moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Bogusław Samol: Rośnie rola Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni stanie się ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie – mówił gen. broni Bogusław Samol. Dowódca korpusu był gościem Wszechnicy Obronności Akademii Obrony Narodowej.


Wtorkowe spotkanie na Wszechnicy było poświęcone nowym zadaniom, jakie zostały postawione przed Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Siedziba dowództwa korpusu znajduje się w Szczecinie. – Najbliższe miesiące to okres dużych zmian dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (MNC NE). Dzięki nim korpus będzie pełnił unikalną funkcję w strukturach Sojuszu – mówił dowódca korpusu gen. broni Bogusław Samol. Podczas wykładu gość Wszechnicy Obronności AON przypomniał, że zgodnie z przyjętym na szczycie w Newport planem działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan), w ramach Sił Odpowiedzi NATO zostaną utworzone połączone siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Rorce – VJTF). Jednostki wyznaczone do tzw. szpicy mają być gotowe do działania w ciągu kilku dni.

Szpica ma powstać w połowie przyszłego roku i mieć formę międzynarodowej brygady liczącej około 5 tys. żołnierzy. Sześć państw, w tym Polska, zadeklarowały, że chcą być państwami ramowymi VJTF. Jak mówił w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO wicepremier Tomasz Siemoniak, Polska może się podjąć roli państwa ramowego za trzy, cztery lata.

Więcej i szybciej

– Ustalenia z Newport dotyczą też szczecińskiego korpusu, który w 2016 roku ma osiągnąć status dowództwa wysokiej gotowości – mówił gen. Samol. Zmiany oznaczają przede wszystkim skrócenie czasu przeznaczonego na mobilizację. W 2006 roku Rada Północnoatlantycka zaliczyła korpus do kwater sił niższej gotowości. Oznacza to, że w razie potrzeby jego żołnierze musieli być gotowi do misji w ciągu 91–180 dni. Teraz będzie to 90 dni, a nawet krócej.

W jednostce w Szczecinie będzie też służyło więcej żołnierzy. - Dziś są to przedstawiciele 14 państw, w tym roku dołączą do nich kolejni m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji – wyliczał generał.


W ten sposób kwatera główna MNC NE zostanie przygotowana do przejęcia dowodzenia siłami szpicy NATO, gdyby trafiły do naszej części Europy. – Korpus stanie się też ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność oraz bezpieczeństwo sojuszników w naszym regionie. Jego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji w regionie, prowadzenie ćwiczeń, ochrona wschodniej flanki i dowodzenie komponentami w sytuacji zagrożenia – mówił gość Wszechnicy.

Generał dodał, że od 2018 roku korpus będzie mógł dowodzić operacjami połączonymi z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i morskich. – Podwyższenie gotowości korpusu jest związane m.in. z sytuacją za naszą wschodnią granicą – stwierdził gen. Samol.

Kolektywna obrona

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie powstał w 1999 roku na mocy porozumienia ministrów obrony Polski, RFN i Danii. Do zadań korpusu należy kolektywna obrona, udział w operacjach i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz organizacja międzynarodowych ćwiczeń.

Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie. Trzonem korpusu są dywizje, bataliony i brygady, przede wszystkim z Polski, Niemiec i Danii. Na co dzień jednostki stacjonują w swoich krajach, kiedy jednak zapadną decyzje polityczne, korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

Wszechnica Obronności AON to inicjatywa byłego komendanta uczelni gen. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany myśli dowódców, strategów i ludzi, którzy biorą udział w przygotowaniach działań obronnych państw.

Wykładowcami wszechnicy byli m.in. gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny, oraz gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
 
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Kolejna szabla AFN zdobyta
Logistyka dla Leopardów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Flota przyszłości
Rydwany dżihadu
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Terytorialsi oddają krew
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Kierunek: Afganistan
Poprady w Gołdapi
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
A Half-Open Gate to Hell
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Medale dla uczestników walk w Karbali
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
F-16 wracają do Polski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Jak zginął „Ponury”
Następcy Herculesów
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Trałowanie pod osłoną
Polski wkład w operację „Overlord”
Logistycy na poligonie w Drawsku
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trudny sojusz partyzantów
Likwidacja komendanta Junka
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
The Chariots of Jihad
Obrady Rady Unii Europejskiej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tu się zadań nie wybiera
„Dragon” na Wiśle
Działalność firm na rzecz obronności
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Miroslawiec Up
Rusza cyberkomponent WOT-u
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Fleet of the Future
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Nowe plecaki dla żołnierzy
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Zmiany w przepisach mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO