moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Bogusław Samol: Rośnie rola Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni stanie się ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie – mówił gen. broni Bogusław Samol. Dowódca korpusu był gościem Wszechnicy Obronności Akademii Obrony Narodowej.


Wtorkowe spotkanie na Wszechnicy było poświęcone nowym zadaniom, jakie zostały postawione przed Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Siedziba dowództwa korpusu znajduje się w Szczecinie. – Najbliższe miesiące to okres dużych zmian dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (MNC NE). Dzięki nim korpus będzie pełnił unikalną funkcję w strukturach Sojuszu – mówił dowódca korpusu gen. broni Bogusław Samol. Podczas wykładu gość Wszechnicy Obronności AON przypomniał, że zgodnie z przyjętym na szczycie w Newport planem działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan), w ramach Sił Odpowiedzi NATO zostaną utworzone połączone siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Rorce – VJTF). Jednostki wyznaczone do tzw. szpicy mają być gotowe do działania w ciągu kilku dni.

Szpica ma powstać w połowie przyszłego roku i mieć formę międzynarodowej brygady liczącej około 5 tys. żołnierzy. Sześć państw, w tym Polska, zadeklarowały, że chcą być państwami ramowymi VJTF. Jak mówił w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO wicepremier Tomasz Siemoniak, Polska może się podjąć roli państwa ramowego za trzy, cztery lata.

Więcej i szybciej

– Ustalenia z Newport dotyczą też szczecińskiego korpusu, który w 2016 roku ma osiągnąć status dowództwa wysokiej gotowości – mówił gen. Samol. Zmiany oznaczają przede wszystkim skrócenie czasu przeznaczonego na mobilizację. W 2006 roku Rada Północnoatlantycka zaliczyła korpus do kwater sił niższej gotowości. Oznacza to, że w razie potrzeby jego żołnierze musieli być gotowi do misji w ciągu 91–180 dni. Teraz będzie to 90 dni, a nawet krócej.

W jednostce w Szczecinie będzie też służyło więcej żołnierzy. - Dziś są to przedstawiciele 14 państw, w tym roku dołączą do nich kolejni m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji – wyliczał generał.


W ten sposób kwatera główna MNC NE zostanie przygotowana do przejęcia dowodzenia siłami szpicy NATO, gdyby trafiły do naszej części Europy. – Korpus stanie się też ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie. Jego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji w regionie, prowadzenie ćwiczeń, ochrona wschodniej flanki i dowodzenie komponentami w sytuacji zagrożenia – mówił gość Wszechnicy.

Generał dodał, że od 2018 roku korpus będzie mógł dowodzić operacjami połączonymi z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i morskich. – Podwyższenie gotowości korpusu jest związane m.in. z sytuacją za naszą wschodnią granicą – stwierdził gen. Samol.

Kolektywna obrona

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie powstał w 1999 roku na mocy porozumienia ministrów obrony Polski, RFN i Danii. Do zadań korpusu należy kolektywna obrona, udział w operacjach i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz organizacja międzynarodowych ćwiczeń.

Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie. Trzonem korpusu są dywizje, bataliony i brygady, przede wszystkim z Polski, Niemiec i Danii. Na co dzień jednostki stacjonują w swoich krajach, kiedy jednak zapadną decyzje polityczne, korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

Wszechnica Obronności AON to inicjatywa byłego komendanta uczelni gen. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany myśli dowódców, strategów i ludzi, którzy biorą udział w przygotowaniach działań obronnych państw.

Wykładowcami wszechnicy byli m.in. gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny, oraz gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
 
Trudna droga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostre strzelanie artylerzystów
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Głosuj na wojskowego sportowca roku
The Army Enters the Frame
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Los Polski naszym losem
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowe maszyny w LAW
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Z archiwum „Szarego”
Włosko-polski sojusz kosmiczny
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wrocław czeka na Amerykanów
Klasy wojskowe po nowemu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Volhynian Lion Hearts
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kontenery dla Wisły
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Klucz do dobrych relacji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Leopardy na Podkarpaciu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowe laboratorium WAT
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Paczki dla kresowiaków
Kto zostawia ślady w sieci
Razem się szkolą, razem walczą
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO