceny z życia
Głos (z) płonącej Warszawy
Chorwacki test polskich kadetów
Pamięć o tragedii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Kosmiczny gość
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Oko na Europę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zapal światło dla ofiar Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO